Watersnoodmuseum werkt aan paviljoen rond waterbouwers Meer ruimte voor pleziervaart: bruggen en sluizen vaker open Vlaamse boei aangespoeld 4 VRZ-voorzitter uit zorgen over te verwachten golf toeristen en dagjesmensen Lonink verwacht meer drukte dan met Hemelvaart en het aansluitende weekend. Mensen willen naar bui ten, maar dat kan snel botsen met de coronaregels, zoals 1,5 meter afstand houden. Duidelijke landelijke richt lijnen om toeristische drukte te be heersen zijn er niet. Gemeenten moeten - in samenspraak met de Veiligheidsregio Zeeland - zelf de coronamaatregelen handhaven. Dat bleek deze week in het landelijk Vei- ligheidsberaad waarin 25 burge meesters overleggen hoe ze om moeten gaan met te grote drukte. Voorlopig is de inzet: burgers op roepen drukte te vermijden en goed volgen waar de grote massa heen gaat. Lonink. ,,We zullen samen met wegbeheerders monitoren waar er veel verkeer binnenkomt en waar er te grote drukte dreigt te ontstaan, waardoor het risico op coronabe smettingen toeneemt." Strand- wachten, reddingsbrigades en on- dernemers moeten een seintje ge ven zodra het uit de hand loopt. Bur gemeesters kunnen dan bijvoor beeld parkeerterreinen aan de kust sluiten. Tijdens Hemelvaart trokken toe risten en dagjesmensen vooral naar de Walcherse stranden, terwijl aan de Schouwse en Zeeuws-Vlaamse kust nog volop plek was. Al was de VRZ toen tevreden over de manier waarop bezoekers voldoende af stand van elkaar hielden, gedrags beïnvloeding is niet zo makkelijk, erkent Lonink. ,,Crowdmanage- ment is ons grote probleem. We proberen via sociale media mensen wel aan te sporen zich te spreiden over de Zeeuwse kust, want met name de vorming van groepen is onze grootste zorg tijdens het pink- sterweekend." Extra handhavers worden met Pinksteren niet ingezet. Op maandag 1 juni, als de horeca klokslag twaalf uur de terrassen en eetruimten mogen openen, is het We zullen monitoren waar er te grote drukte dreigt te ontstaan vooral aan ondernemers zelf om te piepen als er te veel mensen zijn. ,,Daar komt bij dat per 1 juni in de buitenlucht groepen mogen samen komen zolang ze maar 1,5 meter af- stand van elkaar houden. Dat is moeilijk te handhaven. Alleen bij excessen zal de politie optreden." Welke (extra) maatregelen de Vei ligheidsregio voor Pinksteren treft, wordt morgen besproken. ,,Die dag bespreken we het concept voor een nieuwe noodverordening. Dat gaat onder meer over de opening van toi letvoorzieningen bij stranden, het aantal mensen dat zich in ruimten in multifunctionele gebouwen zoals brede scholen mag bevinden en over de handhaving op terrassen. Voorlopig is het uitgangspunt dat we pas controleren als er meer dan drie mensen die niet uit hetzelfde gezin komen aan één tafel zitten. Plexiglazen scheidingswanden op terrassen staan we voorlopig niet toe als coronaveilige oplossing." En net als de beroepsvaart mogen bootjes van recreanten vanaf maandag ook 's nachts, tussen 22 en 6 uur, door het Kanaal door Walcheren. Als ze zich melden, worden ze bij sluizen en bruggen doorgelaten. Overdag wordt vanaf maandag zeven dagen per week vier keer een blauwe golf door het kanaal gecre ëerd, gebaseerd op de draaitijden van de Stationsbrug in Middel burg: 07.07 uur; 11.37 uur; 15.37 uur en 19.37 uur. De sluizen van Vlis- singen en Veere werden al zeven dagen per week 24 uur per dag be diend, evenals de Arnebrug. De Zeelandbrug wordt van de zomer, net als nu, ten minste één keer per uur geopend. Beroepsvaart heeft voorrang boven recreatievaart. Afstand Begin april werden de openingstij den ingeperkt, omdat er minder scheepvaartverkeer was op het wa ter. Bovendien, geeft gedeputeerde Harry van der Maas aan, moet er goed gelet worden op het in acht nemen van voldoende afstand. ,,Ook het personeel op het nautisch centrum in Vlissingen moet op een veilige manier kunnen werken. In de sluizen en voor de bruggen kun nen we makkelijk zien of er afstand wordt gehouden, want overal staan