CORONAVIRUS ft Steun voor plaatselijke bibliotheek, jeugd- en thuiszorg NIEUWS 13 Steun oppositie voor noodpakket neemt snel af De coronacrisis gaat een nieuwe fase in en dus moeten onderne mers 'op zoek naar een nieuw ver- dienvermogen', aldus minister van Sociale Zaken Wouter Koolmees in debat met de Tweede Kamer. Het steunpakket 2.0 zal niet iedereen redden en niet alle kosten vergoe den. Baanbehoud heeft prioriteit, maar niet tegen elke prijs. ,,We moeten ons aanpassen aan een nieuwe realiteit'', aldus Koolmees. Op het Binnenhof betekent de nieuwe fase juist dat alles zo langza merhand teruggaat naar het oude, overzichtelijke 'normaal'. Waar de Kamer het eerste steunpakket nog unaniem aannam, is de kritiek op de 2.0-versie veel feller. Het kabi net moet weer leuren bij de oppo sitie voor steun in beide Kamers. Het kabinet lijkt nu te kiezen voor de PvdA. Al dreigde PvdA-lei- der Lodewijk Asscher twee weken geleden nog tegen het pakket te stemmen als het kabinet vasthield aan het schrappen van de 'boete' op ontslag. Ook de vakbonden maakten stampij. Koolmees wilde juist vasthou den aan zijn voornemen, omdat bedrijven anders weleens meer mensen zouden kunnen ontslaan dan hem liefwas. 'Liever nu failliet dan straks alsnog door een boete', was het sentiment dat hij be speurde bij ondernemers. Koolmees bluste het brandje woensdagnacht ternauwernood. De ontslagtoets verdwijnt, maar er komt een nieuwe boete. Bedrijven die om bedrijfseconomische rede nen (reorganisaties) meer dan twintig werknemers willen ont slaan, moeten hun plan eerst voor leggen aan de vakbeweging en de ondernemingsraad. Dat staat al in de wet, maar heel dwingend is die bepaling niet. Ondernemingen die de bepaling negeren kunnen een boete krijgen Deze oplossing had ik niet zelf bedacht, maar het is ook geen onzin van 5 procent over de totale subsi die die zij ontvingen voor de loon kosten. Om werkgevers mild te stemmen, wordt het pakket ver lengd tot oktober. Ook gaat de maximale tegemoetkoming in de vaste lasten (TV) omhoog van 20.000 naar 50.000 euro. ,,Deze oplossing had ik niet zelf bedacht, maar het is ook geen on zin'', concludeert Asscher. PVV- leider Geert Wilders vindt dat Asscher zijn poot stijf had moeten houden. ,,U gaat gewoon door de pomp. U blies hoog van de toren, maar heeft niets gekregen.'' Onverantwoordelijk Regeringspartijen vinden juist dat Asscher zich onverantwoordelijk heeft gedragen door midden in een crisis te dreigen met een tegen stem. 'Past dat wel bij een partij als de PvdA?' vragen CDA en D66 zich af. Asscher: ,,Ik doe mijn werk in de oppositie. Hard maar fair.'' Tegelijkertijd is Asscher de enige oppositieleider die iets van het ka binet gedaan krijgt. Een verzoek van onder meer PVV en SP om zelfstandigen ook steun te blijven geven als hun partner een eigen in komen heeft, wordt door Kool mees niet gehonoreerd. Hij vindt het 'rechtvaardig' de partnertoets in te voeren, omdat die ook geldt voor mensen in de bijstand. Ook de oproepen van GroenLinks-frac tievoorzitter Jesse Klaver om mul tinationals hun steun terug te laten betalen, vallen in dorre aarde. Vooral voor Klaver lijkt de poli tieke wind gedraaid. Vorig jaar was GroenLinks nog de oppositiepartij die de regeringscoalitie aan een meerderheid voor de begroting en voor het belastingplan hielp, nu is Asscher opeens de man. In dit pakket vergoedt het kabinet de kosten voor kinderopvang en lo kale culturele voorzieningen, zoals bibliotheken en muziekscholen. Verder blijven zo de sociale werk- bedrijven open en lopen de jeugd- hulp en maatschappelijke onder steuning door, zoals de thuiszorg. Bij gemeenten komen nu nauwe lijks toeristen- en parkeerbelasting binnen. Ook daar komt een tege moetkoming voor. Al eerder zijn gemeenten gecompenseerd voor onder andere het kwijtschelden van huur van sportverenigingen en het niet innen van het abonne- Naast het pakket ook vergoeding voor streekvervoer in ov mentstarief, dat kwetsbare burgers maandelijks betalen voor hulp. De komende tijd wordt gebruikt om een volledig beeld te krijgen van de gevolgen van de coronacri sis. „Gemeenten, provincies en wa terschappen staan het dichtst bij mensen in deze onzekere tijd'', al dus minister van Binnenlandse Za ken Kajsa Ollongren. Naast dit pakket vraagt het kabi net de streekvervoerders in het ov te blijven rijden. Staatssecretaris van Infrastructuur en Milieu Stien- tj e van Veldhoven praat met de pro vincies, de metropoolregio Rotter dam-Den Haag, de vervoerregio Amsterdam en de vervoerders over een vergoeding. vrijdag 29 mei 2020 Kabinet koopt lieve vrede in de Kamer Door toch een soort ontslag boete te handhaven houdt het kabinet de steun van de vakbe weging én de PvdA. Bij andere oppositiepartijen is het draag vlak rap aan het verschralen. Werkgevers worden gepaaid met extra miljarden. Laurens Kok Den Haag - Lodewijk Asscher, PvdA M Lodewijk Asscher stemde nu toch voor het nieuwe steunpak- ket. FOTO ANP Het kabinet geeft gemeenten, provincies en waterschappen een steunpakket van ruim 566 miljoen euro voor het overeind houden van dienstverlening voor hun inwoners. Edwin van der Aa Den Haag M AAK JEZELF ÉCHT OHMISBAAB1 i u

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13