1 Een miljoen, niet zomaar uit een la 6 7 Van hippe honey pops met wijting tot good old kibbeling, gerookte paling en schol. Wie snakt naar een visje hoeft de Zierikzeese wijk Malta niet meer uit. Daar is het sinds kort op dinsdag visdag. Bolushartjes in Cederhof Vc.'-E' f SïpÖrlinQ yedó^ecctz^'£ee%e?i> Zierikzee Als Hans van Dam van viswagen Sperling zelf een visje eet dan pakt-ie gebakken scharretjes. Van de kibbeling blijft hij wijselijk af. ,,Dat grijpt zó makkelijk. Daar moet ik gewoon niet aan begin nen." Het is wel het product dat het meest over de toonbank gaat bij de drie viswagens die de vis handel uit Ouddorp heeft rijden. ,,Ik schat dat 75 procent van de klanten kibbeling wil. Die is dan ook wel van echte kabeljauw ge maakt. We werken niet met bui tenlandse kweekvis." In zomers Scharendijke zorgen doorgaans vooral Duitsers voor variatie in verhandelde waar. ,,Duitsers lus ten alles. Als het maar groot is", lacht visverkoper Van Dam. In Scharendijke staat Sperling 's zomers én 's winters, meerdere dagen in de week bij de super markt. Ook in Burgh en op het parkeerterrein bij de Scheldestraat in Zierikzee kunnen mensen een visje van Sperling kopen. Sinds een paar weken kunnen vislief- hebbers in Malta terecht. Tot grote vreugde van Leen Heijboer, die alle soorten vis lust. „Ik eet alles wat vis is. Als er maar niet te veel graten in zitten." Dat de visboer zijn wijk aan doet, vindt hij geweldig. „Alles gaat weg. Ook in de stad. Ik snap het hoor, want het is voor mensen niet op te brengen. Maar er is op straat geen aardigheid meer aan. Vroeger kwam je overal bekenden te gen." De kraam is méér dan leverancier van verse vis. Het is er, zeker tussen de middag, keidruk. Mensen wachten gedul dig op hun beurt en maken onge dwongen een praatje. Ook Van Dam kwebbelt, als het niet te druk is, lekker mee. ,,Ik praat graag met mensen, maar ik vind het ook leuk als ik ze met elkaar voor de kraam zie praten." Palingroken Ooit was er op het Calandplein een supermarktje gevestigd. Minder lang geleden stond er een patat- kraam. ,,Maar die was er soms wel en soms niet", vertellen de klanten van de visboer. Van Dam: ,,Wij ko men elke week, ook 's winters. Als het minder druk is, dan komen we met maar met één man." Die trouwheid zit er bij het Ouddorpse fami liebedrijf tot in de haarvaten in. ,,De oude baas is 84. Die doet nog steeds palingroken." Zelf is Van Dam ('De oude baas is mijn buurman') een jaar of acht ge- Ik schatdat75 procent van de klanten kibbeling wil. Die is dan ook van echte kabeljauw -Hans van Dam leden in de vishandel terechtgeko men. ,,Ik doe dit een paar dagen in de week. Dat vind ik hartstikke leuk." Ondertussen haalt Joke Verwest ('Ik ben zelf niet zo'n vismens') een portie haring voor haar man. Miny Kelder slaat onder meer vis soep en gerookte paling in. ,,Ik ben gek op vis. Van huis uit. Vroeger gingen we met mijn vader, ik kom uit de buurt van Kampen, elke vrijdagavond paling peuren. Later, toen hij dementeerde, bakte ik poon en nam dat voor hem mee. Als ik dan vroeg of hij wist wat ik bij me had, zei hij altijd: 'vis'. Daar was-ie gek op. Mijn man is ook zo'n visman. Dinsdag is voor ons nu visdag. Het is heerlijk dat die kraam er staat." ZIERIKZEE Nee, een miljoen trek je niet zomaar uit een la in het gemeentehuis. Zelfs niet op Schouwen-Duiveland. Toch is het ambtenaren gelukt de bud getten dusdanig bij te schaven dat de provincie de begroting alsnog kan goedkeuren. Dat deed de provincie in de cember niet, omdat er grote te korten waren in de jeugdzorg. De gemeente kwam ruim 1,6 miljoen euro tekort en werd daarom door de provincie onder preventief toezicht geplaatst. Grote uitgaven, zoals extra kos ten voor restauratie van de Zuid- wellebrug in Zierikzee, moesten tijdelijk eerst aan de provincie worden voorgelegd. Het ziet ernaar uit dat dat toe zicht kan worden opgeheven. Ambtenaren hebben de stofkam door alle gemeentelijke budget ten gehaald en een besparing van een dikke miljoen gevon den. Een prestatie, als je het wet houder Daniël Joppe vraagt. ,,Als je dat kunt vinden zonder dat het mensen raakt, dan is dat knap." Ook is er nog twee ton gevon den bij de belastingen, die meer bleken op te brengen dan aan vankelijk gedacht. De overige vier ton worden weggehaald bij jeugdzorg. Dat hoort ook, zegt wethouder Cees van den Bos. ,,Daar kwam het tekort immers ook vandaan. We gaan minder zorgverleners inzetten, som mige gezinnen hebben er wel acht of negen, en meer oplossen met welzijnswerk. Wat we ei genlijk al lang van plan waren." Als de gemeenteraad akkoord gaat met deze voorstellen, kan de provincie alsnog haar goedkeu ring verlenen. woensdag 13 mei 2020 SD - .\y-„ 3%jr»iy» &&fi£ ia»**"* Hans van Dam (l) en Henk Tanis in hun kraam, die op dinsdag in de wijk Malta in Zierikzee staat. fotos ernesta verburg Eens in de week is het visdag in de wijk Malta Esme Soesman MHans van Dam. KAPELLE Als er één jaar is waarin je niet zomaar voor bij kan gaan aan de Inter nationale Dag van de Ver pleging, is het wel dit jaar. Alle harde werkers van Ce derhof in Kapelle werden daarom gisteren, op de ge- boordedag van Florence Nightingale, getrakteerd op boluscakejes in de vorm van een hartje. De traktatie is afkomstig van Trainews Media, de uit gever van de lokale Schel- depost. Mede omdat Ce derhof een trouwe klant van de uitgever is, besloot het bedrijf alle medewer kers en vrijwilligers te ver wennen. De verrassing werd positief ontvangen in het Kapelse zorgcentrum. 'Een super leuke traktatie', reageerde Cederhof Zorg en Welzijn op zijn Face- bookpagina.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41