S? Opslag CO2 is een tussenstap Voorspoedige tbs met twee jaar verlengd Oostburger heeft nog lange tbs-weg te gaan Taille 2 Je werkt thuis, de kinderen zijn druk en dan begint de buurman te boren. Sinds de coronacrisis is het aantal burenruzies duidelijk toegenomen. Werk aan de winkel voor de buurtbemiddelaar. BUURTBEMIDDELAAR RIEN DE KLERK Commentaar Wat is nodig om het broeikasgas CO2 van de industrie in het Belgisch-Zeeuwse havengebied af te vangen, opnieuw te gebruiken of ondergronds weg te werken? Een samenwerkingsverband van grote bedrijven rond de ha vens van Vlissingen, Terneuzen en Gent zoekt het uit. Het lijkt op projecten die in Amsterdam en Rotterdam lopen. Allemaal met het doel in 2030 veel minder uitstoot te hebben. De Zeeuwse samenwerking mikt op 30 procent reductie. Dat is een flinke stap, maar het gaat nog niet ver genoeg. De opslag van CO2, in oude onderzeese gasvelden, is om streden. Het zou alleen maar uitstel betekenen van echt kli- maatneutrale productie. Anton van Beek, de topman van Dow Benelux, legt namens de partners uit waarom een tussenstap nodig is. De industrie moet de tijd krijgen zich aan te passen. Dat klinkt heel redelijk. Als dit project maar niet betekent dat de ombouw van industriële processen minder voortvarend wordt aangepakt. Dat gevaar dreigt toch al omdat het kabinet gezien de onzekere economie voorlopig geen ernst maakt met de CO2-heffing. Die komt er wel, maar die is zo laag dat bedrij ven er niet door worden geprikkeld. Voor het opslaan van CO2 hebben de bedrijven hulp van de overheid nodig. Die verdienen ze. Op voorwaarde dat zij min stens evenveel moeite doen om echt klimaatvriendelijk te gaan produceren. Bijvoorbeeld door het gebruik van waterstof. De coronacrisis is geen reden dat op de lange baan te schuiven. CO2 in onderzeese gasvelden is alleen acceptabel als de echte transitie onverminderd doorgaat F. werd destijds veroordeeld voor een poging tot moord, werd ontsla gen van rechtsvervolging en kreeg tbs met dwangverpleging opgelegd. Op 12 mei 2013 sneed hij een toen 46-jarige medebewoonster van be geleid wonen in de Kasteelstraat in Vlissingen met een mes in haar keel omdat 'hij niet zo goed met haar kon opschieten'. Hij had geen keuze, verklaarde hij destijds. Op de bewuste dag stond hij plotseling ALMANAK De lockdown doet wat met een mens. Geestelijk en lichamelijk. Jarenlang was die Goesenaar een slanke den, maar na weken thuiswerken is er bolling in de buikstreek te bespeuren. Ook op de heupen is er aangroei. Vandaar dat er nu zo goed als elke dag marsen door de Zak achter haar en zette een mes tegen haar keel. In een poging zich met haar handen van het mes te ont doen, liep ze een slagaderlijke bloe ding aan haar keel op en werden pe- De behandeling verloopt goed en er wordt gewerkt aan resocialisatie zen en spieren doorgesneden. F. waste zijn handen en liep weg. Hij liep al langer met het plan rond zijn medebewoonster om het leven te brengen. Inmiddels gaat het met de behan deling van F. zo voorspoedig dat er langzamerhand wordt gewerkt aan verlof en resocialisatie. van Zuid-Beveland op het pro gramma staan. Talloze kilome ters over bloemdijken. De vrouw des huizes contro leert het resultaat met een meetlint om de buik. En wrijft het erin: ,,Hee varken tje, je bloemdijk-biomassa daalt!'' VLISSINGEN Concerten naar Sint Jacobskerk VLISSINGEN Half taxtarief voor grotere terrassen De Vlissingse uitbaters van terrassen hoeven tot 1 juni de precarioheffing niet te betalen aan de ge meente Vlissingen, omdat de terrassen nog gesloten moeten blijven. Voor de rest van het jaar betalen ze de helft van het tarief voor de meters publieke ruimte die ze gebruiken. Ze betalen dus ook voor de extra vierkante meters waarop ze de terrassen hebben uitgebreid om aan de 1,5 meterregels te voldoen. De voorlopige aanslagen voor toeristenbelasting worden tot tenminste 1 september niet verzon den. Koudekerke Virtueel op bezoek in buitenplaatsen f h k ben blij dat het nog niet M al te warm is", verzucht I Rien de Klerk (62). Hij is buurtbemiddelaar op I Walcheren. ,,Want dan waren de lontjes nóg korter." In één voorbeeld vat hij samen wat er de afgelopen maanden is veranderd. ,,Man zit thuis, vrouw zit thuis, kinderen zijn thuis. Een van de ouders probeert geconcen treerd en ongestoord te werken. Een collega in de videovergade ring vraagt: 'Joh, ben je aan het verbouwen?' 