te koppelen aan de boer 'Ik heb er 700 euro bruto bijgekregen' Hoeveel verdien je? 17 Verdient Sven genoeg? nemers het platform De Seizoen arbeiders op, om flexwerkers te koppelen aan agrarische bedrijven. Landbouworganisatie LTO kwam met een vergelijkbare bemiddelings site. Ondertussen is de situatie wel wat veranderd, stelt Jeroen Verweij van Kasgroeit, die het platform van de LTO mede opzette. ,,De situatie is uiteindelijk meegevallen. Inmiddels blijkt dat de meeste seizoenskrach ten uit Oost-Europa toch kunnen reizen, omdat de landbouw een vitale sector is." Helpen De boer biedt werkplekken aan om tijdelijke gaten op te vullen én om de noodlijdende horeca- en evenemen tensector te helpen, zoals boerin Maria Inckmann-van Gaalen. Op haar biologisch-dynamische kaas boerderij in Noordeloos werkt ze normaal niet met seizoenarbeiders, maar ze vond het initiatief van De Seizoenarbeiders sympathiek klinken en besloot festivalfotograaf Martijn en cateraar Annemieke uit de brand te helpen. ,,Hier is altijd genoeg werk, het voelde goed om bij te dragen aan dit initiatief." Nu is het kniehoge gras rond de boerderij eindelijk een keer gemaaid en zijn de bramenstruiken in het voedselbos helemaal brandnetelvrij gemaakt. „Fantastisch, daar kwam ik maar niet aan toe!" Martijn en Annemieke vinden het ook leuk, ziet de kaasboerin. Lachend: ,,Ze zien er na twee weken werken een stuk ge zonder uit dan toen ze hier binnen kwamen!" DE NIEUWE SEIZOENARBEIDERS Ze had nooit gedacht dat ze nog eens verstand van onkruid zou krijgen, maar na twee weken wieden op een sjalottenveld heeft Suzan Slinger (27) er best kijk op. Distels zijn 'een drama', de ereprijs daarentegen is haar favoriet. ,,Mooie bloemetjes die je makkelijk met wortel en al uit de grond trekt. Laatst riep een collega over het veld dat hij er speciaal een voor mij had laten staan." Normaal gesproken werkt Slinger als productieleider in de culturele sector; nu gaat sinds twee weken haar wekker om 05.30 uur en rijdt ze vanuit Amsterdam naar een biologisch akkerbouwbedrijf in 's-Gravendeel. Van 08.30 tot 15.30 uur werkt ze daar. ,,Je lijf zegt dan ook wel dat het genoeg is geweest", zegt Slinger. ,,Na die eerste werkweek viel ik in een totale knock-out in slaap." Slinger ging via De Seizoenarbei ders aan de slag, samen met zeven anderen. Allen hadden ze een zomer vol festivals en evenementen ge pland, nu staan ze te wieden en schoffelen op het land. Rijk worden ze er niet van, maar alles is beter dan thuis niksdoen. Slinger: ,,Ik ben aan het solliciteren voor een vaste baan, in de tussentijd ben ik graag hier. Het voelt nuttig en het is gezellig." Voor de meeste seizoenarbeiders zal het tuinwerk een tijdelijke over brugging zijn - voor het minimum loon fysiek zwaar werk doen, dat willen niet veel Nederlanders. Al ziet wijnboer Beker kansen door deze nieuwe situatie. ,,Door de vele reac- ties op onze vacature, merkten we dat Nederlanders best tijdelijk op het land willen werken. Misschien dat we dat in de toekomst voortzetten: elk half jaar werk voor een nieuw clubje mensen." De Franse Antoine Brosseau (24), wonend in Wageningen, lijkt daar een voorbeeld van. Als consultant gaf hij agrarische bedrijven van over de hele wereld advies over innovatie. Door de crisis vielen zijn klussen in Mexico en Senegal weg en besloot hij dat gat op te vullen met een langge koesterde wens: praktijkervaring opdoen bij een agrarisch bedrijf. Vanaf april ging hij fulltime aan de slag bij het Betuws Wijndomein van wijnmaker Beker. ,,Hoe langer ik hier werk, hoe meer ik tot inzichten kom", vertelt Brosseau op het terras. ,,Ik heb besloten een jaar hier te blij ven, om de hele cyclus van de wijn gaard mee te maken." Beker is er blij mee. ,,Hij is echt geïnteresseerd. 