CORONAVIRUS k NIEUWS 15 IÉ Het is complex. Je hebt eventueel de rol van luchtvervuiling of de veestapel, maar ook van menselijk gedrag -- - Joke van der Giessen gaat namens het RIVM onderzoeken of mensen in gebieden met veel vee en luchtvervuiling kwetsbaarder zijn voor corona. De uitkomsten laten nog lang op zich wachten. Maar weten we niet al genoeg? Meteen aan het begin van het gesprek bena drukt Joke van der Giessen het maar even. ,,Het coronavi rus is in China ont staan hè, laat dat dui delijk zijn. Niet in een Brabantse veehoude rij." Het is een stelling die weinig weerstand zal ontmoeten. Dat Van der Giessen, veteri- nair-microbioloog bij het RIVM en pro grammaleider van het onderzoekspro gramma Veehouderij en Gezondheid Om wonenden (VGO), het toch meent te moe ten aangeven, zegt alles over het gespannen gesternte waaronder ze haar werk doet. Zeker sinds het stikstofdebat, dat uit mondde in een halve belegering van het Brabantse provinciehuis door trekkers, ben je in het zuiden voor of tegen de boeren, lijkt het wel. Megastallen, stalbezettingen, de Q-koorts en een indringende mestwalm droegen zo hun steentje bij aan dat klimaat. Van minister Schouten heeft het RIVM nu opdracht gekregen onderzoek te doen naar een nieuwe potentiële splijtzwam tus sen boer en burger: het coronavirus. Want nee: dat virus is niet in een Brabantse stal ontstaan. Maar ja: er vallen wel opvallend veel slachtoffers in het veerijke oosten van de provincie, net als in het noorden van Limburg. Samen huisvesten Brabant en Limburg enkele tientallen miljoenen die ren. ,,De vragen die leven zijn zeer reëel. We snappen dat mensen meer willen weten.'' ,,We willen weten wat de relatie tussen vee en corona is, en de relatie tussen luchtkwa liteit en corona. Niet vanuit het idee dat mensen door dieren besmet raken. Corona is een virus dat van mens op mens overgaat. Maar de achterliggende gedachte is dat de uitstoot van fijnstof en ammoniak uit de veestapel mogelijk tot een milieu leidt waarin mensen vatbaarder zijn voor long ontstekingen, en misschien dus ook voor Covid-19. Daarbij moet je bedenken dat niet alleen de veehouderij invloed heeft op de luchtkwaliteit. Er zijn meer bronnen, zoals verkeer en industrie.'' ,,Uit die studies blijkt dat in gebieden met veel vervuiling ook meer Coviddoden zijn, maar daarmee is het causale verband nog niet aangetoond. Je moet voor heel veel za ken corrigeren: wonen in die gebieden mis schien ook veel obese mensen? Hoe zit het gezondheidssysteem in elkaar? Misschien is in al die tien studies wel dezelfde fout ge maakt. Deze studies worden ongelooflijk snel gepubliceerd en iedereen gaat er mee aan de haal. Ik vraag me af of dat zinnig is. ,,Goed onderzoek doen is echt iets anders dan kaartjes over elkaar heen leggen en een conclusie trekken. Het is gewoon een ont zettend ingewikkeld en complex onder werp. Want je hebt eventueel de rol van luchtvervuiling of van de veestapel, maar daarnaast heb je ook vooral de rol van men selijk gedrag. Carnaval had invloed, kerk dienstenHet is niet eenvoudig.'' ,,Vanuit eerder onderzoek weten we dat mensen die in veedichte gebieden wonen een grotere kans hebben op longontstekin gen. De gedachte is dat fijnstof en andere stoffen die vrijkomen invloed hebben op de slijmvliezen van de longen, en dat mensen vatbaarder worden voor andere infecties. Dat is bij corona misschien ook het geval. Maar dat moeten we echt onderzoeken." „Jazeker. Er is een verband tussen slechte luchtkwaliteit en sterfte. Maar dat geldt in heel Nederland, niet alleen in Brabant en Limburg.'' ,,Dat durf ik niet zo een-twee-drie te zeg gen. In de buurt van een stal wonen heeft nadelige gezondheidseffecten, maar men sen hebben daar ook