CORONAVIRUS Onze koelkast is de spiegel van ons leven in deze crisistijd 7 Vleessector kwetsbaar voor coronabesmettingen Update Aantal besmettingen gemeld wereldwijd: 4.222.968 Aantal doden gemeld wereldwijd: 288.368 Aantal mensen genezen wereldwijd: 1.478.508 Aantal besmettingen gemeld in Nederland: 42.984 Aantal doden gemeld in Nederland: 5510 De 12.000 medewer kers in Nederlandse slachterijen moeten zo snel mogelijk worden ge test op corona. Daarvoor pleit de Centrale Organi satie voor de Vleessector. ,,Ook wij staan in de front linie." In Duitsland en de VS sloten de af gelopen dagen meerdere slachte rijen de deuren door een explosie van coronabesmettingen onder personeel. Een slachthuis in het Duitse Coesfeld, iets over de grens bij Winterswijk, werd op last van de autoriteiten gesloten. Zeker 254 van de 1200 (overwegend Oost-Eu ropese) medewerkers zijn positief getest. In de Verenigde Staten zijn meer dan twintig grote vleesver werkingsfabrieken gesloten. ,,Tot nu toe is de situatie in de Ne derlandse slachthuizen onder con trole'', zegt Richard van der Kruijk, secretaris van de Centrale Organi satie voor de Vleessector (COV). ,,We hebben al flink wat maatrege len genomen. Het aantal geregis treerde besmettingen valt mee, geen enkel bedrijf moest de deuren sluiten. Maar wij lezen ook de be richten over de VS en Duitsland. Onze werknemers willen weten of ze veilig kunnen werken. Terecht. We willen meer zekerheid hebben of mensen wel of niet het virus bij zich dragen en pleiten er daarom voor alle medewerkers te testen op corona. Daarnaast onderzoeken we de mogelijkheid om personeel bij binnenkomst te temperaturen.'' Volgens Van der Kruijk werkt de vleessector sinds maart met een co ronaprotocol en zijn er schotten tussen werkplekken geplaatst. Dit heeft er volgens de COV mede voor gezorgd dat het aantal besmettin gen is beperkt. ,,In ons land zul je, in tegenstelling tot de VS, geen lege vleesschappen aantreffen.'' Vakbond FNV meldt daarentegen op basis van een steekproef onder werknemers dat in de ruim drie honderd bedrijven niet altijd coro- naproof kan worden gewerkt. Bijna een derde van de respondenten zegt niet op 1,5 meter afstand te kunnen werken. Ruim 80 procent van de medewerkers is arbeidsmi grant uit Oost-Europa. De bond vindt dat de werkgevers actie moe ten ondernemen en roept de ar beidsinspectie op meer controles uit te voeren. Een woordvoerder van de Inspec tie SZW (arbeidsinspectie) meldt dat er nauwelijks meldingen bin nenkomen over onveilige situaties. ,,De FNV roept nogal wat, maar komt niet met bewij smateriaal. Wij horen graag 'rugnummers'.'' Uit verschillende controles blijkt volgens de woordvoerder dat de slachthuizen voldoende maatrege len hebben getroffen. ,,Wij zijn on der meer langs geweest bij vlees verwerker VION in Scherpenzeel, waar 28 medewerkers met corona waren besmet. Op de werkvloer bleek het prima geregeld. De werk nemers, Roemeense arbeidsmi granten, wonen bij elkaar, dus de kans is groot dat ze het virus niet op het werk hebben opgelopen.'' De vleessector is in overleg met het rijk om dezelfde status te krij gen als de zorg en contactberoepen. Van der Kruijk: ,,Ook wij staan in de frontlinie. Wij hebben te maken met een arbeidsintensief produc tieproces, er zijn veel handjes op één locatie nodig. Ook al neem je nog zoveel maatregelen, het risico op besmetting is groter als er veel mensen onder één dak bijeen zijn. De COV zegt toe actie te onder nemen als er signalen zijn over be drijven waar het niet goed gaat. ,,Die moeten wel concreet onder bouwd worden. Tot nu toe hebben we slechts enkele signalen gekre gen. Hierop is direct door de be trokken bedrijven actie onderno men'', aldus Van der Kruijk. IN QUARANTAINE Wilt u even in uw koelkast kijken? Nee, u hoeft niets te pakken. Gewoon goed kij ken. Valt u iets op, in vergelijking met pakweg acht weken geleden? Zonder met u mee te kunnen kijken, weet ik bijna zeker dat uw koelkast, net als de onze, een gedaantewisse ling heeft ondergaan. Een die interes sante conclusies biedt over hoe wij deze crisis doorkomen. Maar even ge duld, dat komt verderop. 