Op tachtig voetbalvelden natuur kan heel wat leven een plekje vinden Drugspand Terneuzen mag wegens corona niet op slot 7 600 hectare getijdennatuur NATUURHERSTEL WESTERSCHELDE WESTERSCHELDE Een spectaculair gezicht: een werkschip met daarop een kraan trekt een enorme mat met gevlochten wilgentenen de Westerschelde in. Passanten stoppen terecht even om naar de werken bij de radartoren van Ossenisse te kijken, maar wat gebeurt daar nu precies? Het lijkt een modern kunstwerk. Op de dijk en het buitendijkse fietspad bij buurt schap Kreverhille ste ken deze week enorme matten met wilgentenen af tegen een staalblauwe lucht. De gevlochten matten, oftewel zinkstukken, gaan de bodem van de Westerschelde beschermen waar de strekdam is verlaagd. Dat spreekt tot de ver beelding, maar er gebeurt sinds eind april meer in en rond de Westerschelde. Alle werkzaamhe den maken deel uit van natuur- herstel dat de provincie uitvoert in opdracht van het Rijk. Het uiteindelijke doel is meer zand en voedselrijk slib op de Pla ten van Ossenisse te krijgen, zodat die aantrekkelijker worden voor vogels, zeediertjes en planten. De eerste stap om dat te bereiken is klaar, vertelt omgevingsmanager Arno Melaard van de provincie. De grootste strekdam, de Scharren- dam van 480 meter lang, is ver laagd over een lengte van 125 me ter. ,,Met tweeënhalve meter onge veer." Hierdoor verandert de stro ming van het water. ,,We verleg gen de stroming die over de plaat jaagt", legt Dirk-Jan Visser uit. Hij is projectleider Natuurpakket Westerschelde bij de provincie. Hoogwatervluchtplaats Er is de afgelopen tijd 6800 ton aan stenen uit de dam gekomen, die worden hergebruikt om hoogwa- tervluchtplaatsen voor vogels te maken. Nu zie je twee hopen steen liggen, maar die worden uiteinde lijk 50 meter lang en 55 meter breed vanaf de bodem. Bij vloed zijn het veilige plaatsen voor vo gels. ,,Nu zijn ze vooral aangewe zen op het achterland en de zee dijk, waar ook gefietst en gewan deld wordt", zegt Melaard. Liever zitten ze op hun eigen 'eilandje.' ,,Er zitten nu al vogels op, dat is leuk om te zien." Om de strekdam uit 1880 stabiel te houden en ero sie te voorkomen, worden er sinds deze week gevlochten matten op de bodem gelegd. Deze zinkstuk- ken bestaan uit geotextiel, waar ter bescherming een doek op is vast gemaakt. Vervolgens worden wil- gentakken op bundels geknoopt. De bundels worden vastgemaakt aan het doek. Drie vlechters zijn anderhalf tot twee uur bezig met een doek van 25 bij 30 meter, ver telt Aart Verhoeven van aannemer Van Oord. Vervolgens wordt dat knap staaltje handwerk naar de verlaagde strekdam gesleept met behulp van een werkschip. Erbo venop komt een laag breuksteen, om alles op zijn plek te houden. De zinkstukken, vijf in totaal, ko men op een vooraf berekende plek. ,,Een race tegen de klok", zegt Ver hoeven. ,,We hebben daar drie uur de tijd voor, vanwege het tij." Volgend jaar wordt de laatste stap gezet. Dan komt er op de Pla ten van Ossenisse een palenrij van zo'n driehonderd meter. De dood lopende geul in de zandplaat gaat zich uiteindelijk vullen met zand en slik. De maatregelen zorgen voor 37 hectare getijdennatuur, zo'n tachtig voetbalvelden. De provincie houdt bij hoe dat zich de komende jaren ontwikkelt. Terneuzen In de woning vond de politie 78 gram hen nep, wat veel meer is dan de gedoogde ge- bruikershoeveelheid van vijf gram. In de schuur bij het huis stond ook apparatuur voor hennepkweek. Terneuzens burgemeester Jan Lonink besloot hierop dat de woning op basis van de Opiumwet vanaf 30 maart dit jaar drie maanden dicht moet. De bewoners gingen bij de gemeente in be roep én vroegen de rechter alvast een voorlo pige uitspraak te doen, zodat zij voorlopig in het huis kunnen blijven. Want, stelden ze, ze hebben weinig geld en kunnen lastig snel el ders een huurwoning vinden. De rechter is daarin meegegaan, onder meer vanwege 'het algemene risico op verdere verspreiding van het coronavirus' bij sluiting van het huis. Het wachten is nu op behandeling van het be zwaar bij de gemeente. vrijdag 15 mei 2020 De zinkstukken worden, nadat ze op de kant zijn gemaakt, het water in gesleept en op de juiste plek afgezonken. fotos anne hana In totaal komt er zeshonderd hectare getijdennatuur met slikken en schorren bij in de Westerschelde, onder de noe mer Natuurpakket Wester schelde. Slikken en schorren zijn door natuurlijke proces sen, verdiepingen en inpolde ring steeds kleiner geworden en dreigen te verdwijnen. Op verschillende locaties wordt er daarom door de provincie gewerkt om de slikken en schorren terug te brengen. ,,Dat doen we op verschil lende manieren", vertelt pro jectleider Natuurpakket Wes terschelde Dirk-Jan Visser. De helft van die zeshonderd hec tare wordt gerealiseerd met de uitbreiding van natuurge bied het Zwin en de ontpolde- ring van de Hedwigepolder. Nederland en Vlaanderen slo ten daar een verdrag over. Ook de aanleg van natuurge bied Waterdunen, project Perkpolder en buitendijks na- tuurherstel op meerdere plaatsen, waaronder Osse- nisse, horen bij het Natuur- pakket. Sophie Stockman Ossenisse Het vastknopen van het doek aan de wilgentenen. Kijk op de site bij /video Voor sommigen heeft de coronacrisis een positief kantje. Bewoners van een huis in de gemeente Terneuzen waarin eind oktober een drugsvondst is gedaan, hoeven van de rechter hun woning niet uit. Hij vindt het onverantwoord dat zij in deze tijd op straat verzeild zouden raken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 46