's Avonds googelt hij naar snoeimetho- den en dan komt hij de volgende dag met opties hoe het anders kan." Naast Brosseau is ook vinoloog Niloufar Sharifi Esfarani (27) in de wijngaard te vinden. Ze was bij een wijnmaker in Zuid-Afrika aan het werk toen de coronacrisis uitbrak; nu staat haar camperbusje op de par keerplaats in Erichem. 'Superinteres- sant', vindt ze het. ,,Je ziet hier het hele proces van wijn maken; normaal werk ik vooral met het eindproduct." Ook de secundaire arbeidsvoorwaar den zijn 'te gek. ,,We barbecueën met elkaar en de zonsondergangen zijn hier fantastisch. Het is hard werken, maar óók een beetje vakantie." II ,,3864 euro bruto per maand, netto is dat 2950 euro. Hierbovenop krijg ik 14 procent ploegen- toeslag en per 1 juli zorgt een verhoging van 3,5 procent vanuit de cao ervoor dat ik op 4000 euro bruto uitkom, netto is dat zo'n 3000 euro." Blij mee? ,,Zeer zeker. Ik geloof dat dit loon prima past bij mijn kennis en competenties. Ik ben hier in april vorig jaar begonnen. Daarvoor werkte ik bij de concurrent. Ik heb er 700 euro bruto bijgekregen. Ze betalen veel meer naar wat ik denk waard te zijn. En ik zeg denk, want of dat beeld strookt met de werkelijkheid is altijd maar de vraag." ,,Ik werk bij een bedrijf dat net begint, zeker met deze crisis is het alle hens aan dek. Ik maak gemiddeld vijf overuren per week. Ik krijg daar het standaardtarief voor: 25 procent bovenop het uurtarief, ik weet niet uit mijn hoofd wat dat is. Als ik meer dan twee uur overwerk, krijg ik het zaterdagtarief (50 procent extra). Op zondag is het 100 procent. Gemiddeld krijg ik zo'n 200 euro extra per maand voor een uurtje of tien, als ze het uitbetalen. Soms vragen ze tijd voor tijd, maar ik heb al acht weken verlof staan. Ik heb heel bewust voor dit werk gekozen, mijn hobby is mijn werk. Ik ga er fluitend naartoe. Dan heb je niet echt het gevoel dat je vakantie nodig hebt." ,,Ik heb niet onderhandeld. Ik kreeg er 700 euro bij en ze hebben mijn studieschuld van 10.000 euro overgenomen. Toen dacht ik: wauw." ,,Over loon onderhandelen vond ik niet nodig, omdat ik daar blij zat mee ben. Ik vind dat je eerst wat moet laten zien en daarna pas het handje op kan houden. Bij mijn vorige werkgever kreeg ik zodoende elk jaar wel een paar centen erbij. Bij mijn huidige werkgever heb ik laatst gevraagd of ik een auto kon krijgen waar ik ook privé mee kan rijden. Er werd mij toegezegd dat het kon." Aantal jaar werkervaring: 7 Aantal werkzame uren per week: 40 Opleiding: mbo 4 Branche: industrie, onderhoud en reparatie donderdag 28 mei 2020 GO in coronatijd Vandaag: Sven (31), werkt 40 uur in de week als eerste monteur. Wat verdien je? Maak je veel overuren? Heb je over je salaris onderhandeld? Waarom heb je niet onderhandeld? BABETTE RIJKHOFF Leeftijd: 31 Volgens de Salariswijzer is het gemiddelde salaris 1925 euro bruto per maand. ,,Dat verbaast me niets. In de onderste lagen kan iedereen instro men. Je wordt pas geld waard als je stappen zet." Hoe zit het met jouw salaris? nationalevacaturebank.nl/salariswijzer Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@dpgmedia.nl Normaal had den zij achter de computer of in de boeken gezeten, nu werken ze de hele dag buiten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17