CORONAVIRUS Sportschool en casino mogen eerder open Coronaregels overtreden bij Vion: slachterij acuut dicht 5 4 Mag ik met vrienden samen in één vakantiehuisje? Het is erg onverstan dig om met een collega of buurman in één auto te zitten Mag ik mijn ouders met de auto ophalen om naar ons toe te komen? Mag oma de klein kinderen weer knuffelen? Krijg ik nu wel of geen boete als ik het verkeerde mondkapje in de trein draag? W Kabinet onderzoekt nog hoe toerisme in Nederland in de hand gehouden kan worden Het kabinet houdt een kleine slag om de arm: er moet in de laatste week van juni niet ineens sprake zijn van een opleving van het coronavirus. Het Outbreak Management Team moet dus net voor 1 juli nog wel groen licht geven. De heropening van sportscholen, sauna's, casino's en kantines stond ge pland voor 1 september, maar een flinke lobby heeft de vervroeging in de hand gewerkt. Zeker sportscholen en casino's vreesden dat een langere sluiting voor een hausse aan faillissementen zou zorgen. Bijna een derde van alle sport scholen zegt op omvallen te staan. Bo vendien werd het kabinet geconfron teerd met een kort geding van de sportscholenbranche tegen de over heid. Door die druk wilde het kabinet niet langer wachten, bevestigt een in gewijde. De organisaties reageren op gelucht op het kabinetsbesluit. Wel moeten sportscholen en fit nesscentra extra maatregelen nemen, adviseert het OMT volgens Haagse bronnen. Er moet goed geventileerd worden en medewerkers en sporters moeten vooraf een 'nauwkeurige ge- zondheidscheck' ondergaan. Wat dit precies gaat inhouden, wordt nog uitgewerkt. Ook moet on- derling 1,5 meter afstand worden ge houden. Seksclubs blijven overigens nog wel op slot tot september. Rutte riep verder op om vakanties waar mogelijk uit te stellen. Wie na de schoolvakantie, bijvoorbeeld in sep tember, op vakantie kan in Nederland moet dat 'vooral doen' om zo drukte te spreiden. Het kabinet gaat zich nog buigen over de spelregels rond toe risme in eigen land. ,,We zullen moe ten kijken of daar überhaupt ruimte voor is.'' Het is nog onduidelijk of Nederlan ders komende zomer weer naar lan den in Zuid-Europa of andere vakan tielanden kunnen reizen. Sommige landen hebben al aangekondigd graag weer toeristen te ontvangen, maar veel is nog onduidelijk. Rutte hoopt 'volgende week' duidelijkheid te kun nen scheppen. De premier drong erop aan om ook in het buitenland, als reizen straks weer mogelijk wordt, toch 1,5 meter afstand te houden. ,,Maar ik kan echt nog niet zeggen - als landen ons al willen hebben als toerist - wanneer dat weer veilig kan.'' Minister De Jonge 'sluit zeker niet uit' dat bewoners van verpleeghuizen eerder dan half juli meerdere bezoe kers mogen ontvangen'. Dat zei hij gisteravond na een oproep van de sec tor. ,,Ik ga graag het gesprek aan om te kijken wat er mogelijk is.'' De politie onderzocht bovendien of medewerkers van de vorige week ge sloten Vion-slachterij in Groenlo bij de slachterij in Apeldoorn aan het werk waren. Dit lijkt vooralsnog niet het geval. De vestiging in Groenlo werd gesloten nadat van de in totaal 657 slachterijmedewerkers 157 postief testten op corona. Zij moeten ver plicht thuisblijven. Eerder bleken me dewerkers van het filiaal in Scherpen- zeel, meest arbeidsmigranten, besmet. Ton Heerts, voorzitter van de veilig heidsregio Noord- en Oost-Gelder land (VNOG), heeft ingegrepen om dat de directie van Vion de afspraak voor veilig vervoer voor werknemers heeft geschonden. Heerts: ,,Ik heb gis teren aangegeven dat het vertrouwen duurt zolang Vion zich aan alle afspra ken houdt. Dat is dus niet het geval.'' Vleesverwerker Vion liet weten per direct touringcars te laten rijden om de arbeidsmigranten van en naar slachterijen te brengen. ,,Een super- goed plan, maar natuurlijk veel te laat'', reageerde Heerts. Om het vertrouwen te herstellen eiste de VNOG dat de Vion-directie zich gisteravond nog schriftelijk zou conformeren aan de geldende corona- eisen. ,,Vanaf nu komt er niemand meer op het Vion-terrein zonder zich te houden aan de veiligheidsmaatre gelen'', aldus Heerts. Als Vion belooft de zaken