Sanne is onze Irma 'Laat ons de proef konijnen zijn' II 'Het lichaam is geen machine' Vandaag bij deze krant Drugs vaker verhandeld via het darknet JOL Hoe voorkomen we dat het weer te druk wordt? Walcheren Jort Verhage pITjaarV I 18jaar HOE JONGEREN DE CRISIS ZIEN INTERVIE^^^K KJ Minister Kajsa Ollongren terug in Den Haag na halfjaar ziekte Dat blijkt uit een internationaal onderzoek van journalistencollec tief OCCRP, waar deze krant aan heeft meegewerkt. In Nederland, België en Spanje is de afgelopen weken zelfs meer cocaïne onder schept dan normaal. Het lijkt erop dat smokkelaars erop hebben ge gokt dat de controle in de havens op een lager pitje stond vanwege de pandemie, zegt de Spaanse po litie. De kartels 'moeten de export continueren', zegt Ramón Santola- ria, hoofd van de Spaanse narcoti cabrigade. ,,Ze werken als een groot bedrijf. Ze kunnen niet alles in ei gen land opslaan, dat is te riskant.'' Drugskartels in Zuid-Amerika hebben sinds de lockdowns de no dige problemen ondervonden. In Peru viel het transport van coca pasta, het halffabricaat, nagenoeg stil. ,,Wat drugsbestrijders al jaren proberen, lukte corona in een paar weken'', zegt Pedro Yaranga, een Peruaanse veiligheidsexpert. In Colombia, 's werelds grootste cocaïneproducent, zijn kartels noodgedwongen overgegaan op Wat drugsbestrijders al jaren proberen, lukte corona in een paar weken andere transportroutes. Waar ze voorheen veel gebruikmaakten van speedboten en vissersboten, wor den nu eeuwenoude looproutes door de jungle weer benut. De kar tels maken gebruik van inheemse volkeren, zoals de Kuna-indianen bij de grens van Bolivia. Om de tijdelijke stilval in de co- caïneproductie op te vangen, heb ben kartels tienduizenden kilo's uit hun voorraad gehaald. Dat beves tigt onder meer Raül, een lid van het beruchte Golfkartel uit Colom bia. ,,De voorraden liggen langs stranden, bij bananenplantages en in het oerwoud. Ze zijn overal.'' Wat de cocaïnehandel in de kaart speelt, is dat de bananenexport in Colombia gevrijwaard is van coro narestricties. ,,Wie van de autori teiten deze route blokkeert, wordt doodgemaakt'', zegt Raül. In Europese landen is de groot- handelsprijs van cocaïne iets geste gen. Misdaadbestrijders zien dat drugs meer dan voorheen worden besteld op het darknet, het versleu telde deel van het internet. Op web sites waar drugs worden aangebo den - niet zelden gerund vanuit Nederland - staan zelfs speciale co rona-aanbiedingen 'om je door deze stressvolle tijden heen te slaan'. P8 Sinds de corona persconferenties van premier Rutte worden getolkt voor doven en slechthorenden, is tolk Irma Sluis een bekende Nederlander geworden. Maar ook in Zeeland zijn doventolken actief. Sanne Vermue bijvoorbeeld, hier bij haar klant Wendy de Wachter. Ook Sanne is best populair, want er is werk in overvloed en er zijn maar heel weinig tolken. ,,Als ik zou willen, zou ik zeven dagen per week kunnen werken." Met de flinke drukte die er op Hemelvaartsdag was, is het de vraag hoe het deze zomer moet zaterdag 23 mei 2020 Nieuwsmedia ■mmwn v FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Premier Rutte nodigt jongeren uit om in het Catshuis hun visie op de samenleving te geven. Wij gingen hem voor. Mila, Stijn, Chaimae, Romy, Naomi en Jort voerden voor deze krant de discussie. Hun conclusie: ze zouden het heel anders hebben aangepakt. P4 en ZEELAND 2 P6 Corona hindert cokemaffia niet Met tienduizenden kilo's cocaïne uit voorraad hebben Zuid-Ameri kaanse drugskartels de export naar Europa tijdens de corona crisis in stand gehouden. De pro ductie viel kort terug, maar de miljardenhandel is weer op peil. Koen Voskuil Rotterdam —Pedro Yaranga, veiligheidsexpert ZEELAND2 »P3 Koel weekend met een bui pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: 18°C Prijs €3,85 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging s 1688 5 5 5 5 47"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1