Torentje is de kroon op de Kruittoren in Tholen Boeren willen zoet water tappen bij 'buren' 6 't Beest en DaVinci gaan open Goes ,,Bij ons zal er een extra personeels lid rondlopen om alles rondom co rona in goede banen te leiden'', zegt manager Bart Chermin van de bioscoop in Goes. ,,Deze persoon gaat onder meer in de zaal de stoe len toewijzen, zodat mensen niet zelf hun plaatsen gaan uitkiezen. Er zullen ook extra zaalcontroles wor den uitgevoerd en we hebben een strakke looproute.'' Chermin zegt dat hij en z'n team er klaar voor zijn. Hij roept bios- Wij staan te trappelen, hopelijk de bezoekers ook coopbezoekers op om hun kaartjes via internet te bestellen om te voor komen dat er wachtrijen ontstaan bij de kassa. ,,Maar als er nog een plekje vrij is in de zaal en er staat ie mand aan de kassa, dan zullen we hem natuurlijk niet wegsturen.'' In elke zaal mogen maximaal dertig mensen zitten. De films beginnen op verschillende tijden en er is een korte inloop, zodat het niet te druk wordt in het complex. Podium 't Beest in Goes start dinsdag weer met het filmhuis. Voorlopig drie avonden in de week. En als dat goed uitpakt meerdere dagen, ook overdag. ,,Wij staan te trappelen, hopelijk de bezoekers ook", zegt Simone Rentmeester van 't Beest. Dinsdag trapt het filmhuis af met De Beentjes van Sint-Hilde- gard, het filmdebuut van cabaretier Herman Finkers. Die draait ook op woensdag- en donderdagavond, laat Rentmeester weten. Alle avon den om 20.00 uur. ,,Gaat dat goed, dan willen uitbreiden naar de vrij dag en zaterdag en eventueel de middagen." Afhankelijk van de samenstelling van de bezoekers, is er plaats voor maximaal 25 personen. Terwijl er normaal 80 in de zaal kunnen. An dere restricties betreffen de kaart verkoop. Geen kassa meer aan de zaal, maar enkel nog voorverkoop via de website tbeest.nl. Die is woensdag gestart. Wie kaarten re serveert, ontvangt meteen een pro tocol met uitleg over de nieuwe huisregels. In 't Beest is een looproute inge richt naar de filmzaal. Vrijwilligers van het podium begeleiden de be zoekers naar hun plek. ,,Iedereen krijgt een eigen zitplaats toegewe zen." Gasten uit één gezin mogen bij elkaar zitten. In de pauzes verla ten de bezoekers rij voor de rij de zaal. Hetzelfde na afloop van de film. Eind van de week gaat een nieuwsbrief de deur uit met daarin het filmaanbod. Concerten zijn vooralsnog niet mogelijk in de Goese poptempel. ,,We hebben het merendeel van de optredens ver schoven naar begin januari." Michiel Bouwman Tholen Met zijn zinken, driehoekige top schittert de spits in het zonlicht. Maar dat wordt vanzelf minder als het materiaal doffer wordt, legt Ko Zweedijk van aannemer Fraanje uit. Intussen hijst een collega de spits de lucht in vanuit zijn hijs kraan, zwenkt en laat 'm rustig zakken boven de plek waar-ie moet komen: het penthouse. Het is dan wel met 36 meter het hoogtepunt van de bouw, maar al leen de eigenaar van het hoogste appartement heeft er straks toe gang tot. Die staat ondertussen tussen de tientallen kopers van de andere appartementen toe te kij ken - met de hand tegen het voor hoofd als afscherming tegen de zon. Eigenlijk hadden ze de spits pre cies een jaar na het slaan van de De steigers verdwijnen langzaam. En de kadewoningen, naast de toren, zijn al goed zichtbaar eerste paal willen plaatsen, legt Zweedijk uit. In april dus. Maar door de coronacrisis konden mate rialen niet op tijd geleverd worden. Desondanks ligt de bouw van het woonproject wel op schema. Rond september zal de bouw moeten zijn afgerond. ,,De steigers verdwijnen langzaam", zegt Zweedijk. ,,En de kadewoningen, naast de toren, zijn al goed zicht baar." Bezwaren Het wooncomplex aan het Slacht- veld in Tholen kwam er niet zon der slag of stoot. Buurtbewoners vochten de bouw aan. Zij vreesden voor verlies van privacy