II Vooral jongeren verliezen baan Rabobank komt in bieb vr /I 7 versluis willeboer STOOMHIJSKRAAN RENOVATIE Stoomhijskraan Schelde 38 prijkt dit najaar aan de rand van het voormalige Scheldeterrein. De stoomketel is nog niet helemaal klaar en de kraan moet nog in elkaar worden gezet. Maar het einde van de jarenlange renovatie komt in zicht. Secretaris Wesley Seke- wael van de Stichting Stoomhijskraan 38 is er blij mee. Het is al bijna vijfjaar geleden dat hij het karkas van de stoomhijskraan redde van de sloop. De studie werktuigbouwkunde die hij des tijds deed, is intussen succesvol af gerond. Een volledige baan durft hij tot nu toe niet aan, want eerst moet zijn ideaal, 'een werkende stoomhijskraan 38 op het Schelde terrein', zijn verwezenlijkt. Voorzitter Arjan van Gelder en bestuurslid Ronald den Broeder hebben er net als Sekewael alle vertrouwen in dat de historische hijskraan dit najaar in het Schelde- kwartier staat. Dat vertrouwen wordt niet in het minst geschraagd door de inventiviteit en werklust van een grote club vrijwilligers. Zij zorgen ervoor dat de kraan straks weer net zo werkt als in zijn werk zame leven, van net na de oorlog tot aan de jaren zeventig. Sekewael: ,,De kraan is destijds op de Scheldewerf gebouwd naar eigen ontwerp. We hebben geluk- kig wel de bouwtekeningen, maar kunnen niet veel originele onder delen bestellen. Het is fantastisch dat we met hulp van sponsors nog wat machientjes voor hydrauli sche en pneumatische systemen - appendages en tubelures voor techneuten - van de fameuze Dik- kersfabriek uit Hengelo konden kopen. Voor de rest leunen we op vrijwilligers die zelf flenzen, pij pen en buizen maken voor speci fieke toepassingen." Voormalig 'elektrotechneut' Willem Kole uit Oost-Souburg, vorig jaar met pensioen gegaan, is één van die vrijwilligers. Anderen draaien thuis achter de eigen werkbank onderdelen voor de kraan, maar Willem klust graag op en aan de kraan in de loods van Harthoorn. ,,Mooi om met zo'n historisch voertuig aan de slag te zijn. En anders moet ik thuis maar stofzuigen", lacht Kole. Willy Wortel Zelf klopt hij zich niet op de borst, maar de bestuursleden zijn in hun nopjes dat Kole een soort Willy Wortel is. Het onderstel en kraan huis moeten nog op elkaar worden geplaatst. Dat gebeurt buiten de loods, omdat de kraan te groot is om in zijn geheel naar buiten te ta kelen. De verschillende onderde len worden niet simpel op elkaar gelast, want de stichting wil kraanhuis en onderstel in de toe komst uit elkaar kunnen halen om onderhoud te plegen en de kraan te kunnen vervoeren. ,,De enorme onderdelen met bestaande schroe ven en moeren vastmaken, gaat niet. Willem ontwerpt onder meer bouten en pennen om mon tage mogelijk te maken." Het bestuur is blij dat het beslag Mooi om met zo'n historisch voertuig aan de slag te zijn heeft weten te leggen op 'extra in dustrieel erfgoed'. ,,We haalden net op tijd twee stukken van 25 meter rail van het terrein van Thermphos. Daarop kunnen we proefrijden." De rails kunnen over een paar maanden naar de Willem Ruysstraat (naast het hoofdkan toor van Damen in het verlengde van Van Dishoeckstraat). Schelde 38 krijgt eerst daar een plek, is in overleg met de gemeen te besloten. Voor de stoomhijs- kraan naar zijn definitieve plek aan de overkant van de straat ver huist, moet de Ketelmakerij zijn afgebouwd en moet duidelijk zijn hoe de toekomst van de Machine fabriek er uit ziet. Frank Balkenende Goes De jongste cijfers van UWV