Schouwen niet blij met geschrapte busroute 7 KAREL STEUR RENESSENAAR MET EEN MISSIE Karel Steur balt zijn vuist, strekt z'n arm vooruit en maakt een begroetende 'boks'. „Hier gaat het om", zegt de markante Renessenaar. 'Samen tegen corona', staat op de button op zijn vest. ,,Als ik in Rotterdam een groepje gasten zie dat zich niet aan de regels houdt, stap ik erop af. Dan zeg ik: Ha jongens, je kent ze toch wel? De vijf vuistregels? Maar niet aanraken hè! Nét ervoor." De 67-jarige Steur is op missie in zijn geboor tedorp. Het houten koffertje dat hij mee draagt, zit vol platte gronden, tekeningen en andere documenten die hij gebruikt om zijn punt te maken. Inclusief een handvol buttons om lukraak uit te delen - aan verbaasde Duitse toe risten in dit geval. ,,Doen jullie dat zo in Holland?" Steur staat voor de achteringang naar de voormalige familieboerde rij aan de Dreef, met het transfe rium in de rug. ,,Kijk, daar tussen de bomen door zie je de achter kant van de viswinkel. Als je hier nou dwars over het terrein een pad aanlegt, dan sta je binnen een me ter of honderd in het dorp. Coro naproof! Tijdelijk. Een noodpad voor een gescheiden stroom Re nesse in en uit." We lopen terug naar de hoofdader die het gratis parkeerterrein langs het VVV- kantoor en het ambachtshuis ver bindt met het hart van de bad plaats. Zelfs op een stille doorde weekse dag valt het daar niet altijd mee elkaar op de nu leidende an derhalve meter afstand te passe ren. Pinksteren ,,Moet je je eens voorstellen hoe dat straks in het Pinksterweek- einde gaat", roept Steur uit. ,,Voet- gangers, fietsers, mensen met bol derkarren, rolstoelen; alles krioelt dan door elkaar. Zelfs als het wat rustiger blijft door al dat corona- gedoe. En voor ouderen die slecht ter been zijn, is het nog eens een roteind lopen ook vanaf de par keerplaats. Wanneer je die verbin ding tot meer dan de helft kan te- rugbrengen, ga je veel sneller even om een lekker ijsje in het dorp, lijkt mij." Tot de opening van het transfe rium in 1997 hoorde het huidige parkeerterrein bij boerderij de Dreve. Karel Steur koos uiteinde lijk voor een carrière in de verple ging en belandde via België in Rotterdam. De boerenzoon wan delt weemoedig de Dreef op, langs het uitnodigend geopende hek bij Een noodpad kan er met wat simpele betonplaten nog voor 1 juni liggen de hoofdingang. Broer Klaas heeft het terrein recent verkocht aan de gemeente, onder voorbehoud dat het nieuwe bestemmingsplan voor de bouw van een supermarkt en de aanleg van een dorpspark wordt goedgekeurd. Noodpad Omdat het ernaar uitziet dat die ontwikkeling nog even op zich laat wachten, broedt Karel op al dan niet tijdelijke alternatieven. ,,Ik lig er 's nachts écht wakker van." Nu staat er nog een hek rondom het ongeveer één hectare grote gebied. Haal dat alvast weg, is zijn idee, en creëer bij het voor malige woonhuis een leuke pleis terplaats met een terrasje, speel tuin en grazende schapen. ,,In combinatie met een verkorte loop- route lokt dat meer mensen naar het dorp. Goed voor de lokale on dernemers. Zeker nu is dat belang rijk", redeneert Steur. ,,Dat nood- pad kan er met wat simpele beton platen nog voor 1 juni liggen als het moet." De gemeente kijkt de kat voor alsnog even uit de boom, laat wet houder openbare werken Jacque line van Burg weten. De drukte wordt ook de komende dagen goed in de gaten gehouden. Wijst de praktijk uit dat het onverant woord wordt, dan worden maatre gelen genomen. Het dorpscen trum is nu vanuit drie routes be reikbaar vanaf het transferium. Dat zou afdoende moeten zijn, al dus Van Burg. De aanleg van een noodpad is daarmee volgens haar overbodig. Michiel Bouwman Zierikzee Connexxion is van plan wijzigin gen aan te brengen in de busroutes vanuit de Westhoek naar Zierikzee op lijn 628. Nu zijn er nog drie van zulke rou tes: twee vanuit Westenschouwen, en één vanuit Renesse. Die laatste komt te vervallen, waardoor de bussen uit Westenschouwen voortaan via Renesse rijden. ,,Dit betekent dat de scholieren uit bij voorbeeld Burgh-Haamstede een omweg moeten maken. Zij hebben daarmee een veel langere reistijd", zegt wethouder Ankie Smit. Dat wil ze voorkomen. Ze schreef daarom een brief naar het vervoersbedrijf met de wens om de plannen terug te draaien, ook wat betreft het schrappen van een rit op lijn 629 (Bruinisse-Goes). Volgens Connexxion gaat het om een rit waar gemiddeld drie men sen per dag in zitten. Moeilijk bereikbaar Smit vreest echter dat de verande ringen ervoor zorgen dat het Pontes Pieter Zeeman er flinke nadelen van ondervindt. ,,De gemeente in vesteert 17 miljoen euro in nieuw- bouw van het Pontes. Die investe ringen verliezen een groot deel van hun rendement op het moment dat de school moeilijk bereikbaar Volgens Connexxion gaat het om een rit waar gemiddeld drie mensen per dag in zitten wordt voor scholieren en andere scholen beter bereikbaar worden." Hoeveel de extra reistijd zou be dragen voor lijn 628 kon Connex- xion gisteren niet zeggen. Dat komt omdat de plannen nog niet defini- tief zijn. Een woordvoerster legt uit dat het om voorgenomen wijzigin gen gaat. Reizigersoverleg Met andere woorden: het vervoers bedrijf wil ze wel doorvoeren, maar bespreekt ze eerst met het reizi- gersoverleg, een groep die opkomt voor de belangen van reizigers in het openbaar vervoer. ,,Dat proces is nog niet doorlopen en afgerond voor het bij de provincie wordt in gediend." Ook zegt Connexxion niet doof te zijn voor de wensen van de ge meente. ,,We willen benadrukken dat wij het belang van Schouwen- Duiveland erkennen en uiteraard ook meenemen in de afweging van onze plannen." donderdag 28 mei 2020 SD 'Renesse moet coronaproof worden' Marcel Modde Renesse -Karel Steur De plannen van Connexxion om de dienstregeling op Schouwen- Duiveland te versoberen vallen niet in goede aarde bij de ge meente. Die vreest dat het Pon tes Pieter Zeeman minder goed bereikbaar wordt. Wethouder Ankie Smit: ,,Dit betekent dat de scholieren uit bijvoorbeeld Burgh-Haamstede een omweg moeten maken." FOTO GEMEENTE SCHOUWEN-DUVELAND j Kijk op pzc.nl/video -Karel Steur op missie in Renesse Karel Steur bij de achteringang naar de voormalige familieboerderij aan de Dreef. foto ernesta verburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 42