CORONAVIRUS II Kritiek op premier Johnson om onduidelijke versoepeling 9 HULPVERLENERS GEWELD TEGEN AGENTEN^ Geweld en agressie tegen agenten wil maar niet afnemen. Volgens de politie worden burgers mondiger en laten ze zich minder makkelijk corrigeren. Met vuurwerk gooien lijkt een geintje, maar dat is het niet et zijn zwaailicht aan begeleidde motoragent Rob* op 18 de cember vorig jaar een colonne van boeren en bouwers, die had den geprotesteerd tegen het stik- stofbeleid. Dankzij de inzet van Rob en honderden collega's waren de demonstraties die dag mogelijk geweest. Nu waren de trekkers en busjes op weg naar huis. Op de A1 reed Rob achter een collega aan de Hanzetunnel in. Plotseling werd hij opgeschrikt door een lichtflits en een extreem harde knal. Voor hem slingerde zijn collega op de motor. ,,Mijn eerste reflex was te kijken of mijn collega oké was. Daarna gingen we op jacht naar de daders. Dat bleken drie jonge mannen in een busje te zijn. Eerst werkte ik op adrenaline door. Pas later ging mijn aandacht naar een hardnekkige piep in mijn oor. De gehoorschade die ik heb opgelopen, is mogelijk blijvend.'' Rob is één van de 94 agenten die vorig jaar vuurwerk naar zich toe gegooid kregen. Een opvallende stijging ten opzichte van het jaar ervoor, toen het nog 'slechts' 16 keer voorkwam. Vaak gaat het om illegaal knalvuurwerk, dat soms de kracht heeft van een handgranaat. ,,Het lijkt misschien een geintje, maar dat is het écht niet", zegt Ruud Verkuijlen van de politie. ,,Het is absoluut verwerpelijk en wij nemen dit heel serieus." Verkuijlen heeft Geweld tegen politieambtenaren in zijn porte feuille. Ondanks de maatschappe lijke verontwaardiging over agres sie tegen hulpverleners zijn de cij fers niet gedaald. Meer dan 4200 keer kregen agenten in 2019 ver wensingen of bedreigingen naar het hoofd en meer dan 6000 keer werd het fysiek. Agenten werden gekrabd, gebeten, geslagen, ge schopt of kregen een kopstoot. In zes gevallen registreerde de politie een poging tot moord. In 111 geval len een poging tot doodslag. Brave huisvader Vaak begint het als agenten bur gers aanspreken. Vanuit een im puls halen ze dan uit, verbaal of fy siek. ,,Het zijn niet altijd the usual suspects. Een ogenschijnlijk brave huisvader kan ook raar reageren als een agent hem erop wijst dat hij achter het stuur zat te appen.'' Mensen laten zich in bepaalde gevallen minder corrigeren, merkt Verkuijlen. Omstanders bemoeien zich vaker met een arrestatie, of weigeren uit de weg te gaan. ,,Ze belemmeren agenten in het werk. De politie handhaaft de democra tische regels die we met zijn allen hebben opgesteld. We zijn heel blij dat minister Grapperhaus een taskforce in het leven heeft geroe pen om dit probleem in het pu blieke debat aan te slingeren." In toenemende mate krijgen agenten te maken met personen die verward gedrag vertonen. Het aantal meldingen ging vorig jaar voor het eerst over de 100.000 heen. 20 procent van de werktijd gaat op aan werken met verwarde personen. ,,De politie is niet geou tilleerd om effectief op te treden. Maar wij blijven de haarlemmer olie in crisissituaties met verwarde personen. De plannen liggen er om de aanpak te veranderen. Het zou goed zijn als daar meer stap pen in gezet worden." Agenten kunnen best tegen een stootje, maar sommige zware inci denten zijn moeilijker te verteren. Het aantal gevallen van zware mishandeling verdubbelde vorig jaar. ,,Dat raakt ook het thuisfront. De vrouw van een agent die werd geslagen bij een trouwstoet be schreef dat vorig jaar zo treffend in een brief. Ze schreef hoe de kinde ren vertelden dat papa 'kok-out' was geslagen. Hartverscheurend.'' De speech van de premier die zon dagavond op tv te zien was, zaaide verwarring onder veel Britten. Hij moedigde personeel dat niet thuis kan werken aan om weer aan het werk te gaan, maar raadde af om daar met het openbaar vervoer naartoe te reizen. Hoe ze dan wel op hun werk moesten komen vertelde hij niet. Ook moest men zich wel aan de socialeafstandsregel van 2 meter blijven houden. Dat dat bij veel werkzaamheden niet mogelijk is, daar ging Johnson niet op in. Labour-leider Keir Starmer mocht gisteren het spits afbijten na het statement van Johnson, en zei dat er veel vragen leven bij het volk, maar dat antwoorden ontbreken. ,,Het land heeft duidelijkheid en geruststelling nodig, maar dat is tot nu toe dun gezaaid.'' Ian Blackford, van de Schotse SNP, zag vooral ver warring: ,,Door dit soort tegenstrij dige berichten lopen mensenlevens gevaar." Morgen begint fase 1 van het ver soepelingsplan van de Britse rege ring. ,,Dit is een eerste voorzichtige stap'', zei Johnson. Maar het land met het hoogste aantal getelde co- ronadoden van Europa is zeer ver deeld over het versoepelen van de lockdown. Gistermiddag publi ceerde de Britse regering een uitge breid document van vijftig pagina's over de coronarichtlijnen. Blijf waakzaam, is de nieuwe lockdownslogan van premier Johnson. Voor Engeland dan: de re geringen in Schotland, Wales en Noord-Ierland vinden het te vroeg om de eerdere boodschap 'blijf thuis' te laten varen en komen steeds luider in opstand tegen het coronabeleid van de premier. Ze hebben ook veel eigen bevoegdhe den. Vooral de eerste minister van Schotland, Nicola Sturgeon, is zeer kritisch op haar Engelse collega. ,,We zitten op een kritiek punt. Het zou rampzalig zijn om de richtlijn van 'blijf thuis' te laten varen. Ik ben daartoe niet bereid.'' De Britse lockdown is strenger dan de Nederlandse. Vanaf morgen worden de regels iets soepeler. En gelsen mogen onbeperkt naar bui ten om te sporten of in de zon te zitten. Ze mogen een persoon bui ten het eigen huishouden zien voor een wandeling, picknick of sportac tiviteit: zo lang die maar in de open lucht is en er afstand wordt gehou den. Ook adviseert de regering ge zichtsbedekking te dragen in het ov. De Britse scholen blijven zeker tot 1 juni dicht; de kappers zeker tot 4 juli. dinsdag 12 mei 2020 'Die brave huisvader kan ook opeens raar reageren' Koen Voskuil Den Haag Ruud Verkuijlen: ,,Zware incidenten raken ook het thuisfront." FOTOFRANKJANSEN -Ruud Verkuijlen, politie *De naam van agent Rob is op ver zoek gefingeerd. De echte naam is bij de redactie bekend. In een statement in het Britse Lagerhuis probeerde Boris Johnson gistermiddag duidelijk heid te scheppen over de ver soepelingen van de lockdown. Het zorgde voor felle kritiek van oppositiepartijen. Suse van Kleef Londen Boris Johnson zorgde voor verwarring. foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9