CORONAVIRUS ECONOMIE 15 Jongeren massaal werkloos door corona EKELHOFF www.ekelhoff.de nationale toerisme. De regering vraagt de mensen in eigen land op vakantie te gaan, iets wat 90 pro cent van de Spanjaarden sowieso altijd al deed. Maar hun aandeel is, zeker qua uitgaven, klein in verge lijking met de 83 miljoen buiten landse toeristen die in 2019 meer dan 92 miljard euro uitgaven. In Tossa de Mar, aan de Costa Brava, heeft Brabander Casper Zoetmulder een klein hotel. Zijn Casa Granados is nog altijd dicht. ,,Zeker in het voorseizoen zijn we vooral afhankelijk van de gasten uit Barcelona, die hier een lang weekeinde of doordeweeks ko men. Maar zij mogen vanuit de stad niet naar de kust reizen, om dat zij in een andere fase van de de-escalatie zitten. Dus heeft het geen zin nu kosten te gaan maken of personeel aan te nemen." Ook zijn restaurants houdt hij voorals nog gesloten. De Spaanse toeristenindustrie, goed voor 13 procent van het BNP van het land, oefende al weken lang druk uit op de regering om de regels te versoepelen en duidelijk heid over de zomer te verschaffen. Ook omdat concurrenten als Italië, Portugal en Griekenland al wel een zomer met toeristen hadden aangekondigd. Afgelopen week einde volgde dan ook de Spaanse premier Pedro Sanchez, met de mededeling dat toeristen vanaf juli welkom zijn. Het maakte in ieder geval een einde aan de verwarring en de soms tegenstrijdige berichten. ,,Toen Sanchez een paar weken ge leden zei dat de mensen die hier arriveren eerst twee weken in zelf- quarantaine moeten, kreeg ik di rect weer annuleringen voor de zomer binnen", aldus Zoetmulder. Uitgebreid protocol Die quarantaineregel zal met het einde van de noodtoestand ko mende maand komen te vervallen. Intussen maakt het Spaanse toe risme zich op om zich aan de nieuwe situatie aan te passen en hebben de overheid en de sector al een uitgebreid protocol opgesteld. ,,We zullen voorlopig afscheid ne men van het buffet; geen mensen meer die zich rond het ontbijt of het eten verdringen", voorspelde Manuel Vegas, de voorzitter van de Vereniging van Hoteldirecteuren, vorige week al. ,,Daarnaast moet je denken aan een app met een digi tale check-in." De hotels, appartementencom plexen en campings zullen aan tal loze gezondheidsregels moeten voldoen. De vraag blijft echter hoeveel toeristen komende zomer de reis willen of durven maken. Vorig jaar waren juli en augustus goed voor twintig miljoen bezoe kers uit het buitenland, dat zal bij lange na niet worden gehaald. Ho telbaas Zoetmulder: ,,Er zijn colle ga's die dit jaar al als volledig ver loren beschouwen en pas volgend jaar de deuren willen openen." blijkt uit een onderzoek van de Internationale Arbeidsor ganisatie (IAO). Jonge mensen die nog wel werk hebben, zien het aantal uren dat ze werken afnemen met 23 procent. Jongeren worden op allerlei manieren getroffen door de crisis, aldus de IAO. Sommi gen zijn op straat gezet door hun werkgever, die ook zelf de crisis moet zien te overleven. Jonge starters op de arbeids- W Jongeren die nog wel werken, zien het aantal uren afnemen markt hebben door stijgende werkloosheid en vacature stops bij veel bedrijven min der kans op het vinden van een baan. In het onderwijs worden ze getroffen door ge dwongen sluitingen van ge bouwen of uitstel van toetsen. De situatie voor jonge wer kenden en werkzoekenden zag er vorig jaar ook al niet goed uit. Wereldwij d waren er circa 267 miljoen jongeren zonder werk of opleiding. Veel 15- tot 24-jarigen die wel een baan hadden, waren kwets baar omdat ze zwart werkten of arbeidsmigrant waren. De studie toont volgens de IAO aan dat landen die kiezen voor het uitvoerig testen en opsporen van corona-infecties de arbeidsmarkt minder ver storen. Daar ligt de gemid delde daling van de werkuren de helft lager dan in landen die voor zeer strenge lockdown- maatregelen kiezen. ®Valcucine SieMatic donderdag 28 mei 2020 Het strand Son Matias op Mallorca in de zomer van 2017 (boven). De andere foto is gemaakt in april dit jaar: tij dens de coronapandemie is hetzelfde strand helemaal leeg. foto reuters BRUSSEL Meer dan één op de zes jongeren heeft geen werk meer sinds het begin van de corona-uitbraak. Dat Küchenhaus Ekelhoff Küchenland Ekelhoff Hauptstrasse 14-16* Bentheimer Strasse 259 48529 Nordhorn, D 48531 Nordhorn, D tel. +49 5921-80480 tel. +49 5921-80210 info@ekelhoff.de kuechenland@ekelhoff.de Bel of mail ons a.u.b. voor een afspraak, *Q TomTom: zodat we ruim de tijd voor u hebben. Neumarkt, ma-vr: 9-18 uur, zaterdag: 9-17 uur loom Al vele jaren als BESTE beoordeeld! 200 complete showroomkeukens op 10.000 m2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15