op orde te maken, kan het slachthuis vandaag weer open. FNV-bestuurder Bart Plaatje is niet verrast door de misstanden in Apel doorn. Ook bij de vestiging in Boxtel zouden volle busjes rijden. Plaatje zegt dat Vion en de uitzend bureaus veel te laat zijn met maatrege len. ,,Het is gokken met de gezondheid van mensen. De lockdown is 15 maart ingegaan. Ze moeten zich de ogen uit de kop schamen.'' donderdag 28 mei 2020 GO Welkom in het coronadool hof. Ja, dat mag, maar het kan wel ingewikkeld zijn voor wie zich aan de richtlijnen wil houden. Roompot, eigenaar van veel vakantiehuisjes zegt het zo: 'Je mag met vrienden of familie in dezelfde woning verblijven, als jullie 1,5 meter afstand van elkaar houden.' De rijksoverheid bevestigt dat: je mag vanaf 1 juni met meer dere gezinnen gebruikmaken van een vakantiehuisje. Mits je 1,5 meter afstand bewaart én: 'men moet toegang hebben tot eigen sanitair'. Of die laat ste zin inhoudt dat er 'eigen sanitair' in het vakantiehuisje moet zijn of dat ieder gezin/vriend eigen sanitair moet hebben, wordt niet ver- Toegang tot eigen sanitair in een vakantiehuisje, hoe doe je dat? foto anp der uitgelegd. Hiswa-Recron, belangenorganisatie van vrije tijdsbedrijven, zit met het zelfde probleem. ,,Wij interpre teren het vooralsnog als dat je met meerdere gezinnen of vrienden in een huis kunt ver blijven, maar ieder gezin of vriend zijn eigen sanitair moet hebben.'' Dat lijkt in lijn met de regels voor campings: die mogen op z'n vroegst pas op 1 juli weer de gezamenlijke was- en wc- hokken opengooien voor de kampeerders. -Website politie 5 Nee, stelt de politie. Tenminste: niet als je niet met je ouders sa menwoont in één huis. 'Het is onverstandig én strafbaar om met drie personen (of meer) in een auto te zitten als je niet uit hetzelfde gezin komt. Dit is omdat je geen 1,5 meter afstand kunt houden van elkaar. Het kan je een boete opleveren van 390 euro en een aantekening op je strafblad', meldt de politie in een Q&A. Twee huisgenoten tellen in dit geval ook niet voor één per soon. Maar mag ik dan wel eerst mijn moeder en dan mijn vader ophalen? Wederom de politie: 'Het is erg onverstandig om met een vriend, buurman of collega in één auto te zitten. Maar je kunt er geen boete voor krijgen.' Onver standig? Maar de rijscholen zijn, met goedkeuring van de over heid, toch ook weer aan het werk? Klopt. Dus als u het kan volgen, zegt u het maar... 6 Er zal niet snel een agent naast staan, maar offi cieel niet. De richtlijn van de overheid blijft on veranderd: opa en oma (jonger dan 70) kunnen wel op bezoek komen, maar al leen als iedereen gezond is en 1,5 meter afstand houdt. Ouderen van boven de 70 worden sowieso tot de kwetsbare doelgroep gere kend. Mond kapje moet, maar blijf af van de mondkap jes die be doeld zijn voor de zorg. FOTO ROBIN 7 Het mondkapjes debat is al een tijdje een nationale ob sessie. De huidige stand van zaken is dat de kapjes vanaf 1 juni verplicht wor den in het openbaar vervoer, voor reizi gers van 13 jaar en ouder. De oproep van het kabinet is dan om niet-medische mond kapjes te dragen. Zelfgemaakte kapjes (bij voorkeur van ka toen) mogen daarom ook. Maar een sjaal of een mondkapje gemaakt van een sok, mag dan weer niet. Wie geen mondkapje draagt, wordt ge vraagd dat alsnog te doen en kan uitein delijk 95 euro boete krijgen. Het is niet zo, stelde premier Rutte, vorige week tijdens een debat in de Tweede Kamer, dat wie met een medisch mondkapje (in plaats van met een niet-me- disch kapje) het ov instapt, ook een boete krijgt. ,,We vra gen mensen alleen de medische mas kers voor de zorg te bewaren'', zei Rutte. Premier Mark Rutte kwam gister avond onverwachts met goed nieuws: sportscholen, sauna's, sportkantines en casino's kunnen al op 1 juli open. Tobias den Hartog Edwin van der Aa Den Haag Slachterij Vion in Apeldoorn is per direct gesloten. Gisteren kwamen zeventien busjes met arbeidsmi granten, die opeengepakt werden vervoerd, aan bij het slachthuis. Peter Luchtenberg Apeldoorn De toegang tot de slachterij in Apeldoorn is afgesloten. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5