CORONAVIRUS Advies aan kabinet: Geef 1 miljard euro voor crisis in Afrika krantenbezorgen.nl 8 NIEUWS Informatie of aanmelden? Kun jij wel wat extra's gebruiken in deze onzekere tijd? Kom kranten bezorgen! 's Ochtends voor 7.00 uur bezorgen, zaterdag voor 8.00 uur Startpremie 200/ Vergoeding afhankelijk van de wij kg rootte Gratis deze krant lezen ledereen is welkom vanaf 15 jaar dinsdag 12 mei 2020 Strandtenten konden ondanks het mooie weer geen gasten ontvangen. foto robin utrecht Het kabinet moet snel 1 miljard euro ter beschikking stellen voor de bestrijding van de coro nacrisis in Afrika en andere ar me gebieden. Dat stelt de Ad viesraad Internationale Vraag stukken (AIV) in een nieuw ad vies aan het kabinet. David Bremmer Den Haag Nu het coronavirus in vrijwel alle landen om zich heen grijpt, dreigt een economische en humanitaire catastrofe zonder weerga, schrijft de adviesraad. De arme landen in Afrika zijn het kwetsbaarst. 'De ziekte kan des te harder toeslaan, aangezien honderden miljoenen mensen de toegang tot schoon wa ter en gezondheidszorg ontberen.' De AIV wil daarom dat het kabi net 1 miljard euro uittrekt om de meest acute noden te lenigen. Met het geld kunnen Afrikaanse landen bijvoorbeeld straks coronatesten en beschermende middelen zoals mondkapjes aanschaffen. Volgens AIV-voorzitter Jaap de Hoop Scheffer is een miljard zeker niet te veel gevraagd. Hij wijst erop dat het kabinet eenzelfde bedrag voor Italië wilde uittrekken. Oud-Navo-chef De Hoop Schef fer beklemtoont dat royale steun 'welbegrepen eigenbelang' voor Nederland is. Hij wijst op het risico van een tweede infectiegolf door de instroom van mensen uit het bui- W AIV: Economische en humanitaire catastrofe zonder weerga dreigt tenland, waar corona nog heerst. Als handelsland heeft Nederland daarnaast baat bij een optimaal functionerende wereldeconomie. Het coronavirus kan ook leiden tot grote vluchtelingenstromen rich ting Europa, vreest de AIV. Het kabinet verzocht de onafhan kelijke AIV vorige maand om het spoedadvies, op aandringen van de Tweede Kamer. Sigrid Kaag, minis ter van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, zegt dat het kabinet spoedig met een re actie komt. Het kabinet presenteert op zijn vroegst vrijdag, maar waar schijnlijk pas volgende week een tweede noodpakket om banen en bedrijven overeind te houden. Daarin wordt opnieuw met miljarden gesmeten, maar de politieke eensgezindheid uit maart is aan het afbrokkelen. Laurens Kok Den Haag In Haagse beleidstorens wordt momenteel hard gewerkt aan wat in de wandelgangen wel het nood- pakket 2.0 wordt genoemd. Net als bij een softwareupdate gaat het om een verbeterde versie van de eind maart haastig in elkaar ge kluste 1.0-versie, beter bekend als het 'noodpakket voor banen en economie'. De hoop is dat er voor Hemelvaartsdag overeenstem ming is, omdat het eerste pakket al tien dagen later, op 31 mei, afloopt. Dat eerste pakket moest zo snel in elkaar gezet worden, dat tekort komingen voor lief werden geno men. Snelheid en eenvoud werden belangrijker geacht dan zorgvul digheid en fraudebestendigheid. Misbruik werd ontmoedigd met een beroep op het geweten van de aanvragers. Bedrijven die 'dat gore lef' hadden, zouden de overheid achter zich aan krijgen, aldus mi nister van Financiën Hoekstra. Het eerste pakket bestond uit drie steunregelingen, aangevuld met grootschalig uitstel van belas tingbetaling en ruimhartige staatsgaranties op kredietverle ning. Van het drietal steunregelin gen krijgt in ieder geval het Nood fonds Overbrugging Werkgele genheid (NOW) een vervolg in de 2.0-versie. Die regeling houdt in dat de staat maximaal 90 procent van de loonkosten overneemt van bedrijven die meer dan 20 procent omzet hebben verloren. Wel introduceert minister Kool mees van Sociale Zaken nieuwe voorwaarden. Bedrijven die hun hand ophouden, mogen bijvoor beeld geen dividend uitkeren, aan delen inkopen of bonussen uitde len. Tegelijkertijd onthulde Kool mees in tv-programma Opi dat hij de boete op het ontslaan van me dewerkers wil schrappen, zodat bedrijven alvast kunnen afslanken. Daarmee heeft hij zich de woede op de hals gehaald van linkse par tijen en de vakbonden. Zij menen dat Koolmees zijn oren te veel laat hangen naar werkgeversclubs VNO-NCW en MKB Nederland. Het is niet waarschijnlijk dat ondernemers nog eens 4000 euro krijgen. PvdA en SP dreigen tegen het pak ket te stemmen als de boete wordt geschrapt. Belastinggeld dat is be doeld om banen te behouden, mag niet het tegenovergestelde be werkstelligen, menen zij. Bronnen rond het kabinet be kreunen zich erom dat Koolmees op televisie te losjes heeft gefor muleerd. De zeldzame politieke eensgezindheid die klonk bij het eerste pakket, dreigt daardoor plaats te maken voor polarisatie, terwijl het kabinet in beide Ka mers niet zeker is van een meer derheid. Dat er in maart verkiezin gen zijn, maakt het nog moeilijker om tot consensus te komen. De discussie over hoe bedrijven de coronacrisis door geloodst moe ten worden, gaat daarmee een nieuwe fase in. Politici tonen zich met de week gevoeliger voor lob byisten die betogen dat de sector die zij vertegenwoordigen niet uit de voeten kan met het noodpak- ket. Het regent Kamermoties waarin het kabinet wordt opgeroe pen uitzonderingen te maken voor strandtenten, chemische bedrij ven of andere ondernemingen voor wie de NOW te weinig soe laas biedt. De verdediging van Koolmees dat hij 'niet iedereen ge lukkig kan maken' en dat het 'in gewikkeld' is maakt steeds minder indruk, ook in de coalitie. Tegelijkertijd wordt de druk op gevoerd bij minister Wiebes en staatssecretaris Keijzer van Econo mische Zaken en Klimaat. Zij zijn verantwoordelijk voor de tege moetkoming van 4000 euro aan horecazaken, kappers en andere ondernemers die op last van de overheid de deuren moesten slui ten. Deze TOGS-