Corona tijdens vakantie op Cyprus? Staat trekt de beurs 9 MINNEAPOLIS POLITIEGEWELD De VS reageert woedend op de dood van een ongewapende zwarte man die lijkt te stikken door geweld van een witte politieagent. De FBI doet onderzoek, maar de kans op vervolging is klein. De federale recherche in de VS on derzoekt het gedrag van vier agenten in Minneapolis, waar George Floyd (46) maandagavond stierf na een nekklem van een agent. ,,Ik kan niet ademen'', bracht hij nog uit voordat hij het bewustzijn verloor. „Alsje blieft, ik kan niet ademen.'' Schokkende beelden die een om stander maakte van de laatste woor den van Floyd leidden tot woede in Minneapolis. Honderden demon stranten werden dinsdagavond met traangas weggehouden bij het poli tiebureau waar de vier betrokken agenten werkten. Het is de zoveelste keer dat in de VS beelden opduiken van een zwarte man die door witte politiemensen onredelijk agressief lijkt te worden behandeld en dat met de dood moet bekopen. Burgemeester Jacob Frey van Minneapolis reageerde snel. De vier agenten zijn dinsdag ontslagen. „Zwart zijn in Amerika zou geen doodvonnis moeten zijn'', zei Frey in een verklaring. ,,We hebben vijf mi nuten lang gezien hoe een witte poli tieman zijn knie op de nek van een hulpeloze zwarte man drukt. Vijf hele minuten. Dit was geen kwestie van een fractie van een seconde of een verkeerd besluit.'' De familie Floyd wil dat de agenten vervolgd worden voor moord. ,,Ze op het rapport van de autopsie.'' Volgens het politiekorps verzette Floyd zich tegen aanhouding. Beel den van de beveiligingscamera van een restaurant, gepubliceerd door de Washington Post, tonen een korte worsteling voordat Floyd geboeid meeloopt naar de overkant van de straat. Daar belandt hij later in de nekklem. De dood van Floyd lijkt erg op het overlijden van Eric Garner, een onge wapende zwarte man die in 2014 in New York een houdgreep van een politieman niet overleefde. Ook hij riep nog: 'I can't breathe', ik kan niet ademen. Dat werd een protestleus van de Black Lives Matter-beweging. Die protesteerde in 2014 in de hele VS fel nadat een reeks zwarte man nen en jongens was omgekomen door politiegeweld. In Ferguson, Mis souri, kwam het tot rellen. Sindsdien is veel gediscussieerd over racisme en stereotypes die zwarte mannen bestempelen als 'ge vaarlijk'. Politiekorpsen zijn onder meer camera's op het lichaam van agenten gaan gebruiken om optre dens te monitoren. Maar nog altijd telt Mapping Police Violence jaarlijks ongeveer 1100 Amerikanen die overlijden door agressief politieoptreden. Dat aantal blijft stabiel. Zwarte mannen blijven oververtegenwoordigd onder de slachtoffers. Het idee dat zij een ge vaar vormen blijft diep verankerd in de samenleving, blijkt uit video's van andere incidenten die onlangs voor hevige reacties zorgden in de VS. Eerder deze maand doken beelden op van een zwarte hardloper die in de staat Georgia doodgeschoten werd door een buurman die meende een inbreker te zien. Deze week debat teerde New York over een video waarin een witte vrouw de politie belt om te melden dat haar leven be dreigd wordt door een zwarte man. Een zwarte vogelaar had haar in Cen tral Park gevraagd om haar hond aan te lijnen, zoals de parkregels voor schrijven. hebben hem slechter behandeld dan een dier'', zei zijn broer Philonise Floyd tegen CNN. ,,Ze hebben een le ven genomen - ze verdienen levens lang.'' Maar het verleden leert dat agenten zelden veroordeeld worden voor de gewelddadige dood van arrestanten. In 2017 telde onderzoeksgroep Map ping Police Violence 1147 Amerika nen die door politiegeweld om het leven kwamen. Veel slachtoffers wa ren ongewapend, droegen alleen een mes, of hadden een wapen maar dreigden er op het moment van hun dood niet mee. Slechts in 1 procent van alle zaken werd een agent ver volgd. Veel agenten