en zon licht, en voor waardeverminde ring van hun woningen. Tot aan de Raad van State vochten ze het aan. Die wees de bezwaren tegen het plan van de hand. Zoet water in Zeeland is schaars: in de meeste sloten staat brak water. Tholen, Sint-Philipsland en de Rei- gersbergsche polder rond Rilland vormen een uitzondering. Daar wordt het zoet rivierwater uit het Volkerak-Zoommeer door de slo ten gepompt. In Rilland is het sys- teem 25 jaar geleden aangelegd en komt het water uit het Bathse Spui- kanaal. Grondeigenaren die aan de 'zoete polders' grenzen, vragen al jaren of ze ook het water structureel mogen afnemen voor hun land. En volgens één van hen, fruitteler Mar- tijn Vogelaar, hoeft het het water schap geen cent te kosten. Groeiachterstand De fruitteler uit Krabbendijke maakt zich zorgen. ,,Het is extreem droog. Het neerslagtekort is nu ho ger dan in 1976, het droogste jaar ooit tot nu toe. De doorgaans droogste maanden moeten nog ko men." Als er niks gebeurt, oogst hij dit jaar alleen kleine peren. ,,Daarbij komt dat peren met een groeiach terstand snel geel worden en slecht houdbaar zijn. De prijzen die je daarvoor kunt krijgen, zijn laag of de peren zijn zelfs onverkoopbaar." Met de medewerking van het wa terschap zou hij op 40 hectare boomgaard in de Stroodorpe- polder wél normale peren kunnen oogsten. „Voor mij zou het een kwestie zijn van een slang over de dijk 1 gen en een eigen pomp aansluiten", zegt hij. Veel rijen bo men zijn al uitgerust met een drup pelsysteem. Dat is aangesloten op de waterleiding van Evides. ,,Daar hoort 12 kuub per uur uit te komen, maar door de grote vraag zakt dat Voor mij zou het een kwestie zijn van een slang over de dijk hangen en een eigen pomp aansluiten terug naar 6 kuub. Veel te wei nig om 40 hectare te bedruppe- Geen extra kosten Vijf andere boeren (allen akkerbou wers) die grenzen aan de Reigers- bergsche polder willen ook met ei gen middelen zoet water tappen bij de 'buren' om hun oogst veilig te stellen. Volgens Vogelaar zijn de landeigenaren bereid het tarief te betalen dat de boeren in Reigers- bergsche polder ook per hectare moeten afrekenen. Hij benadrukt dat het waterschap geen extra kos ten heeft en dat er nu vele liters zoet water ongebruikt weer de Wester- schelde instromen. ,,We snappen dat de situatie nij pend is, maar we willen voorzichtig zijn en een zorgvuldige afweging maken," reageert een woordvoerder van het waterschap. Volgens haar bleek de capaciteit de afgelopen ja ren net voldoende voor vaste ge bruikers die sinds de jaren '90 aan de zoetwatervoorziening betalen. Of de wens van Vogelaar kan wor den ingewilligd, is niet te zeggen. ,,Zijn verzoek is één van de vele die in deze tijden op de afdeling ver gunningverlening binnenkomen." donderdag 28 mei 2020 Een filmpje pakken kan weer in Goes Goed nieuws voor filmliefheb bers uit Goes en omstreken. Bioscoop DaVinci opent maan dag 1 juni de deuren weer. Po dium 't Beest start een dag later ook weer met het filmhuis. Beide doen dat wel in aange paste vorm. Timo van de Kasteele en Rob Paardekam -Simone Rentmeester, 't Beest Een feestelijk moment kon er niet van gemaakt worden, maar het hijsen en plaatsen van de torenspits op de Thoolse Kruit- toren trok alsnog heel wat be kijks. Het hoogste punt van het bouwproject werd daarmee gisteren bereikt. -Ko Zweedijk, Fraanje Een rampjaar dreigt voor Zeeuwse boeren die afhankelijk zijn van regenwater voor hun ge wassen. Vijf agrariërs tussen Rilland en Krabbendijke probe ren het tij keren. Ze smeken wa terschap Scheldestromen hen het zoete water uit de sloten te laten gebruiken. ,,We stevenen af op een noodsituatie die vraagt om noodmaatregelen." Joeri Wisse Krabbendijke -Martijn Vogelaar 1." De Kruittoren in Tholen krijgt zijn torenspits. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 43