Domme pech bij Scheveningen Covra maakt voor het eerst in acht jaar winst Thuiswerk 2 SPORTSCHOLEN BUITEN BEWEGEN A Sportschooleigenaren wachten niet tot ze weer open mogen. Ze halen de fitnessapparaten naar buiten, zodat hun leden tóch kunnen bewegen. Spinning, zumba en pilates: dat kan makkelijk in de buitenlucht. Commentaar De Scheveningse surfgemeenschap rouwt. Vijf fitte en vaardige surfers verdronken maandag bij de havenhoof den. De zee bleek er verraderlijk door de noordenwind, door de sterke stroming en door buitengewoon veel schuim op het woeste water. Van de grote betonblokken bij de havenhoof den worden regelmatig mensen gered. Het is een bekende ge vaarlijke plek. Maar de surfers die er maandag bewust de bran ding opzochten zijn het gewend. Zij waren getraind om ande ren te redden. Dat maakt hun dood extra tragisch. In het weekeinde kwam in Zeeland al een kitesurfer om het leven. Zo loopt de tol van watersporten in de branding snel op. Is er toezicht nodig? Moet boven een bepaalde windkracht de rem op dit soort sporten? De dood van zes jonge mensen lijkt meer dan voldoende aanleiding. Tot je beter kijkt naar de jonge atleten die zich onder zware omstandigheden op en in het water wagen. Dat zijn stuk voor stuk mensen die weten wat ze doen. Die trotseren regelmatig veel meer wind dan er nu was. Juist in de woeste branding vinden zij hun uitdaging en hun vrij heid. Dat moet kunnen. De vijf Scheveningse surfers zijn het slachtoffer geworden van een zeer ongelukkige samenloop van omstandigheden. Normaal gesproken zouden deze ervaren sporters de kolkende zee goed hebben 'gelezen' en zouden zij niet het water in zijn gegaan. Zij hebben de domme pech gehad dat de branding een register opentrok dat zij nog niet kenden. Jonge atleten vinden in de zware branding hun uitdaging en hun vrijheid Dat staat in het net verschenen jaarverslag van Covra. De afgelopen acht jaar schreef de organisatie nog rode cijfers. In 2018 was er een ver lies van 2,6 miljoen, in 2017 4,3 mil joen en in 2016 5,1 miljoen euro. Terwijl de omzet met bijna 7 mil joen euro is gedaald naar 19,8 mil joen euro steeg de winst naar een recordhoogte van 16,3 miljoen euro. Volgens Covra-directeur Jan Boe len zijn de rooskleurige cijfers on der meer te danken aan het ver nieuwde beleggingsbeleid van Co- ALMANAK Zelf bouwde de Vlissingse va der als jongeling een miniatuur scene uit Jurassic Park na op de platte bovenkant van zijn com puter. Hij kon daarom ook niet echt boos worden op de opstel ling die zijn zoon op pappa's werkplek achterliet. Een rijtje olifantjes, onder vuur genomen vra. Er is meer geld belegd en ook is scherper gekeken naar de kosten. Ook zijn toekomstanalyses gede tailleerder uitgevoerd. Verder is in het prijsbeleid het principe van 'de vervuiler betaalt' consequent door getrokken. Het vernieuwde beleggingsbeleid heeft bijgedragen aan de verbeterde cijfers Bij de Covra ligt laag, middelhoog en hoog radioactief afval opgesla gen. Het gebouw voor hoogradioac- tief afval wordt momenteel uitge breid, onder meer omdat is beslo ten de kerncentrale in Borssele tot eind 2033 open te houden. Tip? redactie@pzc.nl door een piepklein Romeintje met dito blijde. ,,Wat is dit? Hannibal?" ,,Ja sorry, moet ik nog opruimen." ,,Nee, dat be doel ik niet. Wat doet die indi aan hier? En die conquistador? Ga eens opzij." Pappa vergat zijn thuiswerk. De jongens hebben nog lang leuk samen gespeeld. Delft rekent CO2- project door André en Lilian overhandigen een cheque voor KWF Ondanks dat er dit jaar niet gefietst wordt voor de Delta Ride for the Roses gaat er toch een cheque naar KWF kankerbestrij ding. André en Lilian Pie ters uit Terneuzen zame len al jaren geld in voor het fietsevenement en zijn niet gestopt met geld in zamelen. André en Lilian hebben inmiddels 15.824 euro opgehaald. Morgen om 14.00 uur op de Markt in Terneuzen overhandi gen ze de cheque aan Ben de Reu (voorzit ter Stichting Ride for the Roses Zeeland) en Marc Stam (voorzitter