Zomerschool krijgt een extra klas College Terneuzen wil boa's beter uitrusten 'Hoe kunnen we de Belgen weer verwelkomen?' 6 Analyse Gemeenteraad vergadert in Scheldetheater 100 JAAR BERT BORM In Sas van Gent zijn de menin gen ernstig verdeeld over het vertrek van Lidl en Albert Heijn uit het centrum. Zo wil de stadsraad uitstel van een beslis sing in afwachting van onderzoek naar onder meer de economische gevolgen voor het Sasse centrum. De Stichting Ondernemers Ka naalzone-Zuid juicht het plan juist toe na een enquête onder ondernemers in Sas van Gent. Een aantal is negatief, maar de al gemene teneur is: Sas van Gent zal door de verhuizing van de su permarkten en woningbouw op de oude winkellocaties een im puls krijgen. Bezwaar En dan zijn er nog de fabrieken naast bedrijventerrein Sasse Poort: kunstmestfabriek Rosier en Feralco, dat producten maakt voor waterzuivering. Zij hebben aangekondigd bezwaar te maken, omdat hun bedrijfsvoering be perkt kan worden met de win kels als nieuwe buren. De ge meente Terneuzen heeft dat uit gezocht en weerspreekt dit. Heen en weer geworpen tussen alle voors en tegens moet de Ter- neuzense raad donderdagavond een eerste knoop doorhakken. Uit een belronde langs alle twaalf fracties blijkt dat een meerder heid voor is: TOP/Gemeentebe langen, PVV, ChristenUnie, SGP, SP, GroenLinks en D66, samen goed voor 17 van de 31 raadszetels. ,,Een mooie kans voor Sas", stelt Jos Verdurmen (TOP/GB). Jan El len (CU) en Sam Verhelst (SGP) wijzen op de parkeer- en ver keersoverlast die de supermark ten nu geven. Verhelst: ,,En dit speelt al sinds 2014, eindelijk zit er schot in de zaak." Verzwakking Tegenstemmen komen in elk ge val van PvdA, VVD en Sociaal Terneuzen. Johan van der Ha (PvdA) en George Meij (VVD) vinden de gevraagde gemeente- bijdrage van vijf ton te hoog. Meij vreest ook verzwakking van het Sasse centrum en de juridische strijd met Rosier en Feralco. VVD-raadslid Caroline de Munck zal overigens niet meestemmen. Zij werkt bij Feralco. Twee partijen resteren nog: CDA (evenals de VVD een coali tiepartij) en 50Plus. CDA'er Paul Balcaen, ook stadsraadslid in Sas van Gent, uitte eerder in een raadscommissie felle kritiek op vooral de informatievoorzie ning. Het CDA wil meer duide lijkheid over hoe bewoners bij het plan worden betrokken en beslist dan. Zo staat 50Plus er eveneens in. Wethouder Frank van Hulle zal antwoorden dat er nog tal van in spraakmomenten komen, tot het plan in 2023 voltooid moet zijn, en dan gaat het CDA vast ook mee. TERNEUZEN Het Scheldethea- ter in Terneuzen opent van avond de deuren voor een bij zondere voorstelling: de maan delijkse vergadering van de Ter- neuzense gemeenteraad. Hier voor is gekozen om zich aan de anderhalve meter afstand te kunnen houden. De raadsleden zullen zich met het college van B en W op het podium van de grote zaal opstellen. Daar is ge noeg ruimte. Uitzending Publiek is niet welkom, maar de vergadering moet wel openbaar zijn. Daarin is voorzien door een directe uitzending via de web site van de gemeente Terneuzen. HULST In Hulst wordt nage dacht over hoe de Belgen op een goede manier weer verwel komd kunnen worden. Daar voor is een taskforce opgericht. ,,De gemeente, ondernemers en het bezoekersmanagement bereiden samen voor hoe we terug in de oude situatie kun nen komen'', zei burgemeester Jan-Frans Mulder tijdens een commissievergadering. ,,Iedere inwoner moet ervan doordrongen zijn dat het niet raar is dat er weer een Belg op de parkeerplaats staat of een winkelkarretje pakt bij de su permarkt. Die deed dat name lijk al j^ren." Commissieleden spraken wel hun zorgen uit over mogelijke drukte die Hulst te wachten staat als de grens met België weer open gaat op 8 juni. De horeca is bij onze zuiderburen dan namelijk nog niet geopend. Mulder wilde die zorgen weg nemen. ,,Er is intensieve af stemming met de drie Belgi sche