4 ROUW SCHEVENINGEN Ze zijn het prototype van de surfer: sportief, aards, bezeten van de zee en de wind. Een draaiende windkracht 6 en een verstikkende laag schuim van algen worden deze vijf sportieve, intens geliefde kerels fataal. Scheveningen rouwt. Nederland Surfdrama is ongekend groot voor Zoekgebied De doodse stilte aan de zee in Scheve ningen is dinsdag morgen oorverdo vend. Alsof ie mand een geluids- knop heeft omgedraaid en zo het indringende geluid van zoekende helikopters van de avond ervoor wil uitwissen. Het zal de boeken ingaan als de grootste reddings actie in Scheveningen ooit om een groep van negen zwemmers en surfers uit een met schuim van algen bedekte zee te redden. Joost, Sander, Pim, Mathijs en Max overleven het niet. De zon die nu wél schijnt en de zee die zich op z'n gladst laat zien kunnen het drama van Scheve ningen niet maskeren. De versla genheid om het verlies van vijf extreem goed getrainde, levens lustige en bij het welzijn van de aarde betrokken surfers is be klemmend voelbaar op het strand. Vrienden staan zwijgend bij elkaar. Een troostende arm om elkaars schouder, bloemen in de branding. Plukjes mensen die met gebogen hoofden op het strand zitten. Het verlies van Joost, Sander, Pim, Mathijs en Max is nog niet te bevatten. De rouw is pas aan het begin. Als het lichaam van Ma- thijs ook na herhaalde en verbe ten pogingen van de hulpdien sten niet kan worden geborgen, komen steeds meer mensen bij elkaar bij Surfclub The Shore. Daar kende iedereen de op een prettige manier vrijgevochten twintigers en dertigers. ,,Ze werkten er, ze waren er elke dag. Iedereen kent ze." Joost, Pim en Sander zijn de zwemmers. Wat voor zwemmers. Mannen met de lifeguard skills om anderen in moeilijkheden te redden. Ze gingen voor het eerst in al die coronaweken waarin ze niet samen konden trainen, weer het water in. Een soort nieuw jaarsduik. Ja, ze hadden het schuim ge zien, wordt er verteld. Daarom vertrokken ze ook daar ver van daan het water in. Door een plots draaiende wind en een onver wachte stroming moeten ze na enige tijd toch in de richting van het schuim zijn gekomen. Of an dersom, het schuim naar hen. Niemand weet het nog. Maar een noodlottige wending is de enige mogelijkheid waardoor deze doorgewinterde watersporters in moeilijkheden zijn geraakt. Dikke laag Hetzelfde noodlot dat de twee studenten aan de TU in Delft, Mathijs en Max, treft die in zee zijn om te surfen. Door de dikke laag schuim waar ze onder moe ten zijn geraakt, konden ze niet meer boven komen. Bij The Shore groeit de hoe- LIFEGUARDS veelheid bloemen. Jonge mensen troosten elkaar. Surf dudes zoals de jongens die niet levend uit zee terugkwamen. Er gaan deze mid dag steeds meer vlaggen halfstok in Scheveningen. Ook surfpakken wapperen halfstok langs het strand. Als eerste bij Gezond aan Zee. Het lokale outdoorbedrijf aan de Visserhavenweg, op loopafstand van het strand, waar Joost, Pim en Sander vaste waarden waren. De naam van het geëngageerde be drijf weerspiegelt precies waar zij voor staan en wie ze zijn. „Geloven dat mensen beter functioneren als zij lichamelijk actief zijn en dichtbij de natuur staan. Onze missie is buiten spe len en trainen voor iedereen en het respect voor moeder aarde vergroten", zeggen ze het zelf. Gazo, noemen ze de sportieve outdoorgemeenschap die een bindende factor is tussen mensen woensdag 13 mei 2020 GO Scheveningen MAPS4NEWS.COM g! Vijfkerels, bezeten van de golven Bij de zoekactie werd gisterochtend een helikopter ingezet, ook om het schuim weg te blazen. foto regiois Maaike Kraaijeveld Nooit eerder is Nederland ge troffen door een drama waarbij zoveel zwemmers en surfers tegelijk omkwamen. Dat zegt de Koninklijke Nederlandse Red dingsmaatschappij (KNRM). Een groep zeer ervaren zwemmers en surfers was eropuit getrok ken voor een lifeguardtraining in de ruwe zee. Het gaat volgens hoofd communicatie van de KNRM, Kees Brinkman om 'zeer ervaren surfers, die in de krin gen rond het reddingsstation ook bekend waren'. De KNRM-zegsman noemt het 'een drama'. „Voor Nederland is dit ongekend. Als er surfers om kwamen dan waren het altijd in cidenten met één surfer. Dit is voor zover ik weet niet eerder voorgekomen." Scheveninger Pat Smith, zelf ook begenadigd surfer, kende het groepje. ,,Het gaat om jongens die internatio naal geschoolde lifeguards zijn. Dit zijn écht geoefende zeehel den. Ze waren juist bezig met reddend zwemmen'', benadrukt hij. Smith: ,,De wind is toegeno men en gedraaid van noord noordwest naar noordnoord oost. Daardoor krijg je veel stro ming. Schuim hoopte zich me ters op. Daar kun je niet door ademen.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4