rpss^^ Noord-Bevelandse boeren laten schip vol zoet water aanrukken Een hekel aan fietsen Toch hoopt Martijn 24 uur op de fiets te zitten Ik denk niet dat ik iets aan die uitjes ga verdienen, maar ik heb geen keus Frank Balkenende Wissenkerke De Noord-Bevelandse velden zijn bijkans een woestijn. Een bui van betekenis zou welkom zijn, ver zucht De Kater. ,,Maar daar ziet het niet naar uit. We houden voorlopig zonnig en droog weer. Leuk voor dagj esmensen, minder leuk voor de boeren." Zijn plantuitjes, uitgangs materiaal voor 2021, zitten in de grond, maar groeien door een ge brek aan water nauwelijks. Op Noord-Beveland hebben boeren ook geen mogelijkheden om te be regenen. ,,Het water in de sloot is hier te zout." Niks verdienen De Kater teelt plantuitjes voor ui- enbedrijf TOP in 's-Gravenpolder. Water is nodig om de plantuitjes 'egaal te laten opkomen', zodat ze volgende jaar de ideale maten be reiken. Die liggen tussen 8 en 21 millimeter. Als je geen zoet water in de buurt hebt, wat doe je dan? Dan bestel je samen met enkele collega's een schip met zoet water uit het Volkerak-Zoommeer. Dat kost grof geld. ,,Je praat over 1000 euro per hectare, meer dan dubbel de pacht. Ik laat 16 hectare bevloeien met 3200 kubieke meter water. Dat staat gelijk aan een bui regen van twintig millimeter. In totaal ben ik 16.000 euro kwijt aan die 'bui'. Of ik aan de uitjes ga verdienen? Ik denk van niet, maar ik heb geen keus. Plan- tuitj es hebben in het begin veel wa ter nodig, anders komen ze niet bo ven. Geen water betekent geen oogst." Tanker Kort na zessen meert de tanker Carpe Diem af aan aan de Veerse Gatdam. Tractoren met tankwa gens en één vrachtwagen van loon bedrijf Houmes uit Aagtekerke vul len zich met het zoete water uit het schip. Daarna zetten ze meteen koers naar de akkers, waar ze het water uitrijden. Een scène die zich deze avond en nacht de nodige ke ren zal herhalen. Al eerder werd zoet water per schip naar Noord- Beveland aangevoerd, ook naar proefboerderij Rusthoeve in Co- lijnsplaat. Dat liet een bassin vullen om aardappel- en uienproeven te kunnen blijven uitvoeren. Goede business voor het loonbedrijf, maar Houmes wordt er niet vrolijk van. ,,Je bespeurt steeds maar chagrijn bij de boeren. Dat snap ik ook. Ik probeer ze nu zo goed mogelijk te helpen." Waterschap Om grondwater te sparen voor de boeren, heeft waterschap Schelde- stromen afgelopen winter het ho gere zomerpeil gehandhaafd. Hoe wel het waterschap nog geen alge heel onttrekkingsverbod voor op pervlaktewater heeft ingesteld, wordt steeds meer boeren verbo den om (voldoende zoet) slootwa ter te gebruiken om te beregenen. ,,Het mag alleen op plaatsen waar het waterpeil boven het zomerpeil staat. En die plaatsen nemen zien derogen af', laat woordvoerder Jan- neke Lagasse weten. Boeren in West-Zeeuws-Vlaanderen mogen daarom nauwelijks nog beregenen met slootwater. Hoeveel Zeeuwse boeren het oppervlaktewater nu niet mogen gebruiken, kan Lagasse niet zeggen. ,,We hebben 900 peil- gebieden en de situatie verandert met het uur." It I donderdag 28 mei 2020 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl P5 HgHlg De Carpe Diem ligt met zijn buik vol water aan de Veerse Gatdam. fotos marcelle davidse -Jan Willem de Kater, akkerbouwer De zeeklei is kurkdroog en zoet water is schaars in Zeeland. Uit nood laten Noord-Bevelandse boeren zoet water per schip aanvoeren. Het kost akkerbou wer Jan Willem de Kater een lieve duit. ,,Ik heb geen keus. Als ik het niet doe, komen mijn plantuitjes niet boven." Loonwerker Houmes brengt het levenscheppende vocht naar de boeren op Noord-Beveland. Vanaf 4 juni volgt neerslag, maar dat zal in de verste verte niet genoeg zijn om het neerslagte kort op te heffen. Het neerslag tekort in Zeeland bedraagt nu sinds 1 april 160 millimeter. Me teorologen voorspellen dat het tekort de komende twee weken oploopt naar ruim 180 millime ter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 25