CORONAVIRUS Zonder toeristen heeft het voor winkels weinig zin open te gaan Ollongren wordt geen lijsttrekker voor D66 EUWS 11 Frankrijk wil weer Europese toeristen welkom heten. Ook Groot-Brittannië versoepelt de regels. Minister Stef Blok roept toeristen op om vooral goed na te denken. fi Buitenlandse toeris ten zijn vanaf vol gende maand, 15 juni om precies te zijn, weer welkom in Frankrijk. De campings gaan ook open en stranden zijn dan weer toegankelijk. Daarmee lijkt voor miljoe nen Nederlanders hun zo mervakantie in Frankrijk binnen handbereik. De Franse premier Edouard Philippe bracht het nieuws gisteravond. Hij maakte daarmee een einde aan de grote onzekerheid onder zowel vakantiegan gers als de toerisme- branche. De afgelopen tijd liet de Franse regering doorschemeren dat de zo mer er vooral een zou wor den van 'binnenlands toe risme'. Fransen werd opge roepen in eigen land op va kantie te gaan. Maar volgens de premier is het aantal besmettingen zodanig gedaald dat de teu gels gevierd kunnen wor den. ,,Het gaat de goede kant op en het gaat zelfs be ter dan verwacht. Alleen in en rond Parijs moeten we nog oplettend zijn.'' Hij zei er voorstander van te zijn dat Europese landen hun onderlinge grenscon troles per 15 juni opheffen. ,,Als de gezondheidssitua tie het nog steeds toelaat.'' De reisbeperkingen vorm den tot nu toe de belang rijkste belemmering voor de buitenlandse toeristen. Quarantaine Reizigers van binnen de EU hoeven ook niet in quaran taine, behalve mensen uit landen die op hun beurt Fransen in quarantaine plaatsen, zoals Spanje en Groot-Brittannië. Zo'n vier tot vijf miljoen Nederlan ders vieren elk jaar vakan tie in Frankrijk. Per 2 juni gaan in bijna T4 het hele land cafés en res taurants weer open. Er mogen maximaal tien mensen bij elkaar aan tafel zitten en tussen tafels moet 1 meter afstand zijn. De Fransen zelf mogen weer vrijelijk door het land rei zen. ,,Het leven wordt bijna normaal'', zei de premier. „Vrijheid wordt de regel. Als we iets verbieden, wordt dat de uitzonde ring." Ook de Britten gaan de coronarestricties in hun land iets versoepelen, maar gaan nog lang niet zover als de Fransen. Zo gaan de scholen vanaf maandag in fases open en mogen ook bepaalde winkels weer klanten ontvangen, waar onder autoshowrooms. Mensen mogen met maxi maal zes personen buiten bij elkaar komen, mits zij afstand houden. Familiele den mogen weer bij elkaar op bezoek. Volgens premier Johnson worden diverse van te voren gestelde doe len, zoals minder nieuwe doden, gehaald. Maar Nederlanders die snakken naar een vakantie in het buitenland moeten zich 'goed afvragen of zij met de huidige onzeker heid wel op reis willen gaan'. Dat zegt minister Stef Blok van Buitenlandse Zaken. Volgens hem zullen er vanwege het coronavirus nog lange tijd 'heel indrin gend rode letters' bij de reisadviezen staan. Veranderen Met de boodschap wordt, zodra de grenzen van bij voorbeeld onze buurlanden weer opengaan, gewaar schuwd dat de situatie in landen snel kan verande ren. ,,Ook als de situatie qua besmettingen onder controle lijkt, kan het zijn dat de stand van de ge zondheidszorg reizen nog niet toestaat", zei Blok gis teren in een Kamerdebat. Nederland probeert 'zo veel mogelijk te coördine ren met onze buurlanden', Blok voerde daarover vorige week nog een overleg met zijn ambtsgenoten. ,,Ideaal zou het zijn als we gelijktij dig gelijksoortige maatre gelen zouden nemen, maar de gezondheidssituatie is leidend. Het zou kunnen dat er per land of per regio verschillen blijven. Dat zie je nu al aan het Verenigd Koninkrijk, dat nog dieper in de crisisfase zit dan an dere landen." J ,,Het gaat hartstikke goed'', zei Ollongren, die langdurig ziek was, maar ze deinst terug voor de hec- tiek van het mogelijke lijsttrekker schap en het politieke leiderschap. ,,Ik denk niet dat het verstandig is. Het is beter als jullie een van de an der kandidaten kiezen in de weten schap dat er heel goede andere kan didaten zijn.'' Ollongren leek lang in