CORONAVIRUS II Bijleveld overleeft na knieval vierde debat over burgerslachtoffers 7 Dat strandtenten, terrassen en de horeca op 1 juni weer mogen openen, baart de politie 'veel zorgen'. Handhaving wordt 'best lastig', hoort justitieminister Ferd Grapperhaus in Noordwijk. Ze hadden 'coronaspugers'. ,,Heel naar." Ze deden mond-op-mond bijeen reanimatie. ,,Dat kan nu eenmaal niet met een mondkapje.'' En ze waren 'constant in de wijk' om hangjongeren uit elkaar te ha len. ,,Al snapten we dat best." Politieagent zijn in tijden van co rona maakte alles 'net even anders', vertelt inspecteur Ronald Hoek, van de politie in Noordwijk. Maar de grootste uitdaging gaat nog ko men, vrezen hij en zijn collega's. Het kabinet besloot dat terrassen, strandtenten en de horeca onder voorwaarden weer mogen opstar ten vanaf 1 juni. Maar de politie in de vele kustplaatsen ziet die datum met enige zorg naderen. ,,Want wij horen en zien natuurlijk dat de ho reca staat te trappelen'', vertelt wijkagent Jan Schreuder. ,,Punt is wel: hoe gaan we het handhaven.'' Nog niet zo lang geleden moes ten wegen naar stranden worden afgesloten: er wilden zo veel men sen naar de kust dat 1,5 meter af- stand houden een utopie was. Wat als straks de horeca en strandtenten weer in bedrijf zijn? Of in de zomer, die veel mensen in eigen land zul len doorbrengen? Minister Ferd Grapperhaus er kent de zorgen met een knikje. Sa men met de agenten struint hij een Wij zien dat de horeca staat te trappelen. Punt is wel: hoe gaan we dit handhaven? uurtje over de boulevard van de badplaats. En even later ook door de nauwere straatjes waar de cafés nu nog uitgestorven zijn. ,,Je zult mis schien met eenrichtingsverkeer moeten gaan werken hier'', wijst de bewindsman. ,,Maar ik zeg er eer lijk bij: hier wordt het ingewik keld.'' De hoofdbrekens zijn anders dan normaal. Over 'de hele linie' daalt de criminaliteit immers, ziet Grap perhaus in de 'Corona Crime Moni tor', die hij met regelmaat van de korpschef krijgt. Minder inbraken, straatroven, za- kenrollers of overvallen. Alleen het aantal overlastmeldingen stijgt, vooral ook omdat verwarde perso- nen de afgelopen acht weken niet op dagbestedingen terechtkonden, denkt men. Zorg is nu vooral, ook bij de poli tie, hoe de versoepeling van corona maatregelen in goede banen kan worden geleid. Er wordt in het ka binet zelfs 'overwogen', zegt de mi nister, om de horeca het hele pink sterweekend al te laten opengaan. De agenten horen het hoofdschud dend aan. Liever een geleidelijke opening in de dagen ervoor, of juist later, stellen ze. Ferd Grapperhaus noteert het, maar zegt ook: ,,We hebben nog twee weken, hè. Burgemeesters, horeca, handhavers, de politie: we zullen dit samen moeten doen als we dit willen kunnen bolwerken.'' Voor de uitbater van lunchterras 't Zeepaardje komt de heropening 'geen dag te vroeg', zegt hij de mi nister, als deze het terras passeert. ,,Het aantal stoelen heb ik gehal veerd'', wijst hij. ,,Kijk, dat is mee denken'', zegt Grapperhaus. Punt is wel dat alle kustgemeen- ten hun eigen plan trekken, vertelt agent Hoek. Is Katwijk coulanter, dan gaat men daarheen. ,,Ik ben wel bezorgd over een waterbedeffect.'' Grapperhaus schrijft weer mee. ,,Een kustcoördinatieplan, eigen lijk. Goed plan." Helemaal gerust is de inspecteur Hoek er niet op. ,,Het wordt ge woon heel spannend.'' Die aantijging leverde Bijleveld gis teren haar tweede motie van wan trouwen op, nadat het hele kabinet in november ook al zo'n motie aan de broek kreeg. Toch kan de CDA- bewindsvrouw aanblijven, doordat ze steun hield van de regeringspar tijen en oppositiepartijen SGP, Fo- rum voor Democratie en eenmans fractie Wybren van Haga. Dat deed ze door begrip te tonen voor het 'onbegrip' en de 'ergernis' van de Tweede Kamer over de ramme lende informatievoorziening aan het parlement over de Nederlandse aanval in het Iraakse Hawija, waar bij in juni 2015 waarschijnlijk ze ventig burgers om het leven kwa men. De Kamer werd het afgelopen halfjaar keer op keer verrast door nieuwe informatie over het Neder landse bombardement op een bommenfabriek in Hawija. Zo stelde Bijlevelds voorganger Jea- nine Hennis tot ver na de desas treus verlopen aanval dat er 'voor zover bekend' geen burgerdoden waren gevallen en bleken de Ame- rikanen na Bijlevelds ontkennin gen de zeventig slachtoffers toch mee te nemen in de statistieken. Ook maakten de Amerikanen een geheim rapport dat over de aanval werd gemaakt toch openbaar nadat journalisten van NOS en NRC een beroep hadden gedaan op de Ame rikaanse variant van de Wet open baarheid van bestuur (Wob). ,,Ik begrijp heel goed dat het frus trerend is als journalisten eerder in formatie naar boven krijgen dan Defensie. Dat ben ik helemaal eens met uw Kamer. Eigenlijk willen we allemaal hetzelfde, meer transpa rantie." Dat Bijleveld de hand in ei gen boezem stak, wilde D66-Ka- merlid Salima Belhaj markeren als 'een belangrijk moment'. Daarmee werd ook duidelijk dat D66 Bijle- veld niet zou wegsturen, wat tot een kabinetscrisis had kunnen lei den. Belhaj had het debat nog ron- kend afgetrapt door te zeggen dat ze zich 'een detective' had gevoeld, die zelf de puzzel moest oplossen op basis van een doos met puzzelstuk jes die Bijleveld door elkaar had ge husseld. Bijleveld zei 'te balen' van de ma nier waarop zij regelmatig informa tie die aan de Kamer was gestuurd moest corrigeren. De communica tie 'moet beter'. De minister bena drukte over Hawija alle informatie met de Kamer te hebben gedeeld die ze ook kon delen. ,,Voor zover ik nu bekend ben met alle gegevens." En ze plaatste daar nóg een kantte kening bij: ,,Een totale garantie kan ik u nooit geven." Zo blijft de kans aanwezig dat Bij- leveld nóg een keer tegenover een kritische Tweede Kamer staat. vrijdag 15 mei 2020 Minister aan de kust: 'Ja, hier wordt 1,5 meter ingewikkeld' M De uitbater van lunchter- ras 't Zee paardje in Noordwijk be groet minister Ferd Grapper haus met 'een elleboogje'. De heropening komt geen dag te vroeg, zegt de horecaman. FOTO PIM RAS Tobias den Hartog Den Haag - Jan Schreuder, wijkagent Ank Bijleveld overleeft voor de vierde keer een debat over de ze ventig burgerslachtoffers in Ha- wija. En toch kan de minister van Defensie het boek nog altijd niet sluiten. Een groot deel van de Tweede Kamer blijft haar verwij ten dat ze niet open en eerlijk is geweest. Hanneke Keultjes Den Haag Minister van Defensie Ank Bij leveld toont begrip voor ergernis Kamer en mag blijven. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7