19 en haar ploeggenoten, maar heeft nu juist ook tijd voor andere dingen 50 JAAR EUROPACUP 1 Herbeleef hoe Feyenoord de Europacup 1 won woensdag 13 mei 2020 gehad. Bij een paar anderen is het virus nooit officieel vastgesteld, maar zij hadden wel de sympto men. Nu is iedereen bij de club weer gezond. ,,We zien elkaar elke maandag in zo'n videogesprek. Dat is vooral om te vragen hoe het met iedereen gaat. Veel nieuwe infor matie krijgen we niet. De insteek is nog steeds om de competitie af te maken. Maar de vraag is natuur lijk hoe realistisch dat is. Er zijn zo veel vragen. Wat doet de bond als we niet verder kunnen? Kijk, bij de mannen staat Liverpool zo ver voor. Bij ons is dat heel anders. Manchester City staat bovenaan, maar Chelsea heeft een duel min der gespeeld én minder verlies- punten. Wij staan derde. Is dat de eindstand, dan hebben wij geen Champions LeagueIk ben heel benieuwd hoe dit allemaal opge lost wordt.'' Voorlopig zit ze goed in Schot land. Al mist ze Londen en ook het fysieke contact met haar ouders en Vivianne Miedema om speelt Tottenham-keepster Becky Spencer en scoort voor Arsenal. foto getty images Als ambassadeur van War Child. „Hopelijk kan ik inspireren." foto war child broertje Lars. ,,Hij voetbalt bij FC Den Bosch. De Nederlandse clubs zijn voorzichtig weer aan het trai nen. Natuurlijk is het fijn om weer naar de club te gaan. Maar als top sporter heb je doelen nodig. Trai nen om top te zijn in wedstrijden. Dat gevoel ontbreekt nu en dat is lastig. Ik probeer zo fit mogelijk te blijven. Dat lukt ook wel. We voet ballen in de tuin, tennissen en hebben een soort van eigen krachthonk.'' War Child Juist nu is er meer tijd voor andere dingen. Bijvoorbeeld voor haar werk als ambassadeur van War Child. ,,Ik heb rust in mijn kop. Dat is wel lekker zodat ik acties kan bedenken. Daar maak ik dan filmpjes van en plaats ik op mijn sociale media. Zo hoop ik Neder landse kinderen te motiveren om geld in te zamelen voor War Child. Juist nu hebben die kids dat hart stikke hard nodig. Hopelijk kan ik inspireren. Ik vind het mooi om een handje te helpen. Er zijn zo veel meer dingen dan voetbal.'' Maar toch. Deze coronacrisis zal ook zijn sporen achterlaten in het vrouwenvoetbal. Een tak van sport die de afgelopen jaren juist zo groeide. ,,Daar maak ik me wel zorgen om. Clubs zullen moeten bezuinigen. Het is naïef te denken dat er dan niet naar de vrouwentak wordt gekeken. Maar ik denk wel: als deze crisis tien jaar geleden had plaatsgevonden, was het funest geweest voor onze sport. Nu niet. Als deze crisis tien jaar eerder had plaatsgevonden, was het funest geweest vooronzesport -Vivianne Miedema (23) Er ligt nu wel een bepaalde basis, die is stabieler dan ooit. Bij de ene club en in het ene land is die basis beter dan bij de andere club of het andere land. Ik ben blij dat ik bij Arsenal speel. Een club die al jaren bewijst dat ze het vrouwenvoetbal belangrijk vindt. Dat zit nu diep in de club verankerd. Op dat vlak ver wacht ik geen grote problemen.'' Bovendien verlengde Miedema haar contract in Londen eind 2018. Ze ligt nog twee jaar vast bij Arse nal. Dat geeft ook een bepaalde rust. ,,Waar ik me ook zorgen om maak: er zijn best veel meiden met een aflopend contract. Voor hen is deze tijd natuurlijk heel onzeker. Heb ik mijn laatste wedstrijd voor de club gespeeld? Waar ligt mijn toekomst? Moet ik al op zoek naar een nieuwe club? Lastige vragen in deze onzekere periode.'' De Spelen en het EK Toch wil Miedema het niet alleen van de zwarte kant bekijken. Veel liever niet zelfs. Tijdens één van die lange wandelingen door de Schotse heuvels dacht ze ook: ,,Er komt voorlopig geen groot toer nooi aan, want het EK is verplaatst naar 2022 en de Olympische Spe len naar 2021. Dat is natuurlijk ge woon kloten, want die toernooien met Oranje zijn geweldig. Maar de andere kant is dat het clubvoetbal in het vrouwenvoetbal daardoor wel een boost kan krijgen. Zeker nu er straks zo veel behoefte is aan sport. Mensen kunnen niet wach ten om weer een bal te zien rollen. Dit is het moment om daarvan te profiteren. Ik weet dat de UEFA daarmee bezig is. Neem onze Champions League. Daar valt qua aandacht nog veel winst te boe ken.'' Voorlopig is het alleen hopen op wedstrijden, op die spanning, op de goals. Dat gevoel waar Miedema voor leeft. Ja, ze mist het scoren, de adrenaline, haar teamgenoten. Ze mist ook het spelen voor Oranje, de momenten met de andere in ternationals in Zeist. ,,Ik ben in middels aardig 'verschotst'. Moet soms gewoon nadenken over Ne derlandse woorden. Ik vind haggis (Schots gerecht met ingewanden van een schaap) en black pudding (bloedworst) inmiddels lekker. Maar geen zorgen, hoor. Ik blijf al tijd een trotse Nederlandse.'' Een unieke terugblik in de tijd 6 mei 1970: de dag die de geschiedenisboeken ingaat als het moment dat Feyenoord de Europa Cup wint en het totaalvoetbal in Nederland een opmars maakt. Precies 50 jaar na de finale tegen Celtic is het historische seizoen tot leven gebracht in het boek Voor Altijd De Eerste. Het boek staat vol met nog nooit eerder gepubliceerde foto's, documenten en tientallen souvenirs. Een must voor elke Feyenoord fan! Nü te koop bij deelnemende winkels en online via de PZC Webwinkel Bestel op pzc.nl/eerste Het voordeel van PZC brunc PC Exclusief verzendkosten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19