'Het doet wél pijn als iemand 'homo' roept' II 5 HET BUITENLAND ontwerp kan diezelfde test in 8 minuten worden gedaan. Je moet namelijk zo'n 90 keer de tempera tuur veranderen. Onze machine kan tien keer sneller DNA-sam- ples opwarmen en afkoelen." Die snelheid heeft veel voorde len, zegt De Vos. ,,Stel je komt in het ziekenhuis met een gebroken heup die zo snel mogelijk moet worden geopereerd. Dan wil je zo snel mogelijk weten of iemand met corona is besmet. Met ons sys teem kun je speekselmonsters af nemen en binnen 20 tot 30 minu ten heb je het antwoord. Dat is We zijn een nieuwkomer. Dan vind je een gesloten deur bij het OMT grofweg de intaketijd van een pa tiënt." Lagere testkosten Bij het opschalen van het aantal coronatesten loopt het RIVM mo- menteel aan tegen een tekort aan testvloeistoffen. De NextGenPCR van het Goese bedrijf kan ten op zichte van reguliere coronatesten met een kwart van de chemische vloeistof toe. De Vos heeft zijn testmachine onder de aandacht gebracht van het Outbreak Ma nagement Team (OMT). ,,We doen dingen echt anders dan anderen, zijn een nieuwkomer op deze markt. Dan pas je niet in het stra mien en vind je een gesloten deur. Ik ben wel bezig met laboratoria in Nederland. Vanuit ziekenhuizen is er wel druk op medische microbi- ologen om met ons in gesprek te gaan. Zeker als straks iedereen moet worden getest op corona, le vert dit apparaat een enorme tijd winst. Tegelijkertijd zijn de test- kosten lager." Aanvragen uit buitenland De enorme snelheid waarmee de corona-testmachine uit Goes werkt, is in het buitenland niet onopgemerkt gebleven. Een arti kel over de NextGenPCR op geno meweb, een Amerikaanse nieuws site over moleculair biologisch on derzoek en diagnostiek, hielp daarbij een handje. De Vos: ,,We hebben inmiddels een flink aantal offerteaanvragen uit de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk, Duitsland en Roemenië. Uit één land is er interesse voor honderd testmachines. Welk land dat is, hou ik nog even voor me. Maar als er één over de dam is, volgen er meer." RIVM Het OMT en RIVM krijgen dage lijks testmachines aangeboden. Waarom ze de Goese uitvinding niet nader onderzoeken, is ondui delijk. Vragen van de PZC hierover aan het RIVM zijn tot nu toe onbe antwoord gebleven. Eén van de re denen kan zijn dat de machine als onderdeel van het testproces in la boratoria moet zijn gevalideerd. Dat is nog niet gebeurd, maar vol gens De Vos kan dat binnen enkele dagen in één van de door het RIVM aangewezen laboratoria. ,,In ons eigen laboratorium kan dat niet. Dat voldoet niet aan de eisen van de overheid om met virusma teriaal te kunnen werken. Ik heb hier en daar wel een demo gedaan. Ik laat de NextGenPCR nu testen bij een bevriend laboratorium in Duitsland." Extra personeel De uitvinding leidt ertoe dat Mo lecular Biology Systems het aantal medewerkers heeft uitgebreid van vier naar zes. ,,Ik heb twee mensen uit de horeca aangenomen." De platen waarin het DNA van pa tiënten wordt gemengd met che mische vloeistof laat De Vos in ei gen huis maken. De frames komen uit Duitsland. ,,Op dit moment voeren we met het oog op het groeiend aantal aanvragen de plaatproductie op. Daarvoor neem ik binnenkort vier mensen aan." ,,Ik zit er nog maar kort, maar de meldingen kwamen gelijk al. Het gaat dan ook om fysiek geweld. Ik denk dat het aantal meldingen nog wel toeneemt als bekend wordt dat ik binnen het COC, de belan genvereniging voor diverse seksu ele geaardheid, het aanspreekpunt ben voor dit soort zaken." ,,Ja, via veiligheid@coczeeland.nl. Dan krijg ik die melding binnen en reageer ik. Misschien heb je ge noeg aan een gesprek, waarin je kunt praten over wat dat met je doet.'' Als de situatie rondom het inci dent bedreigend was, of als het niet op zichzelf stond, als er meer aan de hand was, kunnen we er eventueel meer mee doen. Indien Wij weten dat het al een hele stap is om te vertellen wat je is overkomen gewenst, kan het slachtoffer in contact worden gebracht met een professionele hulpverlener of ver- trouwenspersoon. Het slachtoffer bepaalt wat er gebeurt. Niks moet, alleen praten mag ook. Alles wordt anoniem behandeld. Wij weten dat het al een hele stap is om con tact op te nemen en te vertellen wat je overkomen is." ,,Zeker niet. Mocht het zo ernstig zijn dat het slachtoffer aangifte wil doen, dan kunnen we hem of haar daarin begeleiden. Wij heb ben goede contacten met Roze in Blauw, dat is een groep mensen binnen de politie die gespeciali seerd is in discriminatie en geweld in relatie tot seksuele geaardheid. En met het Openbaar Ministerie hebben we ook lijntjes." ,,Daar ben ik het niet mee eens. Het is een afwijzing van jou als mens. Bij sommige mensen ligt 'homo' voorin de mond, ze realise ren zich niet eens dat het kwet send is. Letterlijk is homo natuur lijk geen scheldwoord, maar als het met de intentie om te kwetsen ge bruikt wordt, wel." ,,Bij het COC West-Brabant had den we overleg met Roze in Blauw. Dan kun je bespreken wat er zoal voorbij komt aan meldingen en hoor je van hen terug hoe daarmee omgegaan is bij politie en justitie. Dat contact is er hier nog niet, maar ik zou dat graag tot stand brengen." woensdag 13 mei 2020 GO Goes test sneller op corona Het testapparaat van Molecular Biology Systems in Goes. -Gert de Vos, directeur MBS Middelburger Ruud van Engelen is aangetreden als Veiligheids coördinator voor het COC Zee land. Van Engelen, die in 2018 vanuit Brabant naar Zeeland kwam, vervulde die functie de afgelopen jaren al in West-Bra bant. Als veiligheidscoördinator is hij het eerste aanspreekpunt bij incidenten waarbij seksuele geaardheid een rol speelt. Ondine van der Vleuten Vlissingen Je bent lang in West-Brabant werkzaam geweest. Merk je ver schil met Zeeland? Dus, als iemand 'homo' roept, en je voelt je gekwetst, mag je con tact opnemen met jou? -Ruud van Engelen, COC Zeeland Roep je de dader zelf ter verant woording? Ga je erop af? Schelden doet geen pijn, toch? Wacht je alleen af, of onder neem je ook iets?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29