JOL Obama zwijgt niet meer Strandhokje weeropen Eindelijk in alle rust jagen Herstart Bundesliga Driekwart 25- tot 34- jarigen kan niet zonder Nieuwe kritiek op beleid Trump Akke Boogaarts: 'Het is echt ontspannend' Coronacrisis doet bruinvissen in de Oosterschelde goed Juichen met de elleboog Bijna 44 procent van de autobe stuurders stelt onderweg weleens de navigatie in, blijkt uit de twee jaarlijkse Interpolis Barometer 2019 van onderzoeksbureau SWOV. In 2017 was dat nog 32 pro cent. Het percentage automobilis ten dat muzieknummers opzoekt, is gestegen van 12 naar ruim 21 pro cent. En één op de twaalf (8,2 pro cent) speelt zelfs games terwijl de auto gebruikt wordt. Dat was maar 3 procent. Vooral jongere autobestuurders schuwen niet om hun mobiel so wieso te gebruiken tijdens het rij den. In de leeftijdsgroep 25 tot en met 34 jaar gaat het om bijna 75 procent. Gewoontegedrag Verzekeraar Interpolis, opdracht gever van het onderzoek, ziet dat gewoontegedrag bij veel automo bilisten een belangrijke rol speelt. Daarbij overschatten ze zichzelf door te denken dat een appje en op de weg letten wel lukt. Bovendien zien ze andere mensen om zich heen ook in de weer met hun tele foon in het verkeer. Onderzoeker Patty Jansen: ,,Omdat het meestal goed afloopt, zien mensen niet de noodzaak hun eigen gedrag te veranderen. Wij zien het leed van mensen bij wie het wel slecht afloopt. Wij willen dat dit stopt.'' Woordvoerder Rob Stomphorst van Veilig Verkeer Nederland her kent helaas de resultaten van het onderzoek. ,,Vooral jongeren kun nen niet meer zonder hun tele foon, ook niet in de auto. Ze moe ten op iedere notificatie reageren. De kunst is nou juist om dat uit je hoofd te laten.'' Stomphorst verwijst naar de verkeersveiligheidscampagne Mono. Het doel daarvan is mensen te laten zorgen dat ze ongestoord onderweg zijn, zonder afleiding van hun telefoon. Zodat ze hun ogen op de weg houden en niet op hun scherm. ,,En als je toch aan de slag wil met je mobiel, ga dan op een parkeerplaats staan.'' Behalve met Mono grijpt de overheid in met een fietsappver- bod en het hard aanpakken van asociaal gedrag op de weg, aldus minister Cora van Nieuwenhui- zen van Infrastructuur en Water staat. Nieuwsmedia Mondkapjes. We moeten eraan geloven in het openbaar vervoer. Maar wit en ongemakkelijk? Modieus kan ook.P4 »P13 ZEELAND2 P18 i PROVINCE u Gadis Gebruik mobieltje in auto neemt toe Steeds meer automobilisten zijn onder het rijden bezig met hun mobieltje. Het onderweg instellen van de navigatie, spe len van games en opzoeken van muziek neemt hand over hand toe. Edwin van der Aa Den Haag Warme en droge meidagen pzc.nl Ook voor het laatste cfk regionale nieuws Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,95 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging 8 711688 55555

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1