CORONAVIRUS A Vakantiegeld gaat dit jaar (even) in de spaarpot NIEUWS 3 Goed nieuws uit voorbeeldland geeft Europa moed Alle Europese experts kijken met argusogen naar Denemarken. Dat versoepelde als eerste de lockdown. Gisteren was er goed nieuws: de besmettingsgraad daalt er (weer). De (basis)scholen zijn er nu al bijna een maand open. En de kappers, rij scholen en rechtbanken al weer drie weken. Dus als de versoepeling van de lockdown in voorbeeldland Denemarken had geleid tot een we deropstanding van het coronavirus, tot veel meer besmettingen en zie kenhuisopnames, dan hadden we dat nu wel moeten zien. Het goede nieuws: het is tot nu toe niet gebeurd. Ze hielden wel even hun hart vast, de Denen. Ze ker toen anderhalve week geleden de besmettingsgraad, de inmiddels beruchte reproductiegraad Ro, weer naar de 1 toekroop: het cijfer waarboven een coronapatiënt weer meer mensen aansteekt en de epi demie weer kan groeien. Maar het Statens Serum Institut, zeg maar het Deense RIVM, maakte deze week bekend dat het cijfer in de eerste week van mei weer gedaald is naar 0,7. Op het hoogtepunt van de corona-uitbraak in Denemar ken, halverwege maart, was dat cij fer bijna 2,0. ,,Het feit dat het besmettingsgetal de afgelopen week stabiel onder de 1 bleef, is een teken dat de eerste fase van de versoepelingen nog niet heeft geleid tot een toename van het besmettingspercentage", ver klaarde directeur Tyra Grove Krause van het Statens Serum In- stitut. ,,Dat komt waarschijnlijk door de enorme inspanningen die op scholen zijn geleverd om de fy sieke afstand te bewaren en om een goede hygiëne te garanderen. Maar het geeft ook aan dat mensen in het algemeen voorzichtig blijven." Het kan een geruststelling zijn voor de rest van Europa, waar nu ook land voor land de scholen lang zaamaan weer open gaan. De hoofdplanner van het RIVM zei het dit weekend nog tegen de NOS: ,,We kijken heel erg naar het be smettingsgetal in Denemarken." Ook de andere cijfers in het Scan dinavische land (met 5,8 miljoen inwoners) zijn hoopgevend: giste ren lagen er nog 198 mensen in het ziekenhuis, van wie 43 op de inten sive care. Ter vergelijking: in Neder land (17 miljoen inwoners) liggen er nog iets minder dan 500 patiën- ten op de ic's. Het aantal doden in Nederland is ongeveer tien keer ho ger dan dat in Denemarken: 5510 om 533. Testen Denemarken ging gisteren een nieuwe fase van versoepelingen in. Er mogen nu meer winkels open. Binnenkort volgen ook musea en bioscopen, maakte premier Mette Frederiksen bekend. De minister president kondigde ook aan dat het land nog meer Denen gaat testen op corona. ,,Als de verspreiding van het co ronavirus weer toeneemt, moeten Nieuwe gevallen per dag in Denemarken k J y\Ma, we dat op tijd weten. Dat kan via een effectief traceersysteem. Daar mee zullen de autoriteiten vanaf deze week nagaan met wie be smette personen contact hebben gehad'', zei de Deense premier gis teren tijdens een persconferentie. ,,We moeten de zieken isoleren zo dat we de infectieketen kunnen doorbreken zonder de samenleving opnieuw te hoeven sluiten.'' Voor al die testen zijn de afgelo pen weken in veel parken in Dene marken speciale tenten opgezet. Daarnaast komen er vrijwillige iso latiefaciliteiten, waar mensen heen kunnen die wel ziekteverschijnse len hebben, maar thuis geen goede plek hebben om zich terug te trek ken. Het lijkt erop dat de coronacrisis een deel van werkend Nederland een stuk spaarzamer maakt. Vol gens een onderzoek van VPNdien- sten.nl zegt twee op de drie wer kenden zijn vakantiegeld voorlopig nog niet te willen uitgeven. De in- ternetdienstverlener wilde weten of mensen hun geld anders beste den nu ze vaker thuis zitten en meer online aankopen doen. Vier op de tien zegt zijn geld op een spaarrekening te willen zetten, als buffer voor in de toekomst. Vooral mannen hou den de hand op de knip, zo valt op te maken uit het on derzoek onder 1506 werkenden. Bijna de helft van de on dervraagde mannen zegt tijdens de coro nacrisis een extra spaarpotje aan te leg gen tegenover 37 pro cent van de vrouwen. ,,De huidige situatie zorgt voor veel onzekerheid onder een groot aantal werkenden'', denkt Abel Baas van VPNdiensten.nl. ,,Het kan natuurlijk nooit kwaad om in deze tijd een appeltje voor de dorst te hebben.'' Dat mogelijk meer mensen dit jaar hun vakantiegeld opzij zetten, kan budgetvoorlich- ter Nibud alleen maar toejui chen. ,,We zien dat veel mensen weinig of geen buffer hebben voor het geval het financieel tegenzit. Met het vakan tiegeld kunnen zij daar een mooi begin mee maken'', denkt woord voerster Karin Radstaak. Haar ad vies is om het vakantiegeld op een aparte rekening te zetten, zodat het niet ongemerkt opgaat aan andere dingen, zoals boodschappen. Hoewel een flink deel van de werkenden zegt zijn vakantiegeld te willen oppotten, is het de vraag of zij dat daadwerkelijk gaan doen. Volgens het Nibud blijkt sparen in de praktijk best lastig. ,,Iets willen is nog iets anders dan doen. Het kan erg verleidelijk zijn om toch dat geld uit te geven'', reageert Rad- staak. Zo bevestigt ook het onder zoek van VPNdiensten: een kwart van de Nederlanders zegt in coro- natijd meer geld te hebben uitgege ven dan in normale tijden. Meer uitgegeven Vooral jongeren hebben meer geld uitgegeven. Zo heeft 29 procent van de ondervraagden jonger dan 35 jaar de afgelopen weken meer ge spendeerd dan normaal, tegenover 14 procent van de 50-plussers. Zij hebben vooral online meer aanko pen gedaan. Ondanks dat vrouwen (39 pro cent) het imago hebben van fana tieke shoppers, zijn het vooral man nen (44 procent) die tijdens de co ronacrisis meer online hebben ge shopt. Een kwart zegt één of meer spullen te hebben gekocht die hij eigenlijk niet nodig had. woensdag 13 mei 2020 Minder besmettingen in 'versoepeld' Denemarken Caspar Naber Rotterdam/Kopenhagen De reproductiegraad, die aan geeft hoeveel mensen een coro napatiënt kan aansteken, is in Denemarken gedaald naar 0,7. 400 1 300 200 100 0 V 22 3 15 27 9 mrt apr apr apr mei BRON: WIKIPEDIA, JOHNS HOPKINS UNIVERSITY Deze maand krijgen miljoenen werkenden hun vakantiegeld weer op de rekening gestort. Normaliter geven veel mensen dat geld uit aan vakantie, maar nu die door de coronacrisis in het water dreigt te vallen, hou den ze het geld liever achter de hand. Natasja de Groot Marienheem Een onderwijzeres van een basisschool in Kopenhagen geeft haar klas buiten les. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3