burgemeesters." En bij volle terrassen? ,,Dan is er een keer geen plek en is het jammer", zei Mulder. ,,De re gels zijn belangrijk. Super markten hebben ook hun eigen verantwoordelijkheid. We gaan geen parkeerplaatsen afslui ten." De uitbreiding vindt plaats mede vanwege de sluiting van basis scholen door de uitbraak van het coronavirus. Kinderen die al niet zo goed mee kunnen komen, heb ben daardoor mogelijk een extra onderwijsachterstand opgelopen. CDA'er Jos van Ginneken vroeg daarom het college of het daarop extra actie wil ondernemen via de Zomerschool. Dat zal gebeuren, antwoordden B en W. Schoolbesturen in Ter- neuzen zijn ondertussen al volop bezig met de voorbereidingen voor de Zomerschool, komende zomervakantie. Vorig jaar bezoch ten 44 kinderen de school, de jaren ervoor (vanaf 2016) gemiddeld Dit jaar wordt gemikt op 75 deelnemers zo'n zestig. Dit jaar wordt gemikt op 75 deelnemers. Ook werkt de gemeente met kinderopvangin stellingen samen aan extra voor schools onderwijs in de zomer. Nieuw is dat er in de Zomer school een klas komt voor anders- talige kinderen. Hiermee komt het college tegemoet aan een verzoek van PvdA'er Laszlo van der Voorde. Hij trok vorig jaar aan de bel, omdat kinderen die korter dan een jaar in Nederland verbleven niet aan de Zomerschool mochten meedoen. Volgens Van de Voorde is het juist belangrijk dat zij in de zomer onderwijs kunnen volgen, omdat zij vaak met leerachterstan- den kampen, vooral wat betreft de Nederlandse taal. De gemeente heeft een werk groep gevormd om te onderzoe ken hoe ook na de vakantie extra ondersteuning kan worden gebo den. Hierbij gaat de aandacht met name uit naar de eerste drie groe pen in het basisonderwijs. TERNEUZEN Gemeentelijke bui tengewone opsporingsambtena ren (boa's) moeten de kans krijgen zich te kunnen verdedigen bij in cidenten. Ze moeten daarom beter uitgerust worden, met een wapen stok, handboeien en pepperspray. Dat wil het Terneuzense college van burgemeester en wethouders. Vorige week donderdag kwa men boa's in IJmuiden in de knel. Jongeren bespuugden en sloegen hen. De discussie over de uitrus ting van boa's is sindsdien lande lijk losgebarsten. Het incident in IJmuiden is voor B en W van Ter- neuzen niet de aanleiding om boa's de geweldsbevoegdheid te willen geven met de bijbehorende middelen. Het besluit is al eerder genomen. ,,Omdat boa's steeds meer taken hebben gekregen, taken waaraan de politie nauwelijks meer toe komt, zoals toezicht in de wijken", legt burgemeester Jan Lonink uit. ,,Ze kunnen daardoor eerder onge wild in geweldsituaties terechtko men." Of Terneuzense boa's al snel over extra middelen kunnen be schikken, hangt weer wel af van de landelijke discussie. Minister Grapperhaus van Justitie wil er (nog) niet aan. Lonink hoopt dat hij hierop terugkomt. donderdag 28 mei 2020 VL Weg lijkt vrij voor verhuizing Sasse supers Voorstanders van de verhui zing van de supermarkten uit hartje Sas van Gent naar bedrijventerrein Sasse Poort kunnen opgelucht ademhalen. Een meerder heid van de Terneuzense ge meenteraad zal vanavond voor stemmen. Harmen van der Werf Sas van Gent HULST Geen hand of een 'toot' voor eeuwe- ling Bert Borm. Wel gezang, tientallen kaartjes en een mooie krijttekening op de stoep voor zijn afdeling in de Blaauwe Hoeve in Hulst. Bert houdt zijn echte feestje nog tegoed, na corona. Bert woonde en werkte zijn hele leven op de ouderlijke boerderij in de Pauluspolder. Hij trouwde zijn Juliette (86) en samen kregen ze drie kinderen. Bert is helemaal gek op trac toren, hij maakte immers de overgang mee van paard naar diesel. Zijn geheim van zijn hoge leeftijd? „Hard werken, zuinig leven en een goeie vrouw!" FOTO PETER NICOLAI De Zomerschool in Terneuzen breidt uit naar 75 leerlingen. Ook komt er een klas voor an derstalige kinderen. Harmen van der Werf Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 47