hielden ook hun baan nog maanden of zelfs jaren. Het snelle ontslag van de vier in Minnea polis is ongebruikelijk. Floyd zat maandagavond ongewa pend in een geparkeerde auto toen hij aangehouden werd nadat een winkelbediende de politie had ge- beld om een betaling met vals geld. Floyd is al geboeid als een agent zijn knie op de nek van Floyd blijft druk ken. ,,Vermoord me niet'', smeekt Floyd nog, is hoorbaar op de opname van een voorbijganger. Na een paar minuten beweegt Floyd niet meer. Omstanders smeken de agent hem ademruimte te geven. De politieman lijkt ongeïnteresseerd, en houdt zijn knie op de nek van de arrestant, ook als ambulancebroeders arriveren en zijn hartslag controle ren. Drie andere agenten grijpen niet in. Floyd is buiten bewustzijn als hij op een brancard wordt getild en overlijdt kort na aankomst in het zie kenhuis. De voorman van de politievakbond van Minneapolis riep in lokale media het publiek op te wachten met con clusies. ,,Een diepgaand onderzoek is gaande. Onze agenten werken volle dig mee. We moeten alle videobeel den bekijken. We moeten wachten Niet zo vreemd dat het land een graantje wil meepikken: toerisme is net als in andere mediterrane landen een belangrijke peiler van de economie. Er komt een speciaal ziekenhuis met honderd bedden voor toeris- ten die deze zomer het coronavi rus oplopen, schrijven de minis ters van Buitenlandse Zaken en Transport, en de staatssecretaris van Toerisme in een brief aan an dere landen en reisorganisaties. 'De reiziger hoeft alleen de kosten van de taxi naar het vliegveld en zijn vlucht terug te betalen', valt te lezen. Voor familie en vrienden van de getroffen toerist komen er vijfhonderd bedden in quarantai nehotels - ook volledig betaald door de regering. Een geluk bij een ongeluk voor wie besmet raakt, maar de maatregel moet vooral ook Cyprioten en andere toeris ten geruststellen. De brief van vijf pagina's bevat verder allerlei pro tocollen rondom schoonmaak en afstand houden die twijfelende toeristen het gevoel moeten ge ven dat ze veilig vakantie kunnen vieren. Ongeschonden Cyprus is de coronacrisis, onder meer dankzij een strenge lock- down, tot nu toe vrij ongeschon den doorgekomen. Het aantal be smettingen per hoofd van de be volking behoort tot de laagste in Europa: inmiddels is ruim 10 pro cent van de bevolking getest. Om een uitbraak op het eiland in de zomer te voorkomen, gaat het land in fases open. Vanaf 9 juni zijn toeristen wel kom uit negentien landen met weinig besmettingen. Zij moeten Reiziger hoeft alleen taxi naar vliegveld en vlucht terug naar huis te betalen dan wel een negatieve testuitslag van niet ouder dan drie dagen la ten zien. Nederlanders mogen het land vooralsnog niet binnen. De lijst wordt doorlopend bijge werkt, dus daar kan de komende weken nog verandering in komen. Onder andere Transavia en TUI vliegen normaal gesproken in de zomermaanden op de luchthavens van Larnaca en Paphos, maar wan neer die vluchten hervat worden is nog niet bekend. Reisorganisatie Corendon, ge specialiseerd in vliegvakanties, vliegt normaal gesproken op het door Turkije bezette noordelijke deel van Cyprus. Daarvoor gelden de maatregelen van de regering niet. donderdag 28 mei 2020 Weer zwarte Amerikaan dood na fatale nekklem door agent Karlijn van Houwelingen New York/Minneapolis Boven: demonstra tie in de straten van Minneapolis. Onder: George Floyd ligt klem onder de knie van de agent. FOTO'S AP/AFP Krijg je corona tijdens je vakan tie op Cyprus? Dan betaalt Cy prus het ziekenhuis, medicatie, eten en drinken. Niet alleen voor jou, maar ook voor meereizende familie of vrienden. Met die op merkelijke belofte stort de ei- landstaat zich in het gevecht om de toeristen van deze zomer. Thijs Kettenis Athene - regering Cyprus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9