O FinHeliik weer JOL ft,--; ft Actiz vindt strenge coronamaatregelen te lang voortduren Einde tijdperk Desi Bouterse? Bom verwoest auto van Middelburger Walcheren Eindelijk mocht Inger Ouwerkerk uit Heinkenszand haar dochter Rosan weer in het echt zien, weer aanraken. Maandenlang mocht dat niet. Rosan is 27 jaar en heeft een ernstige verstandelijke beperking. Alle maatregelen rondom Covid-19 waren haar niet uit te leggen. Contact was niet mogelijk, Rosan valt in de risicogroep. „We hebben maandenlang ons kind moeten ontlopen'', zegt Inger. zeeland2 De verpleeghuizen mogen over acht weken, per 15 juli, meer visite toela ten. Tot die tijd houdt het kabinet vast aan de maatregel: één vaste be zoeker per bewoner, maar alleen als het verpleeghuis coronavrij is. Dat levert volgens zorgorganisaties pijn lijke situaties op. Bewoners moeten kiezen of ze hun partner of een kind willen zien. Bovendien, zegt ver pleeghuiskoepel Actiz, is de datum van 15 juli 'uit de lucht gegrepen'. ,,Nu al zijn verpleeghuizen in staat om meer bezoek te ontvangen. Hou niet rigide vast aan die datum, maar laat zorgorganisaties hun eigen tempo bepalen'', zegt bestuurder Mireille de Wee. ,,Het offer van be woners om hun familie nog eens maandenlang niet te zien in hun laatste levensfase is te zwaar.'' Ruim twee weken geleden gin gen 26 verpleeghuizen voorzichtig open. Zij mochten als eerste in het land één vaste bezoeker per bewo ner verwelkomen. Uit een enquête onder ruim de helft van deze voor lopers, uitgevoerd door deze krant, blijkt dat de versoepeling tot nu toe niet heeft geleid tot nieuwe besmet tingen. Logistiek gezien was de ver soepeling wel een 'zware klus', stel len de verpleeghuizen. Zij voerden een strikt deurbeleid in, met tempe- ratuurmetingen en vragenlijsten, looproutes, tijdslots en extra toe zichthouders. Pilotlocaties in Nijmegen, Amers foort, Hardinxveld-Giessendam en Oostzaan pleiten voor snelle ver soepeling van de regels, zoals meer bezoekers per bewoner óf een rou latie tussen familieleden. De instellingen realiseren zich dat toename van bezoek, ondanks hun inspanningen, een corona-uitbraak tot gevolg kan hebben. ,,Maar wat weegt zwaarder? Bezoek weigeren leidt tot vereenzaming, pijn, ver driet. Er zijn zelfs bewoners die het niet meer zien zitten'', zegt Marcel van der Priem, bestuurder van ver pleeghuis Tiendwaert in Hardinx- veld-Giessendam. Na een succes volle proef van twee weken zou elk verpleeghuis meer bezoek kunnen ontvangen, stelt Actiz. Uit de en quête kwam ook een ander geluid. Sommige tehuizen zeggen meer tijd nodig te hebben, of vrezen een tweede coronagolf. Het gros van de Zeeuwse verpleeghuizen hoopt vanaf 2 juni familieleden veilig te kunnen ontvangen. P7 Oppositiepartij VHP stevent af op winst bij verkiezingen 4 3r4^ 'Ik heb met niemand ruzie, kan het met iedereen goed vinden' Nieuwsmedia contact! FOTO FAMILIE OUWBRKERK Verpleeghuizen willen soepeler bezoekregime Verpleeghuizen willen dat de strenge bezoekregels sneller worden versoepeld. Nóg twee maanden maar één bezoeker per bewoner toelaten, is volgens verpleeghuiskoepel Actiz een 'te zwaar offer'. Hanneke van Houwelingen Tonny van der Mee Rotterdam P4&5 »P2 woensdag 27 mei 2020 21°C Vandaag vrij zonnig, morgen iets koeler pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,75 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging g 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1