EENS EEN ZEEUW... II 9 Na bijna vijfentwintig jaar in Australië horen de collega's van Claudia Reijns (55) haar Zeeuwse accent nog steeds door het Engels heen. Ze verruilde Hulst al in 1996 voor North Avoca. „Maar dat dialect verleer je nooit." ,,Goh, dat is een interessant ver haal. In de zomer van 1994 zou ik mijn nichtje opzoeken in Amerika. Zij woonde daar samen met haar toenmalige man, die voor Dow werkte. Maar doordat zij vervroegd terugkeerden naar Nederland, moest ik opeens andere plannen maken. Zo kwam ik terecht op Lesbos, waar ik een dagje ging wa tersporten met een wel hele leuke begeleider uit Australië. Toen ik hem zag, sloeg de vonk meteen over." ,,Niet meteen. Hij heeft eerst nog zeven maanden in Nederland doorgebracht en daarna reisden we een hele tijd op en neer. Ik ging twee keer op vakantie naar Austra lië en kwam toen op het punt dat ik een beslissing moest nemen. Ik dacht: als ik het niet probeer, dan weet ik het nooit. Dus verhuisde ik in 1996 naar Australië." ,,Ja, dat gaat vrij snel. Ik probeerde zoveel mogelijk mee te gaan in de lokale gewoontes. Wat mij meteen opviel, was dat het leven hier vrij Waar je ter wereld je ook bent: Zeeuwen vinden elkaar en steken altijd een helpende hand toe laidback is. Iedereen doet het rus tig aan. Daar moest ik eerst nog wel even aan wennen, maar in middels heb ik dat helemaal omarmd. Als je hier vijf minuten later in een vergadering verschijnt, omdat dat je beter uitkomt, is dat helemaal prima. 'Don't worry, mate', zeggen ze dan." ,,Om precies te zijn woon ik in North Avoca, aan de Central Coast, zo'n 1,5 uur rijden van Sydney. Ik woon echt pal naast de oceaan en kan dus te voet naar het strand. Dat vind ik heerlijk. Nadat de man waar ik net over vertelde en ik uit elkaar waren gegaan, heb ik er be wust voor gekozen in dit gebied te blijven wonen. Het is hier zo groot. Je kunt echt ergens lopen en gewoon geen mens zien. Die rust en de natuur. Dat is geweldig." ,,Ik praat nog steeds met een Hul- sters accent, haha. Dat horen mijn collega's er gewoon doorheen als ik Engels met ze spreek. En ik heb altijd gevonden dat Zeeuwen heel erg behulpzaam zijn. Waar je ook ter wereld bent: Zeeuwen vinden elkaar en steken altijd een hel pende hand toe. Ze tonen altijd in teresse. Als er oude bekenden in Australië zijn, krijg ik vaak een be- richtje van ze. En dan spreken we gezellig af." ,,Ja, met enige regelmaat. De laat ste keer was ruim twee jaar gele den. Daarvoor ging ik iets vaker, omdat ons ma nog leefde tot 4,5 jaar terug. Als ik terugkom, dan is dat altijd wel voor de familie. Dan ga ik even langs mijn zussen, mijn vader die in het verpleeghuis zit met dementie, mijn tantes en nichten. Het is na een lange reis al tijd leuk om iedereen weer te zien." ,,Een rondje lopen over de wallen. Dat vind ik zo speciaal. Dat Hulst Na 24 jaar ben ik zo gesetteld, dat ik echt geen zin heb om terug te gaan en weer helemaal opnieuw te beginnen zo'n oude vestingstad is, waar je de wallen nog bijna volledig rondom de stad hebt, samen met de Vest. Oh, en natuurlijk puntzak friet eten bij de Messagie op de markt. Daar hebben ze van die heerlijk dikke frieten en romige Vlaamse mayonaise. Zo lekker heb ik ze in Australië nog nergens kunnen vinden." ,,Ik herinner me nog dat ik drie jaar na mijn emigratie op bezoek was in Hulst en mijn moeder me vroeg: 'kom je ooit nog terug?'. En toen zei ik al 'nee'. Na 24 jaar ben ik zo gesetteld, dat ik echt geen zin heb om terug te gaan en weer he lemaal opnieuw te beginnen. Ik heb mijn huis net volledig gereno veerd. Zodat ik de deuren kan opengooien en lekker op het bal kon kan zitten met uitzicht op de Stille Oceaan. Die laidback levens stijl, de natuur en de rust. Dat vind ik echt fantastisch. Het heerlijke weer. Motorrijden langs de oceaan. Ik ben een buitenmens. Dat was ik vroeger al op de boerderij van mijn ouders, maar nu in Australië nog veel meer." donderdag 28 mei 2020 'Iedereen doet het rustig aan, dat heb ik helemaal omarmd' Claudia Reijns: ,,Ik ben een buitenmens. Dat was ik vroeger al op de boerderij van mijn ouders in Hulst, maar nu in Australië nog veel meer." foto harald verstraeten Elodie Kint Vertel eens. Hoe ben je ooit in Australië verzeild geraakt? Dus je hebt direct je spullen ge pakt en bent gegaan? Ben je inmiddels al helemaal geïntegreerd? - Claudia Reijns Kun je beschrijven waar je woont? Waaraan merk je na al die jaren dat je nog steeds een echte Zeeuw bent? Kom je nog wel eens in Hulst? Wat is, los van de familie bezoe ken, het eerste wat je doet als je in Hulst komt? - Claudia Reijns Zou je ooit overwegen om terug te keren naar Zeeland?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33