(maar met maximaal 50 stoelen is de boot deze zomer snel vol) ssS* cfk regionale nieuws JOL Mogelijk binnen een half jaar coronamedicijn 3JS Wij kunnen niets anders dan muziek maken »p« Eindelijk! Door corona zwaar getroffen Brabant en Limburg doen oproep Walcheren Antilichaam gevonden We maken de mondkapjes nu zelf Het nieuwe normaal in het ov. Dat is wennen. Het fietsvoetveer Een brede coalitie van deskundigen en belangenorganisaties roept het RIVM op haast te maken met on derzoek nu internationale studies uitwijzen dat corona meer slachtof fers maakt in gebieden met slechte luchtkwaliteit. Brabant en Limburg nemen sa men bijna 40 procent van de Ne derlandse coronadoden voor hun rekening, terwijl 20 procent van de Nederlanders in deze provincies woont. Vooral in het oosten van Brabant en het noorden van Lim burg is de luchtsituatie slecht, on der meer door intensieve veehou derij, maar ook door industrie en verkeer. In hoeverre luchtvervuiling ook in Brabant en Limburg bijdroeg aan het aantal slachtoffers, naast bij voorbeeld het carnaval, onderzoekt het RIVM. Dat onderzoek kan meerdere jaren duren. ,,Moet je nu het zoveelste bewijs gaan leveren voor zo'n verband, en daar een paar jaar aan verliezen, of kun je je ook baseren op gezond verstand?", vraagt Pascal Wielders, longarts in het Catharina Ziekenhuis in Eind hoven zich af. ,,Als zo'n onderzoek jaren duurt, is het mosterd na de maaltijd", vult Hans in 't Veen, longarts van het Franciscus Gast huis Vlietland aan. ,,Het moet echt sneller." Raadslid Marrik van Rozendaal van de gemeente Meierijstad wijst op de acute urgentie: ,,Er is echt haast bij. Wat nou als er een tweede golf komt, en het aantal doden hier weer veel hoger ligt dan in de rest Als zo'n onderzoek jaren duurt, is het mosterd na de maaltijd van Nederland?" ,,Meer onderzoek mag geen ex cuus zijn om stil te zitten", zegt on cologisch chirurg Ignas van Bebber. ,,Je mag ook leren van studies uit het buitenland." Daar komt bij dat ook zonder de coronacrisis duide- lijk is dat vieze lucht zorgt dat men sen meer aandoeningen hebben en eerder overlijden, zegt hij. Onderzoekers in China, Italië en Duitsland legden inmiddels ook een direct verband tussen lucht kwaliteit en corona. Ook de gezag hebbende Harvard Universiteit vond in Amerika een verband. On derzoekers van de Wereldbank leg den de link voor Nederland. Hun conclusie: wanneer de fijnstofcon- centratie in een gebied met 20 pro cent toeneemt, vallen er bijna twee keer zoveel doden. De studies zijn snel gedaan en voldoen nog niet aan alle wetenschappelijke nor men. Hoe dan ook: een rondgang langs bestuurders, boeren en milieugroe peringen leert dat de zorgen in het zuiden groot zijn. Naast een grote veestapel kent de regio ook veel ver keer, industrie en een groot vlieg- veld. Ook ligt het Roergebied niet ver weg. ,,Als de luchtvervuiling omlaag moet, moet iedereen leve ren", zegt Jeannette van der Ven, bestuurster van boerenorganisatie ZLTO. ,,Vee, industrie en verkeer." Sommige partijen willen meteen maatregelen zien. Daarmee kan niet de gezondheidsschade worden goedgemaakt, maar kan wel het be smettingsgevaar worden inge damd. Zo pleit immunoloog Ger Rijkers voor extra bescherming voor de bevolking in de bewuste re gio, bijvoorbeeld in de vorm van mondkapjes. Christian Hoebe, hoogleraar sociale geneeskunde in Maastricht en lid van het Outbreak Managament Team, roept echter op tot geduld. ,,Goed onderzoek kost gewoon tijd. De beste bescherming voor mensen in dit gebied is dat ze zich heel goed aan de regels blijven houden." P4 Nieuwsmedia tussen Vlissingen en Breskens vervoert deze zomer maximaal vijftig passagiers per overtocht, terwijl er voorheen 180 meekonden. „Linksom of rechtsom, de ferry moet varen", zei gedeputeerde Harry van der Maas gisteren toen hij een kijkje nam in de aangepaste veerboot. »P3 pn Naar de overkant <-jp clt^ V N/P-* c\/P Zuidoosten eist schonere lucht Forse ingrepen zijn nodig om de volksgezondheid in Oost-Bra bant en Noord-Limburg beter te beschermen. Het grote aantal coronadoden laat volgens me dici en politici zien dat de situa tie onhoudbaar is. Richard Clevers Sander van Mersbergen Eindhoven —Hans in 't Veen, longarts vrijdag 15 mei 2020 Periode pzc.nl met zon Ook voor het laatste Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,95 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging 8 711688 55555 FOTO DIRK JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1