Extreme schuimlaag is zeesop van rottend wier 5 Het zijn allemaal ervaren lifeguards. Ze liggen elke dag in het water als het kan De metershoge muur van schuim, maandagavond en gisterochtend, was een bizar gezicht. Toch is het schuim- fenomeen zelf niet zo bijzonder, ver telt Hans Adema, zeebioloog bij Natu- ralis in Leiden. Hij weet dat het een jaarlijks terugkerend fenomeen is. ,,Maar het was nu wel in extreme mate aanwezig", vertelt Adema. Dat de wa tersporters uiteindelijk door het schuim zijn omgekomen, noemt hij een 'plausibele verklaring'. De bioloog legt uit dat het feitelijk gaat om phaeocystis, eencellige wie ren. ,,Die leven in een grote gemeen schap, normaal in een eiwitmantel, een soort gelatine. Dat sterft op een gegeven moment af en als het afgebro ken wordt - gaat rotten eigenlijk - wordt het opgeklopt en wordt het let terlijk zeesop. Het is iets dat eigenlijk ieder jaar gebeurt." Zo trekt Adema er elk voorjaar met studenten op uit om het fenomeen aan hen te laten zien. ,,Vorig jaar moest ik zoeken om een beetje bij elkaar te kunnen schrapen. Nu was het extreem veel." hoofd van Scheveningen steeds verder aanzwollen. ,,Hoe harder het klopt, hoe steviger en hoe meer het wordt." Adema hoorde gisteren burgemeester Remkes zeggen dat er tegelijk met de enorme reddingsoperatie bij het Noordelijk Havenhoofd, aan de andere kant van de Scheveningse haven, ge woon nog gesurft werd. ,,Dat kan om dat het schuim daar niet wordt tegen gehouden door een obstakel. Dat ge beurt pas weer bij Hoek van Holland." onderling en tussen mens en de natuur. ,,Gazo wil door het aan bieden van outdoortrainingen en activiteiten de gemeenschap in spireren om op te komen voor een gezondere en schonere pla neet." Joost, Sander en Pim zijn de drijvende krachten van Gazo. Zij geven trainingen surffit worden, werken aan kracht, balans en uit houdingsvermogen. Om langdu rig te kunnen zwemmen, pedde len, in zee zijn. Ze kunnen het zelf als de besten. De alleraardig ste kerels die er zijn. Surfles Mark van Haaften, zelf surfer, kent de vaardigheden van Joost, Sander en Pim uit ervaring. ,,Als dit hen kan overkomen, kan het iedereen overkomen. Ze waren allemaal heel ervaren. Het waren lifeguards en gaven surfles." Van Haaften woont aan de an dere kant van de haven en kan amper bevatten hoe het zo mis kon gaan. Zelf kent hij een van de slachtoffers die is overleden en het slachtoffer dat het wel over leefde. ,,Een van die gasten heb ik drie dagen geleden nog gezien. Ik gaf surfles met hem. Het zijn al lemaal heel ervaren lifeguards, locals. Ze liggen elke dag in het water als het kan en kennen de zee hier." Bizar noemt hij het besef dat het om deze drie trainers gaat en de twee onfortuinlijke surfers. ,,Een reddingsactie van deze om vang kan ik me niet herinneren. Het doet je wel realiseren dat het zo over kan zijn." Dat besef komt inmiddels kei hard binnen in de surfwereld van Scheveningen. Ook bij de surf shop in de Badhuisstraat in hartje Scheveningen. „Iedereen heeft het erover. Dat komt omdat iedereen ze kent. Het is vandaag de rustigste dag in tijden hier. Ie dereen is naar The Shore, wil bij elkaar zijn. Ik ga straks ook bloe men leggen." Zo houdt de surfwereld voor lopig voor zichzelf wie Joost, Sander, Pim, Mathijs en Max als mens, trainer en surfer waren. ,,Het is niet aan ons om over ze te praten terwijl hun familie nog niet kan bevatten dat ze er niet meer zijn", wordt er gezegd. Op een indrukwekkende ma nier wordt eer betuigd. Aan The Shore wordt een bord opgehan gen. Met daarop vijf witte vissen op een zwarte achtergrond. Naar de Scheveningse vlag waarop drie vissen tegen een blauwe achter grond staan. Vijf witte vissen die staan voor vijf bijzondere men sen die hun leven lieten in de zee waarvan ze zoveel hielden. woensdag 13 mei 2020 Bloemen aan de vloedlijn waar de zee vijf levens nam. foto anp De reddingsoperatie van de zes surfers en zwemmers bij Scheve- ningen werd bemoeilijkt door een deken van schuim. Helikopters hin gen laag boven het water om met de wind van de wieken de vlokken schuim weg te blazen. Het moest de reddingswerkers helpen bij het zoeken naar drenkelingen. Bart Lelieveld Den Haag De oorzaak van die zee aan schuim ligt in een combinatie van factoren. De harde wind van windkracht 6 a 7 en de windrichting maakten dat de algen- resten tegen het Noordelijk Haven Volgens zeebioloog Hans Adema was er nu extreem veel van het wier in het water -Mark van Haaften, surfer Een herdenking aan de kust bij Schevenin gen voor de verdron ken slachtoffers. Hulpverleners bergen het lichaam van een van de slachtoffers. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5