u Wet faalt: zorgleerling gaat toch niet naar gewone school Rijksmuseum krijgt schilderij uit de 16de eeuw Marjan Berk kj NIEUWS 13 f: Tramschutter weer schuldig OVERSCHILD HOOG BEZOEK inula Ik draai het nummer van de nachtradio en word vrijwel direct te woord gestaan li i Het aantal zorgleerlingen is sinds de invoering vijfjaar geleden niet gestegen, blijkt uit de evaluatie van de wet die in opdracht van het mi nisterie van Onderwijs is uitge voerd. Het effect van de wet op leer lingen is na een vijf jaar durende onderzoek 'niet goed vast te stel len'. ,,Het probleem is dat de wet te open is'', zegt onderzoekscoördina tor Guuske Ledoux. ,,Voor welke leerlingen de wet is bedoeld is niet gedefinieerd.'' In 2014 werd de Wet passend on derwijs ingevoerd, die volgens toenmalig staatssecretaris Sander Dekker 'de Chinese Muur' tussen regulier en speciaal onderwijs moest afbreken. Gewone basis scholen, middelbare scholen en mbo's krijgen sindsdien geld om een scholier met leerproblemen ex tra begeleiding te geven. Of ze kun nen zorg inhuren als een kind een chronische ziekte heeft. De wet heeft zowel bij leraren als ouders verwachtingen gewekt die niet zijn waargemaakt. Zo dachten leraren dat zij meer ondersteuning De budgetten werden niet verruimd. Zo ontstond een kloof tussen verwachting en realiteit in de klas zouden krijgen van on derwijsassistenten of intern bege leiders. Ledoux: ,,Maar de budget ten werden niet verruimd. Zo ont stond er een kloof tussen verwach ting en realiteit.'' Volgens haar moeten beleidsmakers zich over het uitblijven van extra geld 'achter de oren krabben'. Ouders dachten dat zij door de wet verzekerd zouden zijn van een goede school voor hun kind. Scho len hebben nu een zorgplicht: een maal aangemeld, moet de school een passende plek in de regio aan bieden. Maar een kwart van de ou ders is ontevreden, blijkt uit de eva luatie. Scholen houden zich ook niet altijd aan de zorgplicht, omdat ze leerlingen al 'wegadviseren' voordat zij formeel zijn aangemeld op school. Zorgelijk, zegt Ledoux, is dat schoolleiders dat een 'geaccep teerde manier' van werken lijken te vinden. Ouders moeten toch zelf 'shoppen' om een geschikte school te vinden. Bezuiniging De onderzoekers zien wisselende effecten. Zo zijn voor de rijksover heid de kosten wel beheersbaar ge bleven, maar klagen scholen nog over te krappe budgetten en grote bureaucratie. De wijziging werd gezien als een bezuiniging: er zou den minder kinderen naar het duurdere speciale onderwijs gaan, al heeft het kabinet zich altij d tegen dat beeld verzet. De instroom in het speciaal onderwijs kromp de eerste twee jaar na de invoering van pas send onderwijs licht maar daarna nam het weer toe. Het op koper geschilderde kunst werk wordt gezien als een mees terwerk binnen het oeuvre van Spranger. Op een plaat van 34 bij 27 centimeter is het door engelen ge dragen lichaam van Christus te zien, beschenen door een hemels licht. Kunsthandelaar Haboldt schonk het schilderij om bij te dragen in deze moeilijke tijd, zegt hij in een persbericht. 'Corona heeft mij ge raakt, vooral emotioneel. Dit is in de eerste plaats voor iedereen ter nagedachtenis aan de slachtoffers van Covid-19, maar ook als voor beeld voor iedereen om goed te doen voor musea.' Het Rijksmuseum zegt dank baar te zijn voor het gebaar. Direc teur Taco Dibbits: ,,De kunst in de musea in Nederland is de afgelo pen eeuwen voor een groot deel door burgers geschonken, over tuigd van het belang voor het pu bliek. Meer dan ooit is duidelijk dat het museum niet zonder zijn be gunstigers kan. Wij zien dat in deze moeilijke tijd kunst aan velen houvast biedt en een bron van hoop en reflectie is.'' De uit Antwerpen afkomstige Spranger was één van de belang rijkste kunstenaars uit de 16de eeuw. In het Rijksmuseum