JA Arts: Niet dezelfde fout maken als na Q-koorts Sportscholen mogelijk 1 juli al open Samen een EHBO-cursus volgen? Nu tot 1 juni de 2e EHBO-cursus gratis. JOL I Walcheren Sinds de coronacrisis is het aantal meldingen van burenruzies toegenomen De irritatie bij mensen groeit nu we al maanden op elkaars lip zitten. En dan kunnen ze de overlast van de klussende buren er net niet meer bij hebben. Daarvoor waarschuwt de voorzit ter van de Nederlandse Vereniging van Artsen voor Longziekten en Tuberculose (NVALT) Leon van den Toorn in een interview met deze krant. Volgens hem onder schatten veel patiënten de gevol gen van corona. Hij wijst erop dat het virus en de reactie van het li chaam daarop permanente schade aan de longen kan veroorzaken. ,,Er ontstaat in de ernstige gevallen een soort littekenvorming, dat noemen we longfibrose. De lon gen krimpen en het longweefsel wordt stugger, waardoor het moeilijker is om voldoende zuur stof binnen te krijgen.'' Van den Toorn wil voorkomen dat bij corona eenzelfde fout wordt gemaakt als destijds bij de Q- koorts. Door deze infectieziekte, die uitbrak in 2007 en duurde tot 2011, kampen nog altijd honderden mensen met ernstige gezond heidsklachten. Premier Mark Rutte bood in 2017 namens de Ne derlandse regering excuses aan alle Q-koorts-patiënten aan. De longarts waarschuwt: „Mensen met een doorgemaakte corona-in fectie moeten goed worden ge volgd om te zien of het herstel wel volledig is.'' Hij verwacht dat er 'mogelijk duizenden mensen in Nederland zullen zijn die door corona kam pen met blijvend letsel aan de lon gen'. Van de 1200 coronapatiënten die na een opname levend de in tensive care verlieten ging 'vrijwel Mensen met een doorgemaakte infectie moeten goed gevolgd worden 100 procent met restschade naar huis'. Van de naar schatting 6000 mensen die in Nederland opgeno men waren met corona - maar niet op de ic belandden - gaat volgens hem de helft met klachten naar huis. Er zijn inmiddels in Nederland zo'n 45.500 mensen positief getest op corona. Vanwege een groot ge brek aan tests in het begin van de epidemie is onduidelijk hoeveel mensen corona hebben doorge maakt. Bij die groep zullen de pro blemen waarschijnlijk minder ernstig zijn, maar ook daar is vol gens Van den Toorn blijvende schade mogelijk. Volgens hem doen ex-coronapa tiënten die na weken nog klachten van kortademigheid of een sterk verminderd inspanningsvermo gen hebben er verstandig aan naar de longarts te stappen. ,,Er kan sprake zijn van een te laag zuur stofgehalte in het bloed, dat is schadelijk voor het lichaam. Dan gaan de bloedvaten samenknijpen en kan er ook schade aan het hart ontstaan.'' »P7 Premier Rutte: 'Als het allemaal kan, dan gaan we dat doen' Bekijk net aanbod op hvis.nl donderdag 28 mei 2020 wolkenvelden 21°C Nieuwsmedia ZEELAND 2 Na corona blijven vaak longklachten Duizenden Nederlanders die corona hadden, houden moge lijk blijvend letsel aan hun lon gen. De longinhoud kan duide lijk minder worden en de op name van zuurstof is in ernstige gevallen veel slechter. Marcia Nieuwenhuis Rotterdam —Leon van den Toorn, longarts P4&5 vrij zonnig, later pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,75 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging g 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1