comité Terneuzen). Bruinisse Keurmerk voor zoutziederij De parkeerplaats van sportschool Zeeland Gezond in Middelburg is dinsdagochtend omgetoverd tot openluchtfitness. Aan de ene kan staan cardio-apparaten opgesteld in een grote open partytent. Verderop is zijn de tegels bedekt met fel groene matten. Elke sporter heeft zo z'n eigen domein. Negen dames bewegen mee met hun trainster. De les bodytraining is nog geen vijf minuten bezig als de eerste jasjes uitgaan. Marco Schroevers, mede-eigenaar van de sportschool, glundert. ,,Heerlijk dat de mensen weer kunnen sporten. Ze zaten er echt op te wachten. We zijn gisteren 250 keer gebeld door leden die wilden reserveren. Na tuurlijk kunnen mensen ook in hun eentje gaan hardlopen, maar vergis j e niet in de sociale factor van de sportschool." Flink investeren De leden van Zeeland Gezond kun nen zich inschrijven voor onder meer spinning, zumba, yoga, pilates en bodytraining. Maar sporten kan voorlopig alleen op afspraak. ,,Er mogen niet meer dan tien mensen tegelijk sporten. Dat moeten we in de gaten houden." Op het parkeer terrein zijn looproutes gemarkeerd en iedereen die aankomt, moet eerst zijn handen desinfecteren. ,,En alle apparaten worden vooraf en achteraf schoongemaakt", legt Schroevers uit. De sportschooleigenaar heeft flink moeten investeren om de openluchtfitness mogelijk te ma ken. Hij baalt flink dat de sport school nog niet open mag, terwijl kappers en binnenzwembaden wel weer in bedrijf zijn. Zijn bedrijf dreigt in de financiële problemen te komen, net als andere sportscho len. Schroevers: ,,Leden accepteren het als je één maand contributie in casseert, maar de tweede maand beginnen ze te morren en daarna regent het opzeggingen. Als dit tot september duurt, dan redden we het niet." Aangekomen Ook andere Zeeuwse sportschool eigenaren laten het er niet bij zit ten. Op meerdere plekken worden de fitnessapparaten naar buiten verhuisd en groepslessen in de open lucht verzorgd. Schroevers: ,,Ik was heel teleurgesteld. Maar als deskundigen zeggen dat binnen sporten de kans op verspreiding van het virus verergert, dan moeten we creatief zijn. Dit geeft energie. We weten weer waar we het voor doen." De leden van Zeeland Gezond zijn blij dat ze weer terechtkunnen bij de sportschool. De 74-jarige Leny Verhulst uit Middelburg staat met een grote glimlach op het par keerterrein. Ze kan niet wachten tot de les bodytraining begint. ,,Ik ben wat aangekomen door al het binnen zitten", verklapt ze. ,,Ik heb wel gewandeld, maar dat is niet fijn als je onderweg niet naar de wc kunt. En het is ook minder gezellig om alleen te sporten. Ik wil dol- liranlnvrte, woensdag 13 mei 2020 II De nationale opslag voor radio actief afval Covra in Borssele heeft voor het eerst in acht jaar weer winst gemaakt. De netto winst over 2019 kwam uit op 16,3 miljoen euro. Frank Balkenende Borssele MIDDELBURG In de zuidwestelijke delta kan in 2030 mogelijk 10 miljoen ton aan schade lijke broeikasgassen wor den bespaard. Die in schatting maakt de Stich ting Circular Biobased Delta op basis van 42 pro jecten van bedrijven uit Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Holland. De drie provincies betalen elk 20.000 euro om die ver onderstelling te laten doorrekenen door onder zoekers in Delft. Die maken van de 25 effec tiefste projecten een ranglijst. Op basis daarvan kan worden beoordeeld wat als eerste moet wor den opgepakt. GOES/TERNEUZEN Zoutziederij Zeeuwsche Zoute in Bruinisse heeft het keurmerk Zeker Zeeuws Streekproduct gekregen. Gedeputeerde Jo-Annes de Bat over handigde het bijbeho rende certificaat maan dag aan zoutmaker Chris tian Clerx. De Bat deed dat samen met voorzitter Robert Zonnevylle van de Stichting Zeker Zeeuws Streekproduct. Het zee zout van Zeeuwsche Zoute wordt uit de Oos- terschelde gewonnen. Het keurmerk Zeker Zeeuws staat ervoor dat het product dat je koopt echt uit de provincie komt. Iedereen Cornelleke Blok Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 26