Zee land vertellen dat op de arbeids markt met name jongeren de dupe zijn van de lockdown. In een maand tijd nam het aantal jongeren (27 jaar of jonger) met bijna twee derde toe. Vergeleken met februari is sprake van een verdubbeling. Toen hadden 359 jongeren een WW-uitkering. De oorzaken lig gen voor de hand. De verplichte sluiting van de horeca, een sector waarin veel jongeren werken, heeft er flink ingehakt. Ook veel uitzend- baantjes zijn verloren gegaan. Een flink aantal jongeren heeft een nul- urencontract of een flexbaan. Be drijven die financieel in de proble men zijn geraakt, hebben die flexi bele schil het eerst vaarwel gezegd. Vijftigplussers Opvallend is dat Zeeuwse vijftig plussers momenteel minder snel werkloos raken. Ze hebben dikwijls een vast contract, waar veel jonge ren een tijdelijk dienstverband hebben. De toename van het aantal WW-uitkeringen is onder oudere werknemers dan ook het kleinst. Toch hebben 219 werknemers van 50 jaar en ouder afgelopen maand hun baan verloren. In april hadden er 2205 een WW uitkering. In maart waren het er 1905. In de groep 27 tot 50 jaar zijn ook klappen gevallen. In april beland den er in die leeftijdscategorie 338 werknemers meer in de WW. De werkloze middengroep is nu 2207 mensen groot. Zeeland telde eind april 5100 WW'ers. Dat is 2,6 procent van de beroepsbevolking, wat aangeeft dat de werkloosheid nog steeds laag is. Landelijk ligt de werkloosheid nu op 3,2 procent. Van de Zeeuwse ge meenten gaat Vlissingen aan kop met 824 WW'ers. Noord-Beveland telt de minste werklozen: 120. Gelet op het inwonertal is de werkloos heid het laagst in Kapelle. Daar zit ten 127 mensen met een WW-uit- kering thuis. UWV Zeeland wijst erop dat de NOW, een tijdelijk noodfonds voor ondernemers, een dempend effect op de werkloosheidscijfers heeft. De overheid vergoedt tot 90 pro cent van loonkosten van bedrijven die van het kabinet moesten sluiten om de uitbraak van het coronavirus te beteugelen. De NOW-regeling moet faillissementen en een ont slaggolf voorkomen. In Zeeland zijn tot vorige week 2534 NOW- aanvragen goedgekeurd. MIDDELBURG De Rabobank in Middelburg trekt per 1 augustus in bij de openbare bibliotheek. De bank verruilt de huidige vestiging in de Lange Geere voor een ruimte in de ZB aan de Kousteensedijk. Geld opnemen en storten kan om veiligheidsredenen echter niet in de ZB; daarvoor moeten mensen nog steeds naar de automaten aan het huidige pand in de binnenstad. Omdat de Rabobank de laatste ja- ren veel minder klanten in het kan toor ontvangt, is de bank op zoek gegaan naar een 'kleinere en meer flexibele vestiging', stelt bankdirec teur Jules van Leijden. Kantoorbezoek is vervangen door internetbankieren en daardoor is het pand aan de Lange Geere te groot geworden. Rabobank kiest voor de ZB om dat de bibliotheek goed bereikbaar is. Beglazing Kunststof kozijnen Aluminium kozijnen L woensdag 20 mei 2020 Schelde 38 moet dit najaar klaar zijn René Hoonhorst Vlissingen -Willem Kole, vrijwilliger Ronald den Broeder, Arjan van Gelder, Willem Kole en Wesley Seke wael (vlnr) op de geheel gereviseerde onderwagen van stoomhijs- kraan Schelde 38. FOTO LEX DE MEESTER Vooral jongeren worden werk loos door de coronacrisis. In april zaten er 721 Zeeuwse jon geren in de WW. In maart waren dat er nog maar 431. Een stij ging met bijna 300 baanloze jongeren. M De Zompe 2a, Serooskerke 0118 - 629 056 www.versluisenwilleboer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 39