II op 1,5 meter Van dichtbij en dat proefje. Zorgsector onthutst: helft voldoet niet JOL Voedselbos Koudekerke Walcheren De tests werden afgenomen door testlab Greencycl in Utrecht, dat normaal mondmaskers voor zie kenhuizen controleert. Veel van de geteste mondmaskers laten te veel virusdeeltjes door en scoren een onvoldoende. Sommige kapjes zit ten tot 30 procent onder de mini male score. Van één masker was de houdbaarheidsdatum al tien jaar geleden verstreken. Verpleeghuizen voelen zich be lazerd. Het mondkapje dat het slechtst uit de test kwam, werd ge bruikt bij Talma Borgh, een woon zorgcentrum in Apeldoorn. ,,Je denkt je personeel goed te bescher men en zo veilig mogelijk te laten werken, maar dan blijken de mas kers die je hebt gekocht niet te deu gen'', zegt bestuurder Pieter van der Hoek. De maskers komen van een 'betrouwbare partij' uit de me dische branche, vervolgt hij. ,,Het is schandalig dat je, zelfs als het aankomt op veiligheid, kan wor den besodemieterd.'' Ook NU'91, de belangenorgani satie voor verpleegkundigen en verzorgenden, zegt 'enorm ge schrokken' te zijn van de resulta ten. „Fysiek contact tussen perso neel en bewoners op corona-afde lingen is niet te voorkomen. Om op zulke momenten de veiligheid van het personeel te garanderen, moe ten de beschermingsmiddelen écht helemaal in orde zijn.'' Volgens het RIVM bieden in ver pleeghuizen chirurgische mond- maskers in de regel voldoende be- Schandalig dat je, zelfs als het aankomt op veiligheid, kan worden besodemieterd scherming tegen corona. Dat zijn de blauwe, rechthoekige mond kapjes die chirurgen bijvoorbeeld ook dragen tijdens operaties. Veel verpleeginstellingen vinden dat niet voldoende en kopen zelf zoge heten FFP-maskers in, die mede werkers extra moeten beschermen. Deze maskers houden meer virus deeltjes tegen en worden in zie kenhuizen standaard op intensive- careafdelingen gebruikt. Afgelopen week bleek uit onder zoek door deze krant al dat talloze namaakmaskers in omloop zijn en de kwaliteit vaak te wensen over laat. Ook het landelijk coördinatie centrum hulpmiddelen (LCH), op gezet door de overheid, bleek mil joenen ongeschikte mondkapjes te hebben gekocht. Maar waar zie kenhuizen en het LCH de maskers eerst laten testen, kunnen ver pleeghuizen dat vaak niet. Michel van Erp van NU'91: ,,Per- soneel gaat daar intensief om met coronapatiënten. Dag in, dag uit. De chirurgische mondmaskers die het RIVM voorschrijft, volstaan daarbij echt niet. Logisch dat ver pleeghuizen dan FFP-maskers in kopen. Dat die dan in veel gevallen een onvoldoende scoren, is heel zorgelijk.'' P4 Met lekker weer, heerlijk naar het strand. Maar die 1,5 meter afstand is best een dingetje. Creatievelingen Hans Beljaars (directeur Buro111 in Zierikzee) en Twan Robbeson (oud-directeur van theater Mondragon) bedachten daar iets op. De 1,5 meterhanddoek. Zodat je op ruime afstand van andere strandbezoekers kunt zonnebaden. Het strandlaken meet feitelijk 2,5 bij 2,5 meter en kan vastgezet worden. Het duo ontwikkelde de handdoek als onderdeel van hun project ONE50 dat de 1,5 metersamenleving positief wil benaderen. Er zijn twee voorbeeldhanddoeken gemaakt, maar ze kunnen ook naar wens worden gemaakt. De grond wordt waarschijnlijk voor Vivianes neus weggekocht Blader snel naar onze aanbiedingen. LEKKER UIT NEDERLAND Dat is het van Albert Heijn maandag 25 mei 2020 Nieuwsmedia Mondkapjes in verpleeghuizen vaak ondeugdelijk Verpleeghuizen blijken op grote schaal te zijn opgescheept met ondeugdelijke mondkapjes. Deze krant liet 25 medische mondmaskers testen, die wor den gebruikt op corona-afdelin gen in verpleeghuizen in het hele land. Maar liefst twaalf kwamen er niet door de test. Stephen Friedrichs Chiel Timmermans Utrecht —Pieter van der Hoek, bestuurder woonzorgcentrum Talma Borgh ZEELAND 2 Zon en stapelwolken pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,95 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging 8 711688 55555

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1