'Nee, dat zijn de bu ren.' Ineens gaat het niet meer al leen over slaande deuren, maar ook over de voetstappen van de kinderen op de trap, de ballen in de tuin, getimmer, het parkeren van de auto.'' De Klerk is voorzichtig met ver klaringen, maar sluit niet uit dat de irritatiegrens bij mensen lager ligt sinds ze zo op elkaars lip zit ten. En dan kunnen ze de overlast die ze van de buren ervaren er net niet meer bij hebben. ,,Met kerst zaten we met de collega's om tafel en concludeerden we dat het best wel stilletjes was. Dat is nu wel over. Ik durf niet zomaar te zeggen dat het coronastress is, maar met al die mensen die thuiswerken en de scholen die dichtgingen, vind ik het niet onlogisch.'' Hij drukt zich tactisch uit en tact is precies de eigenschap die een buurtbemiddelaar nodig heeft. ,,Mijn collega's noemen me wel eens Rien de rijdende rechter, maar daar klopt niks van. Een rechter velt een oordeel en geeft een bindend advies. Ik zal nooit zeggen dat Pietje gelijk heeft en Marietje niet. Het zit 'm in de communicatie, mensen een beetje begrip te laten krijgen voor el kaar." Sinds twee jaar werkt De Klerk, die een baan heeft bij de HZ, als B. stak in augustus 2017 een huisge noot in een woning voor be schermd wonen in Oostburg met een mes in diens borst.Voor die po ging doodslag werd hij in 2018 ver oordeeld tot tbs met dwangverple ging en gisteren oordeelde de rechtbank in Middelburg dat zijn tbs met dwangverpleging met twee jaar moet worden verlengd. B. en het slachtoffer kenden el kaar al meer dan tien jaar en waren eigenlijk best goede vrienden. Al leen hield B. zich niet aan de werk zaamheden die hij in de woning moest verrichten, zoals toiletcor vee. Teringzooi Die bewuste dag in augustus was het weer eens zover. De toiletten waren vies en de opmerkingen van het slachtoffer dat B. nu eindelijk 'die teringzooi' eens moest oprui men was de bekende druppel. Er ontstond een woordenwisseling voor de deur van B.'s kamer en daarna stak hij het slachtoffer met een mes in dienst borst. donderdag 28 mei 2020 'Nooit zal De tbs met dwangverpleging die de 39-jarige Vlissinger J. F. in 2014 werd opgelegd wordt met twee jaar verlengd. De recht bank in Middelburg heeft dat gisteren beslist en volgt daar mee de eis van de officier van justitie en het advies van de ge dragsdeskundigen. Ad Roos Middelburg Tip? redactie@pzc.nl De zestien concerten van Stichting Concerten Vlis singen vinden volgend seizoen plaats in de Sint Jacobskerk, en niet in het MuZeeum. In de kerk aan de Oude Markt is meer plek om meer bezoekers te ontvangen volgens de coronarichtlijnen dan in het pakhuis van het mu seum, waar de concerten normaal gesproken plaatsvinden. De concer ten verhuizen ook van de zondagochtend naar de - middag, aanvang is om 13.30 uur. De eerste staat voorlopig gepland op 6 september. De laatste is in mei volgend jaar. concertenvlissingen.nl. Twee buitenplaatsen in Koudekerke doen toch mee aan de Dag van het Kasteel, maar dan in di gitale versie. Huis Der Boede en overbuurman Huis Moesbosch zouden die dag open zijn voor verhalen en bij Der Boede zouden concer ten plaatsvinden met 'verboden muziek' uit de Duitse bezettingsperi ode. Een kleine wraak neming op Oberbereich- leiter Münzer, die in de oorlog in Der Boede mensen verplicht liet opdraven voor concer ten. Op de website staan verhalen en zijn video's en foto's te zien. Ernst Jan Rozendaal Middelburg 1 De 39-jarige D. B. uit Oostburg heeft volgens de deskundigen nog een lange weg te gaan voor dat hij weer in de maatschappij kan terugkeren. Ad Roos Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 26