Boeren willen zoet water tappen bij 'buren' 6 Nieuw Kerkplein met fontein, speeltuin en verwijzing naar mosselcultuur Er staat heel wat te gebeuren in het dorpscentrum van Bruinisse. Daar voor is de afgelopen jaren zelfs een lijvig Masterplan opgesteld. Het de finitieve ontwerp voor het Kerk plein is nu vastgesteld. De ge- meente laat weten dat aan 'de ba lans tussen grijze bestrating en groen' is voldaan. Een 'substantieel' aantal parkeerplaatsen wordt be houden voor omwonenden en be zoekers. We voegen fraaie inrichtingselementen toe, waaronder een fontein, een moderne speeltuin en zitelementen in de vorm van een mossel De 'groene beleving' op en rond het plein komt door het aanleggen van gras en neerzetten van vaste planten, struiken en nieuwe bo men. Mosselcultuur „Verder voegen we nog fraaie in richtingselementen toe aan het plein, waaronder een fontein, een moderne speeltuin en diverse zit- elementen in de vorm van een mossel", aldus de gemeente. De mosselcultuur van Bruinisse is en blijft uitgangspunt in het ont werp van bureau Kuiper Compag nons. De Lange Ring wordt twee richtingsverkeer, terwijl de rijrich ting in de Korte Ring wordt omge draaid. Na uitvoering van dat werk wordt De Oudestraat eenrichtings- verkeer om deze smalle straat te ontlasten. Niet onbelangrijk in deze tijd: horeca-exploitanten op het plein krijgen de mogelijkheid hun terras sen te vergroten. De gemeente ver wacht dat alle ingrepen uiteindelijk tot gevolg hebben dat de beleving in het centrum groter wordt en er meer recreanten op het dorp zelf af komen. De dorpsraad, ondernemersver eniging en bewoners hadden in spraak in de definitieve inrichting. De gemeente verwacht dat er vol doende draagvlak voor is. Kermis Er is ook al gekeken naar de kermis (drie dagen per jaar in juli). Die kan gewoon op de oude voet worden gehouden. Ook de weekmarkt is meegenomen in de plannen, en daarbij worden ook geen proble men verwacht. 1,5 miljoen Voor de herinrichting van het Kerkplein is anderhalf miljoen euro beschikbaar. De fontein en speel toestellen krijgen geld (anderhalf ton) van Stichting Renesse. De rio lering wordt weer uit een ander potje betaald. In oktober dit jaar moeten de werkzaamheden starten. De ge meente streeft naar een oplevering voor Pasen 2021. ,,Dat is onder meer afhankelijk van ondergrondse werkzaamheden, weersomstandig heden en de planning van de aan nemer." Zoet water in Zeeland is schaars: in de meeste sloten staat brak water. Tholen, Sint-Philipsland en de Rei- gersbergsche polder rond Rilland vormen een uitzondering. Daar wordt het zoet rivierwater uit het Volkerak-Zoommeer door de slo ten gepompt. In Rilland is het sys teem 25 jaar geleden aangelegd en komt het water uit het Bathse Spui- kanaal. Grondeigenaren die aan de 'zoete polders' grenzen, vragen al jaren of ze ook het water structureel mogen afnemen voor hun land. En volgens één van hen, fruitteler Mar- tijn Vogelaar (foto), hoeft het het waterschap geen cent te kosten. De fruitteler uit Krabbendijke maakt zich zorgen. ,,Het is extreem droog. We zitten op een tekort van 130 millimeter ten opzichte van 1976, het droogste jaar ooit. De doorgaans droogste maanden moe ten nog komen." Als er niks ge beurt, oogst hij dit jaar alleen kleine peren. „Daarbij komt dat peren met een groeiachterstand snel geel wor- den en slecht houdbaar zijn. De prijzen die je daarvoor kunt krijgen, zijn laag of de peren zijn zelfs onver koopbaar." Met de me dewerking van het water schap zou hij op 40 hectare boomgaard in de Stroodorpepolder wél normale peren kun nen oogsten. ,,Voor mij zou het een kwestie zijn van een slang over de dijk hangen en een eigen pomp aansluiten", zegt hij. Veel rijen bo men zijn al uitgerust met een drup pelsysteem. Dat is aangesloten op de waterleiding van Evides. ,,Daar hoort 12 kuub per uur uit te komen, Voor mij zou het een kwestie zijn van een slang over de dijk hangen en een eigen pomp aansluiten maar door de grote vraag zakt dat terug naar 6 kuub. Veel te weinig om 40 hectare te bedruppelen." Vijf andere boeren (allen akker bouwers) die grenzen aan de Rei- gersbergsche polder willen ook met eigen middelen zoet water tappen bij de 'buren' om hun oogst veilig te stellen. Volgens Vogelaar zijn de landeigenaren bereid het tarief te betalen dat de boeren in Reigers- bergsche polder ook per hectare moeten afrekenen. Hij benadrukt dat het waterschap geen extra kos ten heeft en dat er nu vele liters zoet water ongebruikt weer de Wester- schelde instromen. ,,We snappen dat de situatie nij pend is, maar we willen voorzichtig zijn en een zorgvuldige afweging maken," reageert een woordvoerder van het waterschap. Volgens haar bleek de capaciteit de afgelopen ja ren net voldoende voor vaste ge bruikers die sinds de jaren '90 aan de zoetwatervoorziening betalen. Of de wens van Vogelaar kan wor den ingewilligd, is niet te zeggen. ,,Zijn verzoek is één van de vele die in deze tijden op de afdeling ver gunningverlening binnenkomen." donderdag 28 mei 2020 Een artist's impression van het nieuwe Kerkplein met volop levendigheid. foto kuiper compagnons Bruinisse krijgt opknapbeurt Bewoners en bezoekers van het vernieuwde centrum van Brui- nisse moeten straks een andere richting op. De Oudestraat wordt eenrichtingsverkeer, de Lange Ring tweerichtingsver keer, terwijl de rijrichting in de Korte Ring wordt omgedraaid. Voor al dat gedraai krijgen ze wel een groen en levendig plein terug. Gerrit van Loon Bruinisse -Gemeente Bruinisse Een rampjaar dreigt voor Zeeuwse boeren die afhankelijk zijn van regenwater voor hun ge wassen. Vijf agrariërs tussen Rilland en Krabbendijke probe ren het tij keren. Ze smeken wa terschap Scheldestromen hen het zoete water uit de sloten te laten gebruiken. ,,We stevenen af op een noodsituatie die vraagt om noodmaatregelen." Joeri Wisse Krabbendijke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41