NIEUWS 3 Boeren en waterschappen zien het watertekort snel oplopen Bij hoger verbruik meer betalen Nederland beleeft het droogste voorjaar ooit. Boeren, boswachters en beleidsmakers houden hun hart vast. De centrale boodschap: leer ermee omgaan want heel droog zal het vaker worden. Het neerslagtekort staat nu op zo'n 130 milli meter, en dat gaat ko mende week oplopen tot 172 met de huidige weersvoorspellingen. Droger dan het kurkdroge 2018, maar ook dro ger dan recordjaar 1976. Deze situ atie gaat mede door klimaatveran dering vaker voorkomen, voor spellen het KNMI en de Universi teit van Utrecht. Zomers als die in 2018 komen nu vaker voor dan rond 1950, waarbij de kans op droogte in het binnenland een stuk groter is dan aan de kust. Het jaar 2020 kenmerkt zich door de vroege droogte. ,,Dat is re delijk uniek'', zegt Bart Vonk, voorzitter van de Landelijke Com missie Waterverdeling. Dit orgaan adviseert Rijkswaterstaat en de waterschappen over de verdeling van zoet water als er tekorten zijn. Of de droogte doorzet tot en met de zomer, valt niet te voor spellen. „Voorlopig valt er amper neerslag en bevinden we ons in de fase van een dreigend watertekort. De alarmbellen gaan nog niet af, maar we staan paraat.'' Voor de scheepvaart op de grote rivieren spelen er volgens Vonk nog geen grote problemen, dat geldt ook voor de boeren in het westen en noorden. ,,Voor de overige delen van het land is het een ander ver haal. Zij zijn veel afhankelijker van regen, we kunnen door de hogere ligging onvoldoende water naar deze gebieden laten stromen.'' Wat zijn de gevolgen voor de natuur? Maar sinds maart kwam er nauwe lijks een druppel bij. ,,Over de Neerslagtekort Strabrechtse Heide nabij Eindho ven hangt in het najaar een mooie paarse gloed van de bloeiende hei. Maar een deel is nu gewoon dood. Het is een desolaat gezicht, als in de woestijn'', ziet boswachter Mari de Bijl van het Brabants Land schap. De droogte heeft ook zijn weer slag op het dierenleven. In droog vallende beekjes en meren hebben amfibieën het moeilijk. Er worden veel minder vlinders gesignaleerd. Kievitskuikens en andere jonge weidevogels hebben het zwaar aangezien ze nauwelijks insecten vinden om te eten. Wat gebeurt er als de droogte aanhoudt? De Bijl: ,,Dan gaan we richting het klimaat van Midden- en Zuid-Frankrijk. En dat ga je zien aan de planten. Geen eiken en berken meer, maar bijvoorbeeld veel meer platanen. Dat is een heel ander bos. Maar ik hoop dat we de inheemse bomen, en daarmee ook de inheemse vogels en insecten, kunnen behouden.'' Wat zijn de gevolgen voor de boeren? LTO-bestuurder Trienke Elshof meldt dat de landbouw in het noorden en westen nog voldoende grond- en oppervlaktewater be schikbaar heeft om te beregenen, maar dat in de rest van Nederland het watertekort snel oploopt. ,,Onze sector krijgt klap op klap. Het is het derde jaar op rij erg droog en dan hebben we ook nog de coronacrisis waardoor sommige collega's in financiële problemen zijn gekomen, denk bijvoorbeeld aan de aardappelboeren. Voor de melkveeboeren is het ook sappe len. Niet alleen door een lage melkprijs, ook het voer voor de koeien komt onder druk te staan doordat het gras minder vaak kan worden gemaaid.'' Elshof benadrukt dat er sinds 2018 veel in gang is gezet om het water beter vast te houden. ,,Extra stuwtjes in sloten, een hoger grondwaterpeil in de polders, druppelirrigatie. Technisch is er veel mogelijk, maar uiteindelijk zijn we niks zonder regen. Dit is extreem, maar we wonen niet in de Sahara. Uiteindelijk gaat het weer regenen. We moeten leren omgaan met langere perioden van droog en nat.'' Wat zijn de gevolgen voor huishoudens? OPLOSSINGEN in koor. Ook de drinkwatervoor ziening is echter niet onuitputte lijk. Door het oppompen van grondwater, daalt het waterpeil weer verder. En dat is weer slecht voor akkers en natuur. Een Neder lands gezin verbruikt gemiddeld 120 liter water per dag, oplopend tot 150 liter op zonnige dagen. Vooral tijdens de pieken is het soms lastig al dat water bij huis houdens te krijgen, ervaren de wa terbedrijven. In 2018 verlaagde Vi- tens daarom tijdelijk de water druk, waardoor er bijvoorbeeld minder water uit de douche kwam. Dus roepen waterbedrijven iedereen op om te besparen, niet alleen in de zomer maar het hele jaar door. Het enige dat waterbe drijven blijven promoten, is het drinken van water. ,,Slechts een paar liter drinken we op, de rest verdwijnt in het afvoerputje. Dus je kunt met een gerust hart zoveel drinken als je wilt'', aldus Vitens. donderdag 28 mei 2020 GO Zo drooa was Bart Gotink en Sanne Schelfaut Het grondwater was nog zo re delijk op peil na de grote hoe veelheid regen afgelopen winter. Verschil tussen neerslag en verdamping (1 april - 27 mei). Record jaar 1976 Landelijk 300 mm gemiddelde 13 meetstations 200 mm droogste jaren 2020 Mediaan 1981-2020 april 1 mei 1 juni 280520 KNMI Een boer aan het werk op zijn gortdroge akker in het Brabantse Mierlo. foto rob engelaar Akkerbouwer Frank Kuijpers uit het Zeeuwse Ossenisse raadt zijn volgers op Twitter aan pan nenkoekenmix te hamsteren, omdat zijn tarweoogst dreigt te mislukken. Hij kan er nog grappen over maken, maar de opmerking van Kuijpers geeft aan dat veel boeren al zo vroeg in het jaar pro blemen hebben om hun gewassen goed te laten groeien. De Nederlandse huishoudens ge nieten in eerste instantie van het mooie weer. In tijden dat iedereen in Nederland moet vertoeven, zijn de 713,6 zonuren die van deze lente de zonnigste ooit maakten, niet eens zo verkeerd. En bang dat er geen water meer uit de kraan komt, hoeven de mensen echt niet te zijn, zeggen de waterbedrijven Water vasthouden, vasthouden en vasthouden, luidt het toverwoord. Bijvoorbeeld in de vorm van extra bek kens onder natuur gebieden als de Ve- luwe of de Sallandse Heuvelrug. Water schappen experi menteren ook met het dempen en on dieper maken van sloten en beken om een hogere grond waterstand te be werkstelligen. En boeren kunnen, zoals LTO'er Trienke Elshof naar voren brengt, zuiniger om gaan met water door precisieberegening of druppelirrigatie. Waterbesparing moet komen van consumenten, boe ren en bedrijven. Zo wordt drinkwater nog vaak gebruikt voor het koelen in productieprocessen. Niet meer van deze tijd, zeggen de wa terbedrijven. En water is misschien ook wel heel goed- koop, oppert Vitens- directeur Jelle Han- nema. Ook voor consumenten. Idee van hem: meer beta len, als men meer water verbruikt. Drinken, wassen en koken wordt dan ge zien als een eerste levensbehoefte. Maar vul je je zwem bad in de achtertuin of spuit je de cara van schoon, dan zou je in een hogere prijsklasse terecht kunnen komen, wil Vitens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3