Sportschool Geelhoed traint nu buiten O O) CD O Tweevoudig wereldkampioene woont dicht bij plek van surfdrama ZEELAND 11 De Zeeuwse kitesurfster Katja Roose snapt best dat watersporters maandag de zee op gingen bij Scheveningen. ,,Op voorhand was het zeker niet dom." Van de Ven Philippine HVV'24 Katja Roose, afkomstig uit Vlissin- gen, weet dat de surf-, windsurf en kitesurfgemeenschap in Sche veningen hard geraakt is door het drama van maandagavond. Gister ochtend werd duidelijk dat daarbij vijf personen om het leven zijn ge komen. ,,Er worden hier al bloe men gelegd op de boulevard", ver telt ze. ,,Groepjes komen bij elkaar om het laatste nieuws te delen en elkaar te steunen." Roose (39) is opgegroeid in Vlis- singen en woont sinds 2007 in Scheveningen, één van de surf- hotspots in Nederland. Tweemaal - in 2012 en 2014 - werd de kite surfster wereldkampioene op het onderdeel slalom. ,,Dit waren bodysurfers", weet de voormalige Walcherse. ,,Ik kende hen niet per soonlijk. Maar ik ken wel vrienden van wie het vrienden waren. Het waren ervaren jongens, zeggen ze." Vanuit haar huis - ze woont kort achter de boulevard en heeft voor een deel uitzicht op zee - kon Roose de reddingsacties van zowel maandagavond als gisterochtend volgen. Ze zag de traumahelikop ters hangen, het vliegtuig van de kustwacht langskomen en KNRM-boten door de woeste gol ven beuken. Het drama is het ge sprek van de dag in de Zuid-Hol landse badplaats, en tot ver daar buiten. Maandag waren er extreme weersomstandigheden. Nabij het Als die schuimlaag twee meter dik is, kun je niet ademhalen en je niet oriënteren - Katja Roose Noordelijk Havenhoofd ging het vreselijk mis. Naar de precieze oorzaak is het volgens Roose, die nog vaak de zee op gaat, nog gis sen. ,,Het waren omstandigheden waar je als surfer deels voor leeft", vertelt Roose. „Achteraf kun je misschien zeggen: het was een verkeerde beslissing om daar te gaan bodysurfen. Maar op voor hand was het zeker niet dom. Ver derop kon je waarschijnlijk prima bodysurfen en bij het Zuidelijk Havenhoofd zag ik heel veel kite- surfers." Drijfvermogen Waar de surfers omkwamen, lag een dikke schuimlaag. Roose: ,,Als die twee meter dik is, kun je niet ademhalen en je niet oriënteren. Gelukkig ben ik nooit met zoiets in de problemen gekomen. Kite- surfers zitten ook verder de zee op. Dit waren bodysurfers, die zonder board en waarschijnlijk alleen met flippers in het water lagen. Dan heb je weinig drijfvermogen en is er niet iets dat je uit het water trekt, zoals bij ons een kite." Hij kan het zich nog goed herinneren, die ene donderdagavond in maart. Tij dens één van zijn judo- en jiu jitsules- sen werd Tonny Mulder gebeld met een nare boodschap: je moet meteen stoppen. ,,Mensen wegsturen, dat was in 25 jaar nog nooit gebeurd'', blikt hij terug. ,,De deur stond bij ons altijd open en ineens moest die op slot. De tranen stonden in mijn ogen.'' Sporten mocht vanaf dat moment niet meer. Toch wilde Mulder iets doen voor zijn leden, met name voor de jeugd. De Sportschool Geelhoed-vlog werd in het leven geroepen. ,,Om toch één keer per dag een beetje contact te hebben en vooral om voor een lach te zorgen.'' Samen met zijn zoon Liam maakte Tonny Mulder al meer dan vijf tig video's. ,,We vinden dat onze maat schappelijke plicht. Voor iedereen is dit een bijzondere periode natuurlijk. Wij willen het voor hen met die video's iets leuker maken.'' Eind april kwam er ook voor Mulder zelf goed nieuws: de lessen konden langzaam weer beginnen. Niet in de zaal, maar buiten. Eerst met de kinde- ren tot twaalf jaar, daarna kwamen de jongeren erbij en nu mag iedereen weer meedoen. ,,Aan alles hebben we gedacht'', vertelt Mulder. ,,We hebben afzetlinten, waarschuwingsbordjes, houden afstand en zorgen voor ont smetting.'' Twee dikke duimen Bij één van de eerste strandtrainingen - zo worden de sessies in de buiten lucht genoemd - nodigde Sportschool Geelhoed enkele handhavers van de verschillende gemeentes waar de les sen plaatsvinden uit. ,,Op sommige plekken hebben zij de hele les met ple zier staan kijken'', aldus Mulder. ,,We kregen twee dikke duimen.'' Gelukkig maar. Want als ze iets doen, willen ze het ook goed doen. ,,We zijn blij dat we weer aan de slag kunnen, maar het moet wel allemaal volgens de regels'', verduidelijkt Mul der. ,,Het moet veilig zijn voor ieder een. Deelnemers moeten zich ook vei lig voelen. En als sportschool willen we natuurlijk ook geen problemen.'' De trainingen steken wel iets anders in elkaar dan voorheen. Judo en jiu jitsu zijn natuurlijk contactsporten en die zijn voor mensen boven de twaalf jaar nog niet toegestaan. ,,Maar in principe zijn wij ook allemaal gymdocenten'', zegt Mulder. ,,We hebben allemaal onze opleiding gehad.'' Deelnemers moeten het vooral doen met bootcamp-achtige sessies en trap pen in het luchtledige. ,,Het sociale as pect is nu vooral belangrijk'', denkt Mulder. ,,Mensen mogen even thuis weg en kunnen hun trainingsmaatjes eindelijk weer zien.'' woensdag 13 mei 2020 Motorcrossster Nancy van de Ven uit Vlissin- gen zal in Tur kije (5/6 sep tember) haar WK-seizoen hervatten. Daar is de derde GP van het jaar en de eerste na het begin van de coronacrisis. Shannon Braaf- hart jr stapt over van VC Vlissin- gen naar zon dag-derdeklas ser Philippine. Daar staan de vertrekkers Sjef van de Kinde ren, Sebastian de Meijer (bei den UVV'40), Marik Waterman en Steven Vis ser (beiden RCS) tegenover. Zondag-derde klasser HVV'24 uit Hulst heeft Tijn de Pooter, Ties Kerkhaert en Loïc van Willegen aan getrokken voor volgend sei zoen. Alle drie voetballers komen over van zondag vierdeklasser Hontenisse. 'Surfers leven deels voor extreme omstandigheden' Roeland van Vliet Scheveningen De Vlissingse kitesurfster Katja Roose kent de zee bij Scheveningen zeer goed. FOTO NICO SCHOUTEN Het slot is weer van de poort bij veel Zeeuwse sportclubs. Na ruim twee maanden zonder georgani seerd sporten kan er in verschil lende disciplines eindelijk weer ge traind worden. Maar wat komt daar allemaal bij kijken en welke maatre gelen worden er getroffen? Van daag in deel 2: Tonny Mulder van Sportschool Geelhoed. Daniel Vervelde Vlissingen a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35