de race tot haar ziekte haar bijna zes maanden weghield uit Den Haag. Ze wilde afgelopen weekend in een inter view met deze krant nog geen ant woord geven op de vraag of ze er voor in was. ,,Alles op zijn tijd.'' Nu lijken er nog twee kandidaten over: Sigrid Kaag, minister van Bui tenlandse Handel en Ontwikke lingssamenwerking en fractievoor zitter Rob Jetten. Beiden hebben zich nog niet uitgesproken. De kan didaatstelling opent aanstaande dinsdag en sluit 1 augustus. Begin deze week stelde een groep van dertien actieve jonge vrouwe lijke D66-politici dat hun partij voor de Tweede Kamerverkiezin gen van 2021 weer een vrouwelijke lijsttrekker moet hebben. DAGBOEK ITALIË Geconcentreerd probeert de eigenaar van Galleria Ma riana het kettinkje uit de knoop te halen, het metalen kruis tikt op de toonbank. ,,Ik zie het zwaar in'', zegt hij zonder op te kijken. Zijn souvenirwinkel zit tegenover de zijingang van het Va- ticaan. Normaal schuifelen de toe risten met duizenden tegelijk voor zijn winkel langs richting de Vati caanse musea of de Sint Pieter, nu is er, letterlijk, niemand. De Zwit serse Gardes die de Porta Sant'Anna bewaken, vervelen zich zichtbaar. Mijnheer Mariana kan niet wachten tot de grenzen weer opengaan. ,,In twee dagen heb ik 28 euro omgezet." In het rijtje souvenirwinkels te genover de Vaticaanse muur is nog één andere winkel open, de res taurants op het plein iets verderop zijn allemaal dicht. Zonder toeris ten heeft het weinig zin om open te gaan, personeelskosten en de elektrarekening zijn hoger dan de te verwachten omzet. Volgens cij fers van de vereniging van kleine ondernemers heeft een op de drie winkeliers en horecaondernemers besloten de deuren voorlopig dicht te houden. In de buitenwijk waar ik woon, is dat percentage beduidend lager; zo goed als alle winkels zijn weer open, maar naarmate je verder richting het centrum gaat, groeit het aantal ge sloten rolluiken. Sommige met aanplakbiljetten waarop staat dat deze winkels zonder overheids steun niet open kunnen. Duizen- den werknemers dreigen hun baan te verliezen. Het einde van de lockdown be tekent geen business as usual, zeker niet in een stad die grotendeels van toerisme leeft. Vorig jaar kwa- Mijnheer Mariana heeft in twee dagen 28 euro omgezet in zijn souvenirwinkel men er nog bijna twintig miljoen toeristen naar de Eeuwige Stad, nu zijn toeristen zélf een beziens waardigheid. Maar aan creativiteit geen ge- brek, stadsgidsen doen hun rond leidingen tegenwoordig virtueel en hotels geven vouchers uit voor toekomstige overnachtingen. In een poging de crisis te overle ven, kun je bij een landbouwcoö peratie in het noorden van Italië een koe adopteren. Door maande lijks een klein bedrag over te ma ken naar de coöperatie help je het beest te onderhouden en heb je recht op een vaste hoeveelheid kaas, melk of boter. Nu liepen er in de middeleeu wen schapen en geiten op het Fo rum Romanum, midden in Rome, maar zover ik weet geen koeien. Mochten de toeristen wegblijven, kan het natuurlijk een idee zijn een kaasboerderij te beginnen in de schaduw van het Colosseum. vrijdag 29 mei 2020 GO Gaan we dan tóch over de Route du Soleil deze zomer? Frank Renout Hanneke Keultjes Parijs/Den Haag ■fc-hd 1 'fi m W Lekker zonnen in La Grande-Motte in Frankrijk, maar wél op je eigen afge zette stukje. FOTO GETTY IMAGES Kajsa Ollongren. foto guus SCHOONEWILLE Kajsa Ollongren wordt niet de opvolger van D66-leider Alexan der Pechtold. De D66-vicepre- mier en minister van Binnen landse Zaken en Koninkrijksre laties haakt af. Ze zei dit gister avond in televisieprogramma M. Jan Hoedeman Den Haag Angelo van Schaik Rome Correspondent Angelo van Schaik bericht vanuit Rome. In Italië worden sinds ruim drie weken de eerste stappen rich ting een herwonnen vrijheid gezet en sinds tien dagen mogen alle winkels weer open. Mogen, want niet iedereen is ook daadwerkelijk opengegaan. Correspondent Angelo van Schaik bericht vanuit Rome.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11