minder allergieën. Ze hebben minder vaak de longziekte COPD, maar als ze het hebben, hebben ze het ern stiger. We weten het gewoon niet." ,,Dat begrijp ik heel goed, en iedereen bij het RIVM. Maar niemand heeft er iets aan als we snel en slordig onderzoek doen en in de media dingen gaan roepen die achteraf anders blijken. Er zijn ook gebieden in Ne derland met veel besmettingen waar geen duidelijke link met luchtvervuiling is. En de Q-koorts is echt een heel andere ziekte. Dat is een zoönose, die mensen op konden lo pen in de buurt van geitenboerderijen." ,,Nóg meer onderzoeken is wel een reactie waar de politiek vaak in schiet. Uit ons eer dere onderzoek zijn stevige conclusies geko men over de relatie tussen veehouderij en de gezondheid van omwonenden. Maar het is niet aan mij als onderzoeker om maatre gelen te nemen.'' ,,Naar aanleiding van recent onderzoek heeft het ministerie wel gezegd dat het pro vincies steunt die de bouw of uitbreiding van geitenstallen willen tegenhouden. Eerst zagen we een relatie tussen geitenhoude- rijen en longontstekingen in Brabant, nu hebben we dat ook voor Overijssel, Gelder land en Utrecht aangetoond.'' Tegelijk verandert er voor omwonenden weinig. Noch het aantal geitenhouderijen, noch het aantal geiten neemt af. Het tekent de moeilijke situatie waarin de boeren zit ten. Die vechten voor hun bestaansrecht. Voor andere dierhouders is de situatie niet wezenlijk anders. In Brabant en Limburg leven ook bijna 8 miljoen varkens en 43 mil joen kippen. De bedrijven zitten ook veelal in Oost-Brabant en Noord-Limburg. ,,Het is tweeledig. De Nederlandse boeren zijn de beste ter wereld, zeg ik altijd. In een situatie zoals nu, met corona, hoeven we niet bang te zijn dat we te weinig voedsel krijgen. Dus wat dat betreft moeten we de boeren eren. Maar ze zitten in een moeilijke situatie, staan heel erg onder druk, omdat we in de supermarkt de laagste prijs willen betalen. Als mensen twee keer zoveel voor een liter melk betalen, hoeven boeren ook geen driehonderd koeien te houden.'' ,,Daar is veel aandacht voor. Boeren doen veel om dat te verbeteren. Met luchtwassers om emissies te verminderen bij pluimvee- en varkenshouders bijvoorbeeld. Ik denk wel dat we in Nederland moeten nadenken of we zoveel dieren willen houden, en of we al dat voedsel hier moeten produceren. Maar we zijn er gewoon heel goed in. Er zitten twee kanten aan.'' zaterdag 16 mei 2020 GO 'Ik begrijp heel goed dat mensen bang zijn' Sander van Mersbergen Bilthoven Wat gaan jullie precies onderzoeken? Er zijn wereldwijd al minstens tien stu dies waarin een verband tussen lucht kwaliteit en corona wordt vastgesteld. Onder meer Harvard en de Wereldbank durven die conclusie al te trekken. On derschrijven jullie dat? De kans dat tien onderzoekers dezelfde fout maken is niet zo groot, toch? Wat kan de rol van slechte lucht zijn? Moeten mensen in gebieden met veel luchtverontreiniging extra alert zijn? Hoe voor de hand liggend is het dat de veehouderij een rol speelt? Andere mensen zijn minder voorzichtig. Die zien dat er rond Uden tien keer zo veel mensen sterven als in de rest van Nederland, en hebben de Q-koorts nog vers in het achterhoofd. Die mensen zijn gewoon bang. Sommige critici zeggen: onderzoek zorgt alleen maar voor nieuw uitstel van een broodnodige inkrimping van de veesta pel. We weten allang dat die te groot is. Het onderzoek naar longontstekingen rond geitenhouderijen gaat maar door. Wordt er genoeg gedaan met alle gege vens die jullie boven water krijgen? Is zo'n sterke concentratie houdbaar? Los van de economie: zijn zulke concen traties in één regio wel verstandig? Van wege geur en uitstoot?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15