JONG IN NIEUW- EN SINT JOOSLAND Fotoboek zonder einde HELPEN LEZERS 9 Hoe is het om op te groeien in Zeeland? Waar houden jongeren zich mee bezig? We laten hen op deze plek aan het woord. Vandaag: Gert-Jan Ridderbos (18) uit Nieuw- en Sint Joosland •••w' ,,Ja, dat is fijn. Hier is nog veel ruimte en veel te doen. Veel men sen van buiten Zeeland hebben een verkeerd beeld van de provin cie. Het is hier niet alleen maar toerisme en boeren. Hier zitten ook veel bedrijven die heel erg in noverend bezig zijn." ,,Als ik nu in de Tweede Kamer zou komen, dan wil ik wel iets aan het zorgstelsel doen. Zoals het nu is geregeld, dat is niet goed. De ge meenten krijgen te weinig om het goed te doen. Het zorgstelsel moet terug naar het Rijk of de gemeen ten moeten het beter kunnen uit voeren." ,,Al van jongs af aan houd ik van lezen en discussiëren. Mijn ouders zeiden dan ook al vroeg dat ik di plomaat kan worden. Ik heb ook meegedaan aan het Nationaal Jeugddebat. Op mijn zestiende verjaardag mocht ik in de Tweede Kamer debatteren. Dat vond ik echt geweldig. Toen dacht ik al, hier moet ik terecht zien te ko men. Ik zit ook in de Dorpsvereni ging. Dat vind ik fijn om te doen. Opkomen voor de belangen van mijn dorp. Daarnaast zit ik nog in het wielercomité van Nieuwland." ,,Met vrienden wat drinken. Ik heb drie a vier echt goede vrienden. Die zal ik wel altijd blijven zien. En verder nog een hele hoop ande ren die ik ken. Toen de cafés nog niet gesloten waren door corona ging ik vaak uit op de Vlasmarkt in Middelburg. Vooral in café 't Hof. Daar kwam ik graag om met vrienden wat te drinken." ,,Ik zit nu op het Curio College in Bergen op Zoom en doe de hotel opleiding. Dat is een heel goede. Het Scalda biedt die richting he laas niet aan anders zou ik wel hier in Zeeland naar school gaan. Op mijn opleiding leer je alles over management en ondernemen. Hierna wil ik waarschijnlijk naar ,,In de Tweede Kamer. Sinds mijn veertiende vind ik politiek interes sant. We kregen toen op school burgerschapskunde en ik vond dat heel boeiend. Daar besefte ik dat je via de politiek het verschil kunt maken. Nu ben ik betrokken bij de LPM, de Lokale Partij Middelburg. Bij de laatste verkiezingen voor de gemeenteraad stond ik ook op de kandidatenlijst. Ik haalde toen ruim zestig voorkeurstemmen. De LPM scoorde in Nieuw- en Sint Joosland heel goed omdat de partij tegen een industrieterrein op de Trekdijk is. Maar als ik ooit lande lijk de politiek in wil, dan ga ik voor de VVD. Het liberalisme, dat ligt mij wel. Als je bijvoorbeeld echt hard werkt, moet je ook goed beloond worden. Bij de LPM weten ze dat ik mij ooit verkiesbaar stel voor een landelijke partij. Dat vin den ze prima. Maar tot die tijd zet ik mij in voor de LPM. Daar leer ik veel. Ik zie fractievoorzitter Piet Kraan ook als mijn leermeester." Adri Rottier (78) is nooit klaar met zijn foto-ver halenboek over Nieuw- dorp. Op zijn laptop staat een bestand dat hij regelmatig aan vult met opgedane verhalen en nieuw gekregen foto's. Via de Hema laat hij er dan op verzoek en tegen een zacht prijsje enkele uit printen. Rottier geboren en getogen in Nieuwdorp vertrok op zijn 23e uit het dorp. Hij werkte altijd op de ad ministratie-afdeling van voormalig chemiebedrijf Hoechst op de vesti gingen Vlissingen, Amsterdam en Weert Zo'n 28 jaar woonde Rottier in Oostkapelle. Toen zijn vrouw overleed en hij kleiner wilde wo nen, stuitte hij op een knusse wo ning in Nieuwdorp. ,,Dat is nu zo'n zes jaar geleden. Toen mijn oom Jan Steketee stopte met zijn werk als bakker wilde hij al zijn verhalen opschrijven. Zijn schriften hebben 30 jaar in een la van mij gelegen. Ik hoor van mensen informatie over (voormalige) bewoners uit het dorp. Dan vul ik de verhalen van Jan aan." Op de oproep in deze krant over Geert de Kok, een opvallende win kelier, kreeg Adri leuke reacties, maar helaas geen foto. ,,Mijn boek telt nu 140 pagina's. Het meeste staat er wel in. Afsluiten? Nee, als ik weer iets hoor zet ik dat er in. Het is echt een boek zonder eind." woensdag 13 mei 2020 I1 j Gert-Jan Ridderbos i Nieuw- en Sint Joosland Geboren: 23 april 2002 Woont met: Vader Ard en moeder Mariska Huisdieren: Hond Benji, een grijze roodstaart en een paard School: Curio College in Ber gen op Zoom Hobby's: Politiek, lezen en golfen Bijbaantje: Werkte in de ho reca, maar dat kan momen teel niet. Werkt nu bij horren.com dat horren voor deuren en ramen maakt Verliefd: Helaas niet 'Ik wil graag ooit voor de VVD in de Tweede Kamer komen' een HBO-opleiding bedrijfs kunde, want ik wil ook wel een ei gen bedrijf opzetten." Is opgroeien in Zeeland leuk? Emile Calon Wat moet er veranderen? Wil je al lang iets doen in de poli tiek? Wat mis je nu? Je volgt een studie buiten Zee land? Waar wil je ooit terechtkomen? Gert-Jan Ridderbos: „Sinds mijn veertiende vind ik politiek interessant." foto lex de meester Elke dag verschijnen in deze krant oproepjes van lezers die op zoek zijn naar allerlei zaken. Wat is het verhaal achter deze op roepjes? En is het gelukt om het gevraagde te bemachtigen? Van daag: Adri Rottier uit Nieuwdorp. Gerrit van Loon Het oproepje: Voor mijn foto/verhalenboek over Nieuwdorp zoek ik nog een foto van Geert de Kok. Geert had een winkel in Lewedorp aan 'Het Sloe', maar was meestal onderweg. Hij reed met een klein gemotoriseerd winkelwagentje naar Lewedorp, Nieuwdorp en Arnemuiden. Hij kon op een originele en grappige manier zijn waren aanprijzen, zo in de trant van: goeie morgen Maria. Wat za't weze vandaege? Een rolle sterke voe de kerke, een stikje kaes voe de baes of een zoete koeke, machinaal verpakt, wi a gin mens mee z'n vuule anden' ange- zeten eit. En nog meer van soortgelijke uitdrukkingen. Adri Rottier, 06 10696086, rovabo@zeelandnet.nl Adri Rottier met het door hem ge maakte boek over Nieuw- dorp. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33