Spullen voetbalmuseum in de uitverkoop... via Marktplaats Voorburcht even belangrijk als het bergje 4 NEXTGENPCR MACHINE IS EEN HIT IN Hij is zo groot als een schoenen doos, maar kan tot 50.000 corona- testen per dag uitvoeren. Uit het buitenland is serieuze interesse in deze in Goes ontwikkelde NextGenPCR. Maar in Nederland loopt men er nog niet erg warm voor. Niek Megens en André Valkeman Uddel Een Barcelona-shirt van Messi met handtekening, een gesigneerd Bay- ern-shirt van Arjen Robben, of een ongekend relikwie: het Oranjeshirt uit 1936... Zomaar een greep uit het aanbod dat de Uddelse Arthur Eel sing sinds kort op Marktplaats zet. De items komen uit de collectie van het ter ziele gegane Nationaal Voetbalmuseum. De spullen vinden gretig aftrek. ,,Als ik nieuwe items plaats, heb ik een dag later 150 reacties'', zegt Eel sing. Liefhebbers zijn bereid om flinke bedragen op tafel te leggen. Een Oranje-outfit uit de jaren 30? Rinkeldekink: 2275 euro! Maar is de verkoop rechtmatig? Mag je zomaar spullen uit dit voor malige museum verkopen? Nee, zeggen journalisten Hugo Borst, Jo- han Derksen en Matty Verkam man. Zij waren de grondleggers van het voetbalmuseum, dat in 2009 in Middelburg opende. Zij kregen, door hun netwerk, items van topvoetballers geschonken of in bruikleen. Ze begonnen het mu seum in Zeeland, maar het flopte daar. De ligging was niet centraal genoeg. Zeeuw Paul Hermsen dook op als redder. Hij nam gedeel telijk de collectie over en opende er opnieuw een museum mee. In het RBC Roosendaal-stadion. Alleen evengoed geen succes. Het mu seum stopte in Brabant voorgoed. Sinds de sluiting - eind 2018 - staat de collectie in dozen te ver stoffen bij de museumbaas Herm- sen. Die sprak er met zijn kennis over: zakenman Eelsing. Voor een percentage van de verkoop, wilde Eelsing de museumwaar wel op in ternet zetten. Daar kwam Johan Derksen on langs achter. De Veronica Inside- analist zei maandagavond: „Unieke spullen worden nu voor spotprij zen op Marktplaats gezet.'' Het gaat volgens Derksen onder meer om historisch waardevol materiaal dat destijds in bruikleen aan het mu seum is gegeven, zoals voetbal schoenen van Johan Cruijff ,,Rela- ties die ons die spullen in vertrou wen hebben gegeven zijn nu in pa niek.'' Eelsing heeft Veronica Inside gezien en haalt er z'n schouders over op. Hij verwacht geen narig heid. ,,Het klopt niet, wat Derksen daar stelt'', zegt hij. ,,Ik heb jaren lang voor veilinghuis BVA Aucti ons gewerkt, dus ik weet waarover ik praat. Wij verkopen alleen de items die door het museum zijn aangekocht of zijn geschonken. Dat kan.'' Spullen die door oud-top- voetballers in bruikleen zijn gege ven, komen niet op Marktplaats, bezweert oud-museumeigenaar Paul Hermsen, net als Eelsing. ,,Al- les wat in bruikleen was, staat hier klaar voor de mensen die het ter be schikking hebben gesteld.'' Andere geluiden Toch hoor je bij de nationale voet balbond KNVB andere geluiden. Zij vonden op Marktplaats diverse items die in bruikleen waren gege ven, aldus KNVB-woordvoerder Daan Schippers: ,,We hebben een mail gestuurd met de bruikleen overeenkomst en geven de beheer der de gelegenheid de spullen terug te bezorgen. Mocht dat niet gebeu- ren, dan gaan we kijken wat voor verdere stappen we kunnen ne men.'' Borst, Derksen en Verkam man wachten niet langer. Ze heb ben advocaat Herman Loonstein op de kwestie gezet. Die doet onder zoek of dit juridisch mag. Hugo Borst: ,,En hij voert het woord na mens ons drie in de kwestie.'' Loonstein ziet genoeg kansen. ,,Want bij musea hebben schen kingen ook het karakter van bruik leen. Voordat je geschonken spul len verkoopt, dien je eerst met de schenker te overleggen. Je kunt ze niet zomaar op Marktplaats zet ten.'' Loonstein overweegt om Marktplaats te vragen de koopwaar van de site te halen. ,,Zodat we kun nen achterhalen hoe het zit met de eigendomsverhoudingen.'' Wouter Geertsen is een bekend advocaat uit Maastricht, met exper tise in goederen- en verbintenis senrecht, en zegt het antwoord te hebben. ,,Voor bruikleen is het hel der: dat mag je nóóit verkopen.'' De KNVB staat daar juridisch als een huis, zegt hij. ,,Voor museum schenkingen ligt het ingewikkel der. Een schenking mag je verko pen, het is gegeven. Of, en dat zie je best vaak bij museumschenkingen, de schenker heeft er een voor waarde aan gekoppeld.'' Ik geef het u, onder de voorwaarde dat ik het terugkrijg als het museum stopt? ,,En als deze mitsen en maren zijn te reproduceren door de drie heren, dan staan ze best sterk.'' Bovendien is er een Leidraad voor het Afstoten van Museale Ob jecten in Nederland. Daarin staat: collecties met publiek belang mo gen niet worden ingezet voor het maken van winst. Geld ontvangen bij afstoting