camera's op gericht." Hoogseizoen Van der Maas denkt dat dit regime voldoende is voor de komende maanden. ,,Er komt nu een mooie plus op de tijden die vanaf 1 april golden. We zien toch dat er minder verkeer op het water is dan in an dere seizoenen. Het is even de vraag hoe het seizoen zich ontwik kelt, maar de inschatting nu is dat het hiermee goed kan in het hoog seizoen van 2020.'' Het nieuwe waterpaviljoen komt in het derde caisson, waar nu de koffiehoek is. De plannen zijn nog in het beginstadium. Het dagelijks provinciebestuur legt 50.000 euro op tafel, zodat het Watersnoodmu seum met een gespecialiseerd bu reau de opzet kan uitwerken. In to taal is naar schatting 700.000 euro nodig. In 2023 moet alles klaar zijn. ,,Dit is een mooie doorontwik keling van het Watersnoodmu seum", verklaart gedeputeerde Anita Pijpelink. Sinds 2017 geeft de provincie jaarlijks 50.000 euro aan het museum in Ouwerkerk, dat zich steeds meer wil ontwikkelen tot een kennisinstituut over wa- terveiligheid. Eerder ging het bud get onder meer naar de ontwikke ling van het Jeugdwatersnoodmu- seum, nu moet het een paviljoen over waterbouwers vlot trekken. De bedoeling is dat ook bedrijven daarin gaan investeren. Er wordt al samengewerkt met kennispart ners als Stichting Blauwe Lijn, de Hogeschool Zeeland, TU Delft en de Young Energy Society Chal lenge (YESC) van het Zeeuws Ge nootschap. Dit is een mooie doorontwikkeling van het Watersnoodmuseum Louwerse geeft aan dat be roemde waterbouwers uit het ver leden in het zonnetje worden ge zet, zoals Johan van Veen en Jo- hannis de Rijke, maar ook de Ne derlandse waterambassadeur Henk Ovink. ,,Het zou mooi zijn als jongeren door het project zo in vervoering raken dat ze in zijn voetsporen willen treden." GROOT-VALKENISSE De boei die zaterdag aanspoelde bij Groot- Valkenisse, blijkt afkomstig uit het Vlaamse gedeelte van de Noordzee. De boei is gisteroch tend van het strand gehaald en gaat terug naar z'n plek. Het rode gevaarte was voor veel bezoekers van het Walcherse strand afgelopen dagen een wel kom foto-onderwerp. De boei spoelde zaterdag aan, vlakbij strandpaviljoen Valkenisse. Het ging om een zogenoemde laterale boei. Die markeren de rand van een vaargeul. ,,De boei ligt nor maal bij vaargeul De Scheur, net in België", vertelt woordvoerder Edwin de Feijter van Rijkswater staat. De boeien zitten met een ket ting en een anker vast aan de zee bodem. Het gebeurt wel vaker dat boeien losraken en aanspoelen. Volgens De Feijter is dat niet di rect gevaarlijk voor schepen. „Na tuurlijk hoort die boei op z'n plek te liggen, maar de scheepvaart is de afgelopen dagen nadrukkelijk gewaarschuwd dat deze ontbrak." WATER v&is. woensdag 27 mei 2020 Grote pinksterdrukte voorzien Het pinksterweekend wordt warm en zonnig. En tweede pinksterdag mag de horeca om 12.00 uur weer open. Wordt Zeeland maandag overspoeld door een golf toeristen en dag jesmensen? Voorzitter Jan Lo- nink van de Veiligheidsregio Zeeland (VRZ) maakt zich er se rieus zorgen over. Maar verdeel- vakken, kentekendagen of een drukte-app komen er voorals nog nog niet. Frank Balkenende Middelburg -Jan Lonink, voorzitter VRZ De pleziervaart krijgt weer wat meer ruimte in Zeeland. In het Kanaal door Walcheren gaan bruggen en sluizen vanaf 1 juni ook in het weekend en op feest dagen vier keer per dag open. Sinds het begin van de corona crisis was dat niet meer dan twee keer. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Het Watersnoodmuseum krijgt een nieuwe afdeling waarin verhalen worden verteld van en over belangrijke waterbou wers uit verleden en heden. Een van de doelen is ambiti euze jongeren voor waterbouw te laten kiezen, ,,We hebben de knapste koppen nodig om te vechten tegen de vloed van morgen", zegt directeur Siemco Louwerse. Ernst Jan Rozendaal Ouwerkerk -Anita Pijpelink, gedeputeerde Drukte op het Kanaal door Walcheren. foto maurice steketee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 28