EUWS 11 Kamer dringt bij staatssecretaris aan op snellere compensatie voor ouders Attractiepark Toverland donderdag 28 mei 2020 Nu voor slachtoffers van de toe slagenaffaire eindelijk genoeg doening gloort, krijgt de Tweede Kamer meer oog voor de rol die de politiek zelf heeft gespeeld. Kopstukken uit het vorige kabi net kunnen hun borst natmaken. Laurens Kok Den Haag Het geduld van getroffen ouders in de toeslagenaffaire wordt zodanig op de proef gesteld dat de vergelij king met 'Groningen' steeds vaker valt. Ook in het aardgasdossier voelden tot wanhoop gedreven ge dupeerden zich immers jarenlang niet gehoord. En zelfs toen heel po litiek Den Haag niet meer om de Groningers heen kon, duurde het toch nog jaren voordat de overheid over de brug kwam met genoeg doening. In haar eerste grote debat heeft de Tweede Kamer dan ook één hoofd- boodschap aan de nieuwe staatsse cretaris van Financiën, Alexandra van Huffelen: of zij alsjeblieft een beetje kan opschieten met de com pensatie voor circa 20.000 mensen die door het onterecht terugvorde ren van kinderopvangtoeslag in een financiële nachtmerrie zijn beland. Geld Hoe eerder ouders hun geld krijgen hoe beter, stelt D66-Kamerlid Steven van Weyenberg, 'want zij wachten al zo lang'. En 'hun levens staan niet stil', voegt Henk Nijboer van de PvdA daaraan toe. Van Huffelen heeft echter geen goed nieuws: sommige ouders zul len pas in 2021 te horen krijgen waar zij recht op hebben. ,,Ik doe mijn ui terste best, maar het moet zorgvul dig. De situaties zijn heel verschil lend. Daar is tijd voor nodig." Dat circa 8000 ouders pas te ho ren hebben gekregen dat zij voor alsnog niet in aanmerking komen voor extra schadevergoeding - bo venop compensatie - zorgt voor grote onrust. ,,Er is niets geleerd van Groningen", bromt SP-Kamer- lid Renske Leijten. Slachtoffers moeten weten waar ze aan toe zijn, meent de Kamer. En dus moet Van Huffelen op verzoek van de VVD nog voor het weekend met een schema komen waaruit af te lezen valt welke groep dan wel precies waarvoor in aanmerking komt. ,,Er is veel mist ontstaan, dat is teleurstellend", klaagt Bart Snels van GroenLinks. Hoewel Van Huffelen vooralsnog op veel vertrouwen mag rekenen, blijft één klacht ook nu terugkeren: een gebrek aan informatie. Nog steeds komen media als RTL Nieuws en Trouw met onthullingen waar de Kamer op zijn zachtst gezegd van opkijkt. CDA-Kamerlid Pieter Omtzigt is er al langer klaar mee: ,,Er komen steeds meer stukken naar boven, maar er is geen transpa rantie", meent hij. Want het OM gaat nu weliswaar strafrechtelijk onderzoek doen naar het handelen van ambtenaren in Staatssecretaris van Finan ciën, Alexandra van Huffelen, zegt dat sommige ouders pas volgend jaar horen hoeveel geld ze krijgen. ,,Ik doe mijn best, maar het moet zorgvuldig." Van de gedupeerde ouders in de toeslagenaffaire hebben er 8000 te horen gekregen dat ze vooralsnog geen extra schade vergoeding krijgen. het toeslagendossier, de Kamer weet nog altijd niet of zij in op dracht van de politiek handelden. Omtzigt wil bijvoorbeeld weten wat de rol van de ministeriële com missie fraudebestrijding is geweest, die indertij d werd voorgezeten door minister-president Mark Rutte. En het is ook bekend dat toenma lig minister van Sociale Zaken Lo- dewijk Asscher (PvdA) en staatsse cretaris van Financiën Eric Wiebes (VVD), al in 2014 stukken moeten hebben gekregen waaruit blijkt dat mensen door de fraudejacht in grote problemen kwamen. Wat wisten zij? Bovendien had Asscher toen wetgeving in de maak die ver dere ontsporing had kunnen voor komen. Dit voorstel werd echter nooit bij de Kamer ingediend. Hoe kan dat? Van Huffelen zegt toe dat het ka binet meer onderzoek zal doen naar de gang van zaken indertijd, daar door mede aangespoord door haar partijgenoot van Weyenberg. D66 is er al langer ongelukkig mee dat het toeslagendossier aan D66 is gaan kleven - en D66'er Menno Snel zelfs de kop kostte - terwijl de kiem voor de affaire al werd gelegd toen andere partijen nog de rege ringscoalitie vormden. SP-Kamerlid Renske Leijten riep een jaar geleden al - vergeefs - om een parlementaire enquête. Inmid dels lijken de geesten een stuk rij per voor de inzet van het zwaarste parlementaire wapen. Mogelijk volgt als tussenstap eerst nog een parlementaire ondervraging, zoals GroenLinks voorstelt, zodat op korte termijn de politieke en amb telijke kopstukken van destijds openbaar gehoord kunnen worden. Fraudebestrijding Tegelijkertijd moet de Kamer ook naar zijn eigen rol kijken, menen meerdere Kamerleden. De ver scherpte aanpak van fraudebestrij ding kon destijds op groot parle mentair draagvlak rekenen, brengt GroenLinkser Snels in herinnering. CDA'er Omtzigt ziet nog een an dere reden om in de spiegel te kij ken. ,,De les voor de Kamer is dat wij hier wat meer tijd besteden aan wetgeving en niet aan spoeddebat ten. We moeten complexe wetge ving serieus nemen." van PZC Bestel tickets op pzc.nl/toverland Tickets zijn beperkte tijd beschikbaar. Bestel nu snel jouw tickets! Ontdek je eigen magie! Ben jij een echte snelheidsduivel, houd je van klimmen en klauteren of ben je een echte waterrat? Bij Toverland beleeft iedereen onbezorgd en veilig een magisch mooie dag om nooit te vergeten. Ga van een stoere achtbaan naar een spetterende wildwaterbaan of kom even tot rust in bootjesattractie Merlin's Quest. Jong en oud wordt betoverd door ruim 35 attracties en shows. Toeslagen: wat wisten Asscher, Rutte en Wiebes? FOTO ANP "Gekochte tickets zijn geldig t/m 10 juli 2020. De bezoekdatum dient voorafgaand aan het bezoek nog gereserveerd te worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11