zou niet mogen. De ju ridische vraag voor de rechter is dan: was dit een museum van pu bliek belang. Arthur Eelsing blijft rustig, ziet geen reden om de verkoop stop te zetten. ,,Ik had wel verwacht dat er gedoe van zou komen. Het is jam mer dat er nu zoveel onrust wordt gestookt. Maar slechte reclame is ook goed voor de verkoop.'' Loonstein: ,,Ik heb gezocht naar een vergelijkbare zaak in Neder land. Maar dit is uniek. Een mu seum dat gaat verkopen.'' Frank Balkenende Goes De sneltestmachine is een uitvinding van het Goese biotechbe- drijf Molecular Bio logy Systems. Afhan kelijk van het gekozen protocol kan de machine tussen de 22.000 en 50.000 coronatesten per dag uitvoeren. Sinds de uitbraak van het coro navirus heeft directeur/eigenaar Gert de Vos van MBS een be staand apparaat geschikt gemaakt voor snelle coronatesten. ,,De ma chine wordt in Europa al gebruikt om bacteriën op te sporen bij uri neweginfecties en in China om DNA voor te bereiden bij foren sisch onderzoek. Wij hebben het aangepast om snel te kunnen tes ten of iemand corona heeft. Tijd winst is enorm belangrijk bij een pandemie." Temperatuur veranderen De landelijke capaciteit ligt mo- s menteel op 17.500 coronatesten per dag. Met tien machines van MBS kunnen in de aangewezen testlaboratoria een kwart miljoen testen per dag worden uitgevoerd, zegt De Vos. Hoe dat kan? ,,De huidige tests in laboratoria duren ongeveer anderhalf uur. Met ons SPOREN IN DE DELTA Iedereen kent wel de 38 'vlied bergen' die we in Zeeland nog hebben. Ooit waren er meer dan tweehonderd. Deze aarden heuvel tjes vormden in de periode van on geveer 1150-1350 vaak de kern van een mottekasteel. Op de heuvel stond een toren, die in tijd van nood werd betrokken. Maar het da- gelijks leven speelde zich af op de voorhof of voorburcht. Daar waren de agrarische en woongebouwen en soms een smidse of ander be drijf. De aandacht ging eeuwen lang uit naar de bergjes. Zeker bij monumentenzorgers was de belangstelling voor de on zichtbaar geworden voorhoven be perkt. Ze vielen dan ook vaak bui ten beschermingsmaatregelen. Dat is gelukkig al een tijd anders, maar er is toch meer kennis nodig. Dicky de Koning uit 's-Gravenpolder, al decennia actief in de Zeeuwse ar cheologie, wil de komende tijd do cumentatie verzamelen en niet-de- structief onderzoek doen naar de voorhoven. Dat doet ze met leden van de AWN, een landelijke arche- ologievereniging. Er is voor dit pro ject samenwerking met de Wal- cherse Archeologische Dienst. Op Zuid-Beveland zijn ook genoeg voorbeelden van bergjes met een voorhof, waarvan de archeologi sche neerslag nog aanwezig is. ,,De Berg van Troje in Borssele natuur lijk, maar ook Baarsdorp en 's-Heer Arendskerke", zegt De Koning. ,,Allemaal beschermde sites. Het herstel van het terrein bij Borssele is aardig gelukt. Alleen de originele gracht had wat beter zichtbaar kunnen zijn." Afgegraven Ook in 's-Heer Arendskerke is men in 2012 aan de slag gegaan, na ar cheologisch onderzoek en een be- sluitvormingsproces van vijfjaar. Ten zuiden van de dorpskern lag een ongeveer 13 meter hoge vlied berg, die na 1924 in verschillende fasen is afgegraven. Alle kenmer kende elementen waren hier aan wezig. Een kernterp uit de twaalfde eeuw van 1 tot 3 meter is omstreeks de dertiende eeuw verhoogd tot een ronde hoofdburcht met een doorsnede van circa 50 meter. Ook werd een voorburcht met een dia meter van zo'n 30 meter aangelegd. Op het bergje prijkte in de veer tiende eeuw een bakstenen toren. Over de gracht lag een houten brug naar de voorburcht. Een prachtig middeleeuws kasteelcomplex dus, maar helaas verloren gegaan. Ge lukkig werden de restanten van berg en voorhof, nog te zien als lichte bulten in het terrein, vanaf 2007 ingericht als plantsoen bij een nieuwe woonwijk: het plan Kas- teelberg. In 2012 was alles klaar. Er verrees zelfs een gloednieuw speel kasteel op de plaats van het oude mottekasteel. woensdag 13 mei 2020 GO Zakenman Arthur Eelsing uit Uddel heeft voetbaljournalisten Hugo Borst, Johan Derksen en Matty Verkamman op zijn dak. Eelsing verkoopt spullen uit een voetbalmuseum dat zij op richtten. Wat ik doe mag, stelt Eelsing. Juridisch deskundigen betwijfelen dat. Is dit legaal? September 2010: Johan Cruijff bezoekt het Voetbalmu seum in Middelburg. Vinding uit bO 1 -V Directeur Gert de Vos van Molecular Biology Systems in Goes bij zijn testapparaten. In zijn hand een frame waar de te onderzoeken monsters (DNA met testvloeistof) op worden geplaatst. FOTO'S johan van der heijden Een tweewekelijkse rubriek over Zeeuwse vondsten, histori sche sporen en verhalen Jan J.B. Kuipers Heringericht motteterrein van 's-Heer Arendskerke. FOTO HMD. DEKKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 28