'Echt hartstikke lief, maar we doen gewoon ons werk' Vlag kan uit bij Oranjekwartier, maandag mag de speeltuin open 6 Nog 50 voetbalvelden te gaan Voor het ziekenhuis in Terneuzen mocht Ina met collega's Silvia van Straten en Naomi van der Hooft een grote bak bedankkaartjes, te keningen en gedichten in ont vangst nemen. Stichting Wees Good Gift zette de actie landelijk op om verpleegkundigen in deze coronatijd te steunen. Julie (5) en Aylin (2), dochters van Good Gift medewerkster Nikita Lensen uit Axel, reikten de gift uit. ,,Wat su perlief!", reageerde Ina spontaan. Geschenk Het was zeker niet het eerste ge schenk dat medisch personeel van ZorgSaam kreeg sinds de uitbraak van het coronavirus in Nederland eind februari, begin maart. Pizza's, Zeker toen de Covid19-patiënten uit Brabant hier kwamen, was het alle hens aan de dek spareribs, bloemen, applaus van andere hulpverleners. Het maakte het gebaar van Stichting Wees Good Gift er niet minder om. ,,Hartstikke mooi, steeds weer, maar", toonde Ina haar nuchtere kant, ,,het is ook haast beschamend. Zeker toen ernstig zieke Covidi9- patiënten uit Brabant hier kwa men, was het alle hens aan de dek, maar we doen gewoon ons werk." Spelregels De uitbraak is nog niet over, besef fen de verpleegkundigen. Zorg- Saam kon vrijdag de 'laatste' coro napatiënt uitzwaaien, twee 'nieuwe' volgden al snel. Voor alles hopen Ina, Silvia en Naomi dat mensen de spelregels blijven vol gen en de gewone zorg snel volle dig kan worden hervat. Voor de pa tiënten is dat belangrijk én voor de inkomsten van het ziekenhuis. Ontstaan er financiële tekorten, dan hopen de verpleegkundigen ook op steun. Het is altijd een indrukwekkend gezicht hoe een moderne, hoge kas in elkaar wordt gezet, zeker als het om een grote oppervlakte gaat. En 4Evergreen laat weer een flink stuk grond onder glas brengen. Het glas tuinbouwbedrijf nam eind 2013 de failliete tomatenkweker Tomaholic over, waarvan de kas 'slechts' tien hectare besloeg. Fasegewijs is 4Evergreen verder gegroeid bij Westdorpe. De laatste 13,5 hectare wordt nu bebouwd, de totale teeltoppervlakte komt op 55 hectare. Westdorpe is daarmee het grootste filiaal van 4Evergreen dat ook vestigingen heeft in Steenber gen, Sint-Annaland, Hoek van Hol land en 's-Gravenzande. In decem ber moeten de eerste paprikaplan- ten in de nieuwbouw. Hoe groter, des te efficiënter. Zo werkt het ook in de paprikateelt, geeft 4Evergreen-directeur Robert Grootscholte aan. Van groei is vol gens hem niet zozeer sprake, als wel van een verschuiving. Paprikatelers in het Westland die op leeftijd zijn, stoppen. Hun kleinere kassen zijn minder geschikt voor de huidige paprikateelt, terwijl ze wel goed bruikbaar zijn voor bloemen- en plantenteelt. Bij Westdorpe is nog slechts 25 hectare glastuinbouw- grond te vergeven, in de Autriche- polder. WarmCO2, het bedrijf dat restwarmte en de groeistof CO2 van kunstmestfabriek Yara levert aan de kassen, is daarover in ge sprek met 'een partij', laat directeur Marlon Pijpelink weten. Voorzitter Roland Roelands heeft groen licht gekregen van de ge meente Terneuzen. ,,We moeten nog wel het één en ander regelen, zoals een stuk plastic spannen bij de kassa, maar dat gaat lukken voor komende maandag." De speeltuin komt nog niet vol in bedrijf. Zo wordt het aantal be- zoekers voorlopig beperkt tot maximaal honderd, van wie hooguit dertig volwassenen. ,,Dat zijn er minder dan wij er gewoon lijk binnen krijgen", geeft Roe- lands aan, ,,maar we willen voor zichtig beginnen." Financieel Roelands is maar wat blij dat de speeltuin weer open kan, voor de kinderen die graag komen, maar ook om financieel nog iets van het seizoen te kunnen maken. ,,Maart en april zijn altijd onze drukste maanden. Van de 35.000 bezoe kers die we jaarlijks hebben, ko men er zo'n 10.000 in die periode. De entreegelden die zij betalen, een dagkaartje kost 1,30 euro per persoon, hebben we moeten mis sen. Uitgaven voor onder meer verzekeringen en contracten voor de kassa en pinautomaat liepen wel gewoon door. Al met al zitten we nu op een 12.000 euro verlies. Dat maken we niet meer goed." Speeltuin Oranjekwartier draait op vrijwilligers. De meerderheid van hen, Roelands spreekt van drie op de vier, is vanaf maandag paraat. ,,Maar een kwart vindt het risico te groot. Dat respecteren we natuurlijk." Toezicht Uit voorzorg zullen vrijwilligers zeker de komende tijd niet door de speeltuin lopen. Toezicht vindt op afstand plaats. woensdag 13 mei 2020 Laatste fase bouw kassen Verpleegkundigen Naomi van der Hooft, Ina Augustinus en Silvia van Straten (vlnr) nemen bij de hoofdingang van ziekenhuis ZorgSaam in Terneuzen op gepaste afstand kaartgeschenken in ont vangst van Nikita Lensen van Stichting Wees Good Gift en haar dochters Julie en Aylin. foto anne hana 'Terug naar normale tijden' dat is waar ZorgSaam-verpleeg- kundige Ina Augustinus op hoopt. Het was gisteren, de Dag van de Zorg op de 200ste geboortedag van de Engelse oerverpleegkundige Florence Nightingale, toch nog even an ders. Harmen van der Werf Terneuzen - Ina Augustinus Nog zo'n 25 hectare te gaan en dan is het in 2009 geopende glastuinbouwgebied bij West- dorpe zo goed als vol. Paprikate ler 4Evergreen is momenteel bezig met nieuwbouw aan de Smitsschorreweg, de laatste fase van het uitbreidingsplan van het bedrijf. Harmen van der Werf Westdorpe De vlag kan uit bij speeltuin Oranjekwartier aan de Leeuwen laan in Terneuzen. De poort mag komende maandag om 14.00 uur voor het eerst dit jaar open, bijna twee maanden later dan gepland door de coronacrisis. Harmen van der Werf Terneuzen De kassen bij Westdorpe in aanbouw. foto anne hana Speeltuin Oranjekwartier aan de Leeuwenlaan in Terneuzen gaat maandag weer open. archieffoto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 45