CORONAVIRUS 4 Hoe verder Nederland van het slot gaat, hoe ingewikkelder het lijkt te worden. Wat is vanaf 1 juni weer toegestaan en wat kan nog steeds niet? Een tocht door het coronadoolhof aan de hand van zeven vragen. De belangrijkste versoepelingen vanaf komende maandag op een rij. 2 Hoeveel mensen mag ik straks thuis op mijn verjaardag vragen? IMet wie mag ik op het terras gaan zitten? En moet ik reserveren? Mag ik (weer) met vrienden en bekenden in het park zitten? Aantal besmettingen gemeld wereldwijd: 5.644.562 Aantal doden gemeld wereldwijd: 352.789 Aantal mensen genezen wereldwijd: 2.323.860 Aantal besmettingen gemeld in Nederland: 45.768 Aantal doden gemeld in Nederland: 5871 donderdag 28 mei 2020 GO Wat mag er nu precies Zwitserland staat vanaf 6 juni weer evenementen toe waar tot driehonderd mensen aanwezig zijn. Spontane samenkomsten mogen plaatsvinden met in totaal maximaal dertig per sonen. De regering bekijkt op 24 juni of evenementen met duizend mensen weer worden toegestaan. Joe Biden, de Democrati sche presidentskandidaat in de VS, heeft hard uitge haald naar president Trump, omdat hij geen mondkapje droeg tijdens plechtigheden van Memorial Day. Biden deed dat wel. ,,De president is een idioot, een absolute idioot'', zei hij tegen CNN. In de VS zijn meer dan 100.000 patiënten bezwe ken aan corona. De Franse regering ver biedt het gebruik van hy droxychloroquine bij de behandeling van patiënten met corona. Onderzoekers hebben gewaarschuwd dat het middel mogelijk gevaar lijk kan zijn. Het Spaanse ministerie van Volksgezondheid meldt dat in 24 uur één persoon met corona is overleden. Daarmee komt het totale Spaanse dodental op 27.118. Het aantal nieuwe besmet tingen in België loopt ver der terug. In 24 uur werden 137 nieuwe gevallen gerap porteerd. Een dag eerder waren het er 198, terwijl er vorige week tot 300 nieuwe besmettingen per dag wer den vastgesteld. Zowel het aantal doden als het aantal besmettingen met het coronavirus is in Ita lië in 24 uur harder geste gen dan in het voorgaande etmaal. Het land meldt 584 nieuwe besmettingsgevallen en 117 overleden patiënten. Kijk op de site bij /video voor meer uitleg en het laatste nieuws vanaf 1 juni? Knappe jongen die het weet Cyril Rosman Terrassen, restaurants, cafés, theaters, bioscopen, concertzalen en middelbare scholen mogen onder voorwaarden en met maatre gelen weer open. Buiten én binnen mag je met meer mensen afspreken. Er gaan weer meer treinen en bussen rijden. Er is ook een verscherping: in het openbaar vervoer is een mondkapje vanaf 1 juni verplicht. Feestje vieren wordt weer wat leuker. foto shutterstock Maak die verjaardagskring maar groter! De regel nu is nog: maxi maal drie mensen op bezoek, bui ten de mensen die er al in het huis wonen. En afstand houden. Vanaf 1 juni geldt er geen maximum meer voor het ontvangen van bezoek thuis, maar je moet nog wel afstand houden. Buiten gaan zitten lijkt dan, qua besmettingskans, een betere optie dan binnen. Het is er sowieso het weer voor. Bij overlast kan de politie overigens wel ingrijpen. Wie alle regels bekijkt, kan niet anders dan de horeca heel veel succes wensen. Zo gaat het worden: cafés en restaurants mogen vanaf 1 juni weer open, maar voor maxi maal dertig mensen tegelijk. En je moet van tevoren reser veren. Ja, óók als je alleen een biertje wil drinken in het café. Bij binnenkomst moet aan ie dereen worden gevraagd of hij/zij zich wel goed voelt. Het wordt interessant om te zien hoe de buurtkroeg op de hoek (waar misschien sowieso nooit dertig man tegelijk kwamen) daarmee omgaat. Eenmaal binnen moet ieder een zoveel mogelijk 1,5 meter afstand tot elkaar bewaren. Maar: aan een tafeltje mogen wel twee personen binnen 1,5 meter van elkaar zitten, ook al behoren ze niet tot een gezin. Dus twee vriendinnen hoeven niet naar elkaar te schreeuwen als ze samen wijn gaan drinken en elkaar willen O J «I -~°® 'Isjfe °fl>ï1 Wie zit waar en met hoeveel? foto jan van eijndhoven verstaan. Voor gezinnen geldt sowieso dat ze geen 1,5 meter tot elkaar hoeven te bewaren. En dan het terras: reserveren is hier niet verplicht, meldt Ko ninklijke Horeca Nederland. Maar een ondernemer kan zelf beslissen zo'n systeem wel in te voeren. Staan op het terras mag niet, iedereen moet aan een tafeltje zitten. Er geldt geen maximum van dertig per sonen; hoe groter het terras, hoe meer mensen. Maar de 1,5 meterregel geldt wel. Behalve dus voor gezinnen of voor maximaal twee personen aan een tafeltje. Krijgt u een boete als u na vier biertjes net iets te dicht naar elkaar toe schuift? Kleine kans. De eerste verantwoor delijkheid ligt bij de eigenaar van het café. Die moet klanten erop aanspreken als ze zich niet aan de regels hou den, meldt het ministerie van Justitie en Veiligheid. Loopt het uit de hand, dan kan hij of zij de politie bellen. De politie zelf zal niet maan dag vanaf 12.00 uur de cafés ingaan om te checken of er niet meer dan dertig mensen zitten, behalve als daar mel dingen over komen. Het beleid kan wel per ge meente verschillen. Zitten in het park mag. Maar niet met al te veel mensen op een kluitje. foto anp Ja, na 1 juni mag dat weer, meldt de poli tie. Mits je onderling de afstand van 1,5 meter houdt. De laat- ste weken was de si tuatie nogal gecompli ceerd, omdat de ene regio anders hand haafde dan de andere. 3 Maar vanaf 1 juni is het verbod op derge lijke samenkomsten in de buitenruimte ver dwenen. De officiële aanwijzing van het mi nisterie van VWS stelt geen maximum voor de grootte van die groep. ,,Maar het is niet de bedoeling dat er sprake is van grote groepen.'' Evenemen- ten blijven sowieso tot 1 september verbo den. Ook blijft de regel dat je 1,5 meter afstand moet bewa ren. En het advies 'vermijd drukte' blijft staan. ,,Bij excessen kunnen de veiligheids regio's optreden op basis van een nood bevel'', meldt het mi nisterie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4