't Is niet dat de economische crisis hier al heeft toegeslagen, maar onze koelkast is best leeg tegenwoordig. Of leeg, misschien past 'efficiënt' beter. Kaas, melk, yoghurt, jam, wat gehakt, groenten en drie flesjes bier. En eens in de drie dagen is de koelkast door z'n voorraden heen. (Op een verlept bosje peterselie na dat we uit nostal gie al twee maanden in de groentela laten liggen. Aah, die is nog van voor de corona!). Dat is het signaal dat we weer boodschappen moeten doen. Nou ja, we... Dan gaat mijn vrouw met vier tassen naar de AH, net na het ouderenuurtje, wanneer er ge noeg bewegingsruimte is. En wat zegt dat nou, de inhoud van onze koelkast? Een heleboel dus, mensen. Die koelkast is de spiegel van ons leven. Een paar conclusies: vroeger kochten we gewoon spullen omdat ze beschikbaar waren maar niet per se nodig. We deden elke dag de supermarkt wel even aan. Nu ha len we weer in huis wat we nodig hebben. Het is de terugkeer naar es sentieel foerageergedrag. De crisis heeft de planning in ons leven terug gebracht: back to basics. Het scheelt ook afval. Maar het le ven is niet per se goedkoper gewor den. We permitteren ons nu luxere zaken omdat we thuis opgesloten zit ten. Zijn de koffiecafeetjes dicht? Dan Als ik behalve socioloog ookeconoom was, schreef ik nu snel 'De koelkast economie' halen we Starbucks toch zelf in huis! Esthetisch prettig is: het geeft een zeldzaam opgeruimd gevoel om in die koelkast te kijken. Maar mis schien nog wel de belangrijkste con clusie (een abstract stapje omhoog): onze koelkast laat zien dat we het vertrouwen in de overheid nog niet zijn verloren. Anders gingen we wel hamsteren. Als ik behalve socioloog ook eco noom was, schreef ik nu snel De koel kasteconomie. Subtitel: Het leven tij dens corona verklaard vanuit de koeling. De opvolger heb ik ook al: Negen les sen uit de koelkast (van de auteur van De koelkasteconomie). Subtitel: Wat we kunnen leren van de coronalock- down. Als dat geen bestsellers wor den! woensdag 13 mei 2020 De besmettingsgraad in Duitsland is weer gezakt tot onder de 1, namelijk naar 0,94. Het aantal nieuwe infecties in het land neemt dus af. Het Robert Koch-Institut ver wacht momenteel 'geen nieuwe stijgende trend'. In Duitsland raakten ruim 170.000 mensen besmet met het virus. In het land schommelt de besmet tingsgraad sterk. In de Verenigde Staten is het aantal mensen dat is overleden de grens van 80.000 gepasseerd. Het land heeft het meeste aantal slachtoffers ter wereld. Ruim 1,3 miljoen mensen zijn besmet. De Spaanse regering heeft een quarantaine van twee weken bevolen voor alle reizigers die vanaf 15 mei naar het land komen. Het aantal besmettingen in Rusland is gestegen met 10.899 gevallen. Het totaal aantal staat op 232.243, het op twee na hoogste wereldwijd. Kijk op de site bij /video voor meer uitleg en het laatste nieuws Slachthuizen willen extra checks personeel Sanne Schelfaut Zoetermeer M Uit een en quête van FNV blijkt dat ar beidskrachten in slachterijen niet altijd 1,5 meter af stand kunnen houden. foto ANGELIEK DE JONGE In een slachthuis net over de grens in Duitsland zijn zeker 254 van de 1200 werknemers besmet met het coronavirus. Frank \"Ju Poorthuis Rotterdam Net als veel Nederlanders blijft jour nalist Frank Poorthuis thuis. Frank zit in de risicogroep. Verslag van dag 60.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7