De Califomische sering is een bekoorlijke heester Eigen tuin eerst Romke van de Kaa 23 Plant deze maand eens een Ceanothus, die bloeit met een soort blauwe bloemkolen. DOE DE TEST! ,,In elk geval van je bed geen piekerplek maken! Als er een alarmbel in je hoofd afgaat, sta dan maar even op. Blijkbaar is de piekergedachte belangrijk genoeg voor je. Schrijf op wat je bezighoudt. En sloom dan weer op, dat betekent dat je je spanningen afbouwt. Maak een puzzeltje, lees een boek of drink een kop warme melk - ik zeg maar wat. Slaap overkomt je, die kun je niet afdwingen. Blijf wat dat betreft vriendelijk voor jezelf.'' ,,Zo zou ik mezelf wel willen typeren. Ik kan zeker piekeren en ik kan ook intens gelukkig zijn. Chronische piekeraars zul je nooit volledig ombuigen tot zorgeloze mensen. Er is altijd een emotionele basis voor. Zelf was ik verlegen op de basis school, en dat ben ik nog steeds. Ik zie bijvoorbeeld best op tegen alle aandacht voor dit boek, tegen wat anderen ervan zullen vinden. En dan denk ik: ik had dit boek ook niet hoeven schrijven, maar ik ben tegelijkertijd blij dat het er ligt.'' Nergens zijn de de gevolgen van de klimaatverandering zo zichtbaar als in Zeeland. Palmen wuiven in de zeebries, bananenplanten vormen nieuw blad en lotusbloemen wiegen boven het water van vijvers. En om de Ceanothus, of de Californische sering, zoemen de hommels en bijen. Het zeewater is grijs in plaats van blauw, maar anders zou je je wanen aan de Rivièra. Die Californische sering bloeide ooit in juni, maar nu al in mei. Zel den heb ik een plantennaam gezien die zo misplaatst is. De bloemen zijn hemelsblauw (een kleur die bij onze gewone seringen niet voorkomt), de struiken worden zelden hoger dan 2 meter en de bloemtrossen lijken eerder op ronde poederdonsjes dan op puntige seringenpluimen. Seringen bloeien rijk, maar takken en blad zijn altijd te zien. Californi- sche seringen bloeien zo overdadig dat er geen struik meer te zien is; ze lijken op grote blauwe bloemkolen. rijke bloei maakt de struik zo populair. Plus het feit dat je na de bloei nog een bekoorlijke heester over houdt. Daarbij vergeleken is de gewone sering een onbehouwen takkenbos. Ik weet het: de mantra luidt 'plant inheemse waar, dan helpen wij elkaar', waarbij die weder zijdse hulp vooral gezien moet worden als een reddingsboei voor onze inheemse insecten. Maar insecten zijn niet gek. Op de Zuid-Ameri kaanse fuchsia, de Aziatische spring- balsemien en de N oord-Amerikaanse teunisbloem vind je de rupsen van het groot avondrood. Dit in- heemse nachtvlindertje zou zijn eitjes op onze vaderlandse wilgen roosjes moeten leggen. Kennelijk zijn nachtvlinders minder fanatiek dan onze heemplantenpropagandisten. Californische seringen vallen uit een in twee groepen: een groep die 's winters zijn blad verliest en een groep die groen blijft. Die tweede club - de groenblijvers - is het minst winterhard. In tuincentra is de popu lairste Ceanothus wintergroen. Be grijpelijk, want hoe groener het blad en hoe vorstgevoeliger de struik, hoe dieper blauw de bloemen. Blauw is de kleur die het beste verkoopt, dat kan iedere kweker je vertellen. Nu kun je met zo'n Californische se ring best een risico nemen. Want het lijkt wel een natuurwet: hoe rijker de bloei, hoe korter het leven. Misschien geldt dat ook wel voor ons mensen. wordt niet heel oud. Na een jaar of acht is hij wel aan vervan ging toe. En acht zachte winters op een rij, dat is geen uitzon dering meer. Wanneer je een Ceanothus moet planten? Nu. De struik is lastig te verplanten en wordt altijd in potten gekweekt. Je kunt hem planten in volle bloei. Mits je niet met vakantie gaat en water geeft tot hij goed groeit. Geen probleem lijkt me, dit jaar. GO ZATERDAG 16 MEI 2020 Mijn zorgen overweldigen mij Veel situaties zijn voor mij aanleiding te piekeren Ik weet dat ik me niet zo'n zorgen zou moeten maken, maar ik kan er niets aan doen Als ik onder druk sta, pieker ik veel Ik pieker altijd wel ergens over Zodra ik iets af heb, begin ik me zorgen te maken over al het andere wat ik nog moet doen Ik ben al mijn hele leven een piekeraar Ik merk dat ik me zorgen maak over dingen Als ik eenmaal pieker, kan ik niet meer ophouden Ik maak me voort durend zorgen Ik maak me zorgen over dingen die ik nog moet doen totdat ik ze af heb Tel je scores bij elkaar op (1, 2, 3, 4 of 5). Helemaal niet Enigszins Erg 5 17 of minder zeer laag 18-23 laag 24-31 gemiddeld 32-39 hoog meer dan 39 zeer hoog Was je al bezorgd over je piekergedachten en scoor je hoog, stap dan eens naar je huisarts. Bron: dit is de verkorte versie van de Penn State Worry Questionnaire. Wat moet je doen als je 's nachts wak ker ligt en piekert? Bent u zelf een gelukkige piekeraar? De gelukkige piekeraar, uitgeverij Ambo|Anthos, €18,99 Die onwaarschijnlijk Insecten zijn er dol op Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje. Een Ceanothus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 71