II Reimerswaal vertikt het om wéér tonnen extra te betalen aan SWVO Het gaat super met de super in het dorp Stichting Leergeld geeft nog meer laptops weg 7 De eerste week meer klanten, de tweede week meer klanten en nog steeds is het drukker in de dorpssupermarkt in Kwaden damme dan voor de coronatijd. ,,Het gaat echt super'', zegt Tom Verbeek. ,,Ik zie heel veel nieuwe men sen en ik denk dat ik er ook echt klanten aan ga overhouden als de corona voorbij is", zegt Ver beek. Hij merkt dat de klanten blij zijn omdat ze in zijn zaak rustiger kunnen winkelen dan in de grote supermarkten in Goes. ,,Maar ik ben de zaak ook gaan aanpakken", zegt hij. ,,We hebben de groenteafdeling aan gepakt en we hebben veel nieuwe dingen besteld. En we zijn een paar keer extra open ge gaan op zondagochtend en doen dat ook met Pinksteren." Ver beek heeft ook contact met zijn collega's in de andere Borselse dorpen en ook daar merken ze volgens hem een stijging van het aantal klanten sinds de corona crisis is uitgebroken. Meer lokaal kopen wordt ook door de gemeente Borsele gesti muleerd. Sinds kort hangen in bushokjes grote posters met een oproep om vooral de lokale on dernemers te steunen. ,,Er berei ken mij veel verhalen van onder nemers die in de knel komen", zegt burgemeester Gerben Dijk- sterhuis. ,,Met name de kleine ondernemers hebben er last van. Er zijn goede regelingen vanuit het Rijk, maar dat is niet altijd voldoende." Daarom roept Borsele ieder een op vooral lokaal te kopen als dat kan. Dijksterhuis is er zelf ook mee begonnen. ,,Ik ben er meer op gaan letten", zegt hij. ,,Ik kijk nu eerst of ik het niet in mijn eigen omgeving kan ko pen." En volgens Dijksterhuis lukt dat heel vaak prima in het eigen dorp of in de regio. ,,En met weinig moeite." FLORIS SCHEURLEER WERK UIT 1790 Zoek op 'Floris Scheurleer' in Google en je zult niet veel vinden. ,,Nee, een bekende schilder was hij niet'', zegt Frank de Klerk van het gemeentearchief in Goes. Toch is hij blij dat het ar chief sinds kort de ei genaar is van een aqua rel die Scheurleer om streeks 1790 maakte bij de Goese kaden. Het is geschon ken door een nazaat van de in 1804 overleden schilder. ,,Het geeft een mooi beeld van hoe de kaden er destijds uitzagen'', zei De Klerk gisteren toen hij het kunstwerk samen met wethouder André van der Reest presenteerde op de Bier kade, de plek waar de schilder ruim tweehonderd jaar geleden moet hebben gezeten. Wie de aquarel bekijkt, ziet dat er aardig wat is veranderd sinds Scheurleer zijn werkje maakte aan het eind van de achttiende eeuw. De Klerk: ,,Op de aquarel tel ik op de Grote en Kleine Kade wel vijf trapgevels, maar daarvan zie ik er hier niet één meer. Er zijn later al lemaal lijstgevels van gemaakt, omdat die een huis groter en defti ger laten lijken.'' Geen band met Goes Wat weten we wel van de schilder? ,,Hij was ambtenaar bij het gewest Holland'', zegt de Goese archivaris. ,,En in z'n vrije tijd schilderde hij.'' De Klerk zegt niets te hebben ge- vonden dat erop wijst dat Scheur leer - die slechts 34 jaar oud werd - een speciale band met Goes had. ,,Misschien is hij per schip naar Goes gekomen, omdat hij een be- zorgopdracht van zijn werk had. Maar het kan ook dat iemand te gen hem heeft gezegd: 'Je moet eens naar Goes gaan met je schil dersspullen, want het ziet er daar best aardig uit'. We weten het niet.'' De aquarel verdwijnt nu in het archief. De Klerk en Van der Reest twijfelen er niet aan dat die ooit Bij Tussen Kunst Kitsch zou je er de desk van de deskundige niet mee halen wel een keer zal worden geëxpo seerd. „Bijvoorbeeld op een the matentoonstelling of tijdens een open dag van het archief', zegt de wethouder. De Klerk vult aan: ,,Ei- genlijk zijn we er niet zo happig op, hoor. Want het zijn heel kwetsbare dingen.'' Volgens De Klerk is de aquarel voor het Goese archief een waar devol bezit. In bredere zin verte genwoordigt het werk niet veel waarde. ,,Bij Tussen Kunst Kitsch zou je er de desk van de deskun dige niet mee halen.'' GOES Meer kinderen dan an ders hebben de afgelopen maanden een laptop of ipad gekregen via de stichting Leer geld Oosterschelde. Zo konden ze toch het thuisonderwijs blijven volgen. De stichting verwacht dat in september op nieuw een groter beroep wordt gedaan op de organisa tie. ,,Dan trekken de scholen weer aan en de sportclubs ook'', zegt penningmeester Harry Snijders. De stichting vreest dat meer mensen in de financiële problemen komen door de gevolgen van de coro nacrisis. Voor kinderen heeft dit grote gevolgen omdat er geen geld meer is voor allerlei (buiten)schoolse activiteiten. Op dat moment kunnen ou ders en verzorger aankloppen bij de gemeente. Pas als die niet verder kunnen helpen komt stichting Leergeld in beeld. De stichting helpt vaak met bijvoorbeeld de aanschaf van een laptop of fiets en geeft steun zodat de kinderen toch kunnen sporten. De stichting zelf is voor het inkomen af hankelijk van giften van ker ken, serviceclubs, bedrijven of particulieren en gemeentelijke subsidies. Met een recessie op komst nog eens vijf ton extra per jaar betalen aan welzijnszorg? De gemeenteraad van Reimerswaal piekert er niet over. Voor vijf van de zes partijen is de maat vol, bleek dinsdag. Het SWVO, dat onder meer huishoude lijke hulp, rolstoelen, trapliften en leerlingenvervoer regelt, klopt al voor het derde jaar op rij aan bij de deelnemende gemeenten voor meer geld. In Reimerswaal moet er nu vijf ton boven op het jaarbudget van 4,9 miljoen om alle rekeningen te kunnen betalen. ,,Vorig jaar heb- ben we met pijn en moeite daar mee ingestemd en nu wordt er weer een verhoging van 10 procent gevraagd. Wat gaat hier verkeerd?", vroeg Rien Bruinooge (SGP) zich af. Dupe van Rijk en TCR Volgens wethouder Dirk Verburg (Leefbaar Reimerswaal) is het SWVO vooral de dupe van het fail lissement van TCR en veranderde landelijke WMO-regelgeving. Daardoor kunnen ook welgestelde mensen voor een goedkoop tarief huishoudelijke hulp krijgen. Hij stelde voor om te onderzoeken of de extra uitgaven voor Reimerswaal beperkt kunnen worden, maar wist de gemeenteraad daarmee niet te overtuigen om in te stemmen met de begroting. Dat brengt Verburg in een lastig parket. Als de wethouders van de zes andere gemeentes in het sa menwerkingsverband wél akkoord gaan met de jaarbegroting, heeft hij geen poot om op te staan. Toch vindt Marien Weststrate (LR) dat Reimerswaal zo wel duidelijkheid schept. ,,Door nu tegen te stem men, houden we de druk op de ke tel. We geven een signaal: kom eens met andere cijfers. Er valt links of rechts vast nog wel wat te halen. En misschien zorgt dit wel voor een schrikreactie die ook andere ge meentes aansteekt." donderdag 28 mei 2020 BE Melita Lanting Kwadendamme Goes is blij met eeuwenoud aquarel onbekende schilder Rob Paardekam Goes Wethouder André van der Reest met de aquarel van Floris Scheurleer, precies op de plek waar de schilder destijds moet hebben gezeten. foto marcelle davidse -Frank de Klerk, archivaris Joeri Wisse Kruiningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 44