hangen ook het schilderij Venus en Adonis Spranger was een van de belangrijkste kunstenaars uit de 16deeeuw (ca. 1585-90) en de tekening Het huwelijk van Cupido en Psyche (1586-87) van zijn hand. Vanaf 1 juni is het Rijksmuseum weer open en dan zal ook het nieuw geschonken werk te bezich tigen zijn. Er gelden wel speciale coronamaatregelen. Ik schrik wakker, schud mijn hoofd als een poes die tijdens een diep dutje van de bank wordt gejaagd door de baas, die ook een dutje wil doen. Even weet ik niet waar ik ben. De lees- lamp naast mijn bed brandt, de gordijnen zijn open, buiten is het donker. Ik zet de radio aan. Ik luister. Het gaat over 'stellen'. Vannacht gaat het over duo's, stellen: Laurel en Hardy, Gert en Hermien. Zij zongen, samen. Maar ook wel apart. Volgende stel: Adam en Eva. Heel goed. Zingen deden ze niet, tenminste in de Bijbel niet. De spreker is goed op de hoogte, hij wordt door niemand in de rede gevallen of onderbro ken. Het duurt en duurt. Ik denk dat de presentator een plasje is gaan doen, intuïtief wetend dat deze gast het programma nog wel even in zijn eentje verder draagt. Wij worden intussen zeer grondig bijgepraat over de bete kenis van zowel Adam als Eva. Eva nam een hapje van een heer lijke appel. Ze liet Adam ook proeven. Dat liep heel slecht af. Ik lig slaperig na te denken welk stel ik zou noemen. Aha! De presentator is weer terug. De Bij belkenner wordt vriendelijk en beleefd bedankt voor zijn in- zichtgevende bijdrage aan het programma. Er schiet ineens een creatieve ingeving mijn slaperig hoofd binnen. Ik weet ook een stel! Ik draai het nummer van de nachtradio en word vrijwel di rect te woord gestaan. Het is ie mand die mij zeker kent, want zijn 'Hallo Marjan!' klinkt zo ver trouwd. ,,Zegt u het maar!'', zegt de pre sentator. ,,Wie heeft u in gedach ten?'' ,,Jut en Jul!'' Er valt een stilte aan de andere kant. ,,Jut en Jul", herhaalt de presentator. ,,Ja... dat kan!'' Ik had net bedacht wat ik alle maal over Jut zowel als Jul wilde vertellen, maar my finest moment was alweer voorbij. Ik zocht nog even bij Wikipedia, mijn vriend in moeilijke tijden; ik las: ,,Jut en Jul, een sullig stelletje.'' Wat sneu nou! Ik weet zeker dat ik daar op de nachtradio zeker een kwartier, zo niet langer, uit voerig over had kunnen vertel len. donderdag 28 mei 2020 GO SE Onder toe ziend oog van de jeugd van Overschild maakte koning Willem-Alexan- der gisteren een inspectie ronde door het Groningse dorp. Over- schild is zwaar getroffen door aardbevingen, die het gevolg zijn van gas winning. Een flink deel van de dorpskern moet worden gesloopt. ut en De Wet passend onderwijs heeft er niet voor gezorgd dat meer kinderen met een handicap, leer- of gedragsproblemen naar een gewone school gaan. Ook hebben docenten niet meer hulp gekregen om deze leerlingen te ondersteunen. Daar was geen geld voor. Hanneke Keultjes Den Haag - Guuske Ledoux, onderzoeker Het Rijksmuseum heeft een schilderij gekregen van kunst handelaar en -verzamelaar Bob Haboldt. Het gaat om Engelen dragen het lichaam van Chris tus (1587) van Bartholomeus Spranger. Anna Herter Amsterdam Het schilderij Engelen dragen het lichaam van Christus (1587) van Bartholomeus Spranger. FOTO RIJKSMUSEUM UTRECHT De rechtbank in Utrecht heeft tramschutter Gökmen T. gisteren schuldig verklaard aan de verkrachting van een vrouw in 2017. De uit spraak was gelijk aan de eis van de officier van justitie. Omdat T. eerder dit jaar al tot levenslang is veroordeeld voor de aanslag in Utrecht, kreeg hij voor de verkrachting geen verdere straf opgelegd. T. (38) ontkende eerder de vrouw te hebben verkracht, maar voor de rechtbank staat vast dat T. het slachtoffer dwong tot seksuele handelin gen en haar mishandelde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13