Industrie Schelde-Delta slaat CO2 op Meer ruzies, minder inbraken ZEELAND 3 POLITIE Tot voor kort maakten buurtbe- middelaars afspraken met klagers, om meteen daarna aan te bellen bij de buren. ,,Dat is sinds corona ook veranderd'', vertelt De Klerk. ,,We doen nu alles telefonisch. Het in takegesprek en het gesprek met de buren. Dat vergt andere vaardig heden, waarop we ook zijn ge traind. Het helpt vaak als je ie mand in de ogen ziet, want vreemde ogen dwingen. Nu moet je het slim aanpakken, want je belt onverwacht met iemand. Je wilt voorkomen dat hij zegt: 'Hier heb ik effe helemaal geen zin in', en dat het dan is: tuut, tuut, tuut. De be doeling is het gesprek gaande te houden.'' Vloeken en tieren Ook als de bewoner staat te vloe ken en te tieren. ,,Het draait meestal om emoties. Zorg er dan maar voor dat mensen die eerst kwijt kunnen. Als de boosheid weg is, als het gesprek ontgift is, hoop ik op de terugkeer van een beetje redelijkheid, inzicht in het eigen gedrag en misschien de be reidheid om dat aan te passen. Dat lukt niet altijd, maar het is fijn wanneer dat gebeurt. Ik weet zeker dat buurtbemiddeling heel veel maatschappelijke kosten weet te voorkomen. Zonder ons zouden mensen veel meer juridisch gedoe hebben. Wij zorgen dat het zo ver niet komt. En wij kosten niks. Nou ja, een tientje per afgedane zaak. Dat dekt net de benzine." Als het gesprek is ontgift, hoop ik op de terugkeer van de redelijkheid -Rien de Klerk M Rien de Klerk. ,,Je wilt voorko men dat een partij zegt 'hier heb ik effe geen zin in.' foto lex de meester vrijwilliger bij Buurtbemiddeling Walcheren. Daarmee kunnen mensen die klachten hebben rechtstreeks contact opnemen, maar vaak worden ze er ook op ge attendeerd door de woningbouw vereniging, de gemeente, of de po litie. Coördinatoren verdelen zaken over de bemiddelaars. Die werken altijd in koppels. De Klerk: ,,Het is fijn als je elkaar kunt aanvullen. De een ziet soms een signaal, een knipoog of een frons, dat de ander heeft gemist. Dan kun je zeggen: 'Goh, ik zie dat de opmerking van mijn collega wat met je doet.' En het is natuurlijk ook vanwege de veiligheid.'' Harmen van der Werf Terneuzen Anton van Beek, directeur-presi dent van Dow Benelux, spreekt van een bijzonder samenwerkingsver band, omdat het grensoverschrij dend is. Dat de bedrijven elkaar hebben gevonden, is ook weer niet zo verwonderlijk. Ze werken al ge ruime tijd samen in het platform Smart Delta Resources, waarin der tien energie- en grondstofinten- sieve bedrijven in Zeeland, de Gentse Kanaalzone en West-Bra bant zijn verenigd. Slim koppelen Slim gebruikmaken van elkaars grondstof-, energie- en afvalstro men is de doelstelling van Smart Delta Resources en daar past een studie naar het afvangen, herge bruiken en ondergronds opslaan van CO2 perfect in. „Willen wij de toekomst van de industrie in deze regio verzekeren, voor alle mensen die er werken, dan moeten wij deze stap zetten", aldus Van Beek, die te vens voorzitter is van Smart Delta Resources. Breed onderzoek Allereerst zal nu een haalbaar heidsonderzoek plaatsvinden naar de mogelijkheden om de CO2-uit- stoot te beperken. Het wordt een heel brede studie, naar de techni sche, economische en juridische as pecten, de infrastructuur voor het CO2-transport per pijpleiding of schip, de commerciële haalbaarheid en de vergunningstrajecten. Eind dit jaar moet het onderzoek al klaar zijn. We moeten deze stap zetten om de toekomst van de industrie in deze regio te verzekeren De doelstelling is vanaf 2023 één miljoen ton CO2 af te vangen en dat uit te breiden tot 6,5 miljoen ton per jaar in 2030, waarmee de uit stoot in de Schelde-Delta regio ver mindert met dertig procent. Hoe de verdeling per bedrijf zal zijn, is nog niet bekend. Dat zal onder meer af hangen van de technische moge lijkheden. In Amsterdam en Rotterdam wordt al langer werk gemaakt van zo'n CO2-project, waarbij in Am sterdam onder meer staalbedrijf Tata Steel betrokken is en in Rotter dam Shell en ExxonMobil. Het idee achter al deze initiatieven is CO2 op te slaan in lege gasvelden in de Noordzee. Op weg naar een vrijwel klimaatneutrale industrie in 2050 is dit een tussenstap, onderkent Van Beek. ,,Een noodzakelijke tussenstap, omdat wij op weg naar 2050 alle tijd nodig hebben om nieuwe, CO2- arme technieken te ontwikkelen en uit te voeren." donderdag 28 mei 2020 ik één partij gelijk geven Exacte cijfers kan de politie niet geven, maar het aantal meldin gen van geluidsoverlast en bu renruzies is sinds de coronacri sis toegenomen, zegt woord voerder Alwin Don. ,,Als meer mensen thuis zitten, hebben ze ook meer last van elkaar. Dat merken we aan de meldingen. Mensen bellen ons nu ook om samenscholingen en bijeen komsten aan ons door te geven. Dat hadden we eerst ook niet." Bij het politiewerk komt het ac cent daardoor op andere din- gen te liggen. ,,Het is niet met een schaartje te knippen", legt Don uit. ,,Die kwesties tussen buren leveren ons meer werk op, maar aan de andere kant zijn de nachten en de week enden een stuk rustiger. Het aantal woninginbraken is sinds half maart gehalveerd. We zien ook minder geweldsmisdrijven. Wel zien we een toename van cybercriminaliteit." Heb je problemen met je buren? Kijk voor tips op problemenmetjeburen.nl Industrie in het havengebied van North Sea Port heeft de krach ten gebundeld om de uitstoot van het broeikasgas CO2 aan zienlijk te beperken. Dow Ter- neuzen, Yara Sluiskil, PZEM, Zeeland Refinery in Vlissingen- Oost én staalbedrijf ArcelorMit- tal in Gent beginnen met North Sea Port, Gasunie en de Belgi sche evenknie Fluxys een on derzoek naar het afvangen, her gebruiken en ondergronds op slaan van C02. -Anton van Beek, voorzitter Smart Delta Resources

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 27