Boeren willen zoet water tappen bij 'buren' 1 1 7 BINNENSTAD HULSTENAARTJES WEG Ruim dertig jaar waren de groene 'hulstenaartjes' een vertrouwd beeld in het centrum van Hulst, maar nu moeten ze wijken. Voetgangers krijgen voortaan ruim baan in de stad. De 'hulstenaartjes' pas sen volgens de ge meente Hulst niet langer in het straat beeld. Gisteren wer den de eerste ruim honderd paal tjes weggehaald. ,,Een hele klus, want ze zitten goed verankerd in de grond en de gaten moesten ook weer meteen gefatsoeneerd, zodat de straten er weer netjes bijlig gen", zegt voorman Erik Verstrae- ten, die zijn naam eer aandoet. Drie jaar geleden stelde het ge meentebestuur van Hulst het Centrumplan vast. Daarin staat onder meer het voornemen de straten en pleinen in het winkel gebied van de binnenstad op nieuw in te richten. De Gentse straat, de belangrijkste winkel straat in het centrum, wordt over twee jaar aangepakt. Met het weg halen van 85 hulstenaartjes in de straat hebben de voetgangers in ieder geval al meer ruimte op de stoepen. Maar het Centrumplan is niet de enige reden waarom de paaltjes weg moeten. Een deel van de trottoirs in de Gentse straat, Steenstraat en rond de Grote Markt is smal. In de gel dende 1,5 metersamenleving is het vaak nogal behelpen op straat. ï^sr I •:Y\r ff r. li De gemeente heeft daarom beslo ten de Gentsestraat, Grote Markt, het Cornelis de Vosplein en de Steenstraat aan te wijzen als win- kelerf. Voetgangers worden koning; de auto's zijn slechts te gast en moe ten stapvoets rijden. Borden wij zen bezoekers van de stad op de nieuwe regels, die per meteen zijn ingegaan. Koffiekoeken Bij het krieken van de dag begon een negen man sterk team van de gemeente gisteren met het weg halen van de 85 hulstenaartjes in de Gentsestraat. Wethouder Gino Depauw viel de eer de beurt het eerste exemplaar te verwijderen. Dat viel nog niet mee en daarom trakteerde hij de de harde werkers daarna op koffiekoeken. De vaste paaltjes zitten namelijk minimaal dertig centimeter diep in beton. De hulstenaartjes zijn zeer gewild, blijkt uit het aantal verzoeken dat de gemeente krijgt Verstraeten: ,,Het merendeel van de hulstenaartjes, zo'n 51, zit 'los', maar dat zegt niet zoveel. Het zijn de paaltjes, die we aan de voet al tijd konden losdraaien, bijvoor beeld als de carnavalsstoet door de straten trok. Maar die voet zit ook diep ingegraven." Die dag gingen ook de hulstenaartjes op de Grote Markt bij de terrassen eruit. Zo hebben de horeca-ondernemers vanaf maandag ook wat meer ruimte voor hun terrassen. Herinnering Het weghalen van de paaltjes heeft in Hulst nogal wat losge maakt. Zodra Hulst het nieuws via social media naar buiten bracht, werd de gemeente over stelpt met vragen van Hulstena ren of ze een of meerdere hulste naartjes konden krijgen of kopen. Met het gemeentelogo erin, is zo'n paaltje immers een leuke herinnering, voor in de tuin of zo. De run op de paaltjes kwam voor de gemeente een beetje als een verrassing. ,,Veel van de hul stenaartjes zijn niet meer in zo'n beste staat", zegt gemeente woordvoerster Micaëla Boone. ,,We gaan ze daarom eerst alle maal eens goed bekijken en dan beslissen we later wat we ermee gaan doen." Zoet water in Zeeland is schaars: in de meeste sloten staat brak water. Tholen, Sint-Philipsland en de Rei- gersbergsche polder rond Rilland vormen een uitzondering. Daar wordt het zoet rivierwater uit het Volkerak-Zoommeer door de slo ten gepompt. In Rilland is het sys teem 25 jaar geleden aangelegd en komt het water uit het Bathse Spui- kanaal. Grondeigenaren die aan de 'zoete polders' grenzen, vragen al jaren of ze ook het water structureel mogen afnemen voor hun land. En volgens één van hen, fruitteler Mar- tijn Vogelaar (foto), hoeft het het waterschap geen cent te kosten. De fruitteler uit Krabbendijke maakt zich zorgen. ,,Het is extreem droog. We zitten op een tekort van 130 millimeter ten opzichte van 1976, het droogste jaar ooit. De doorgaans droogste maanden moe ten nog komen." Als er niks ge beurt, oogst hij dit jaar alleen kleine peren. „Daarbij komt dat peren met een groeiachterstand snel geel wor- den en slecht houdbaar zijn. De prijzen die je daarvoor kunt krijgen, zijn laag of de peren zijn zelfs onver koopbaar." Met de me dewerking van het water schap zou hij op 40 hectare boomgaard in de Stroodorpepolder wél normale peren kun nen oogsten. ,,Voor mij zou het een kwestie zijn van een slang over de dijk hangen en een eigen pomp aansluiten", zegt hij. Veel rijen bo men zijn al uitgerust met een drup pelsysteem. Dat is aangesloten op de waterleiding van Evides. ,,Daar hoort 12 kuub per uur uit te komen, Voor mij zou het een kwestie zijn van een slang over de dijk hangen en een eigen pomp aansluiten maar door de grote vraag zakt dat terug naar 6 kuub. Veel te weinig om 40 hectare te bedruppelen." Vijf andere boeren (allen akker bouwers) die grenzen aan de Rei- gersbergsche polder willen ook met eigen middelen zoet water tappen bij de 'buren' om hun oogst veilig te stellen. Volgens Vogelaar zijn de landeigenaren bereid het tarief te betalen dat de boeren in Reigers- bergsche polder ook per hectare moeten afrekenen. Hij benadrukt dat het waterschap geen extra kos ten heeft en dat er nu vele liters zoet water ongebruikt weer de Wester- schelde instromen. ,,We snappen dat de situatie nij pend is, maar we willen voorzichtig zijn en een zorgvuldige afweging maken," reageert een woordvoerder van het waterschap. Volgens haar bleek de capaciteit de afgelopen ja ren net voldoende voor vaste ge bruikers die sinds de jaren '90 aan de zoetwatervoorziening betalen. Of de wens van Vogelaar kan wor den ingewilligd, is niet te zeggen. ,,Zijn verzoek is één van de vele die in deze tijden op de afdeling ver gunningverlening binnenkomen." donderdag 28 mei 2020 VL Voetgangers worden koning in Hulst Sheila van Doorsselaer Hulst al Een team van de gemeente vult de gaten die door het weghalen van de hulstenaartjes zijn ontstaan. foto peter nicolai Een rampjaar dreigt voor Zeeuwse boeren die afhankelijk zijn van regenwater voor hun ge wassen. Vijf agrariërs tussen Rilland en Krabbendijke probe ren het tij keren. Ze smeken wa terschap Scheldestromen hen het zoete water uit de sloten te laten gebruiken. ,,We stevenen af op een noodsituatie die vraagt om noodmaatregelen." Joeri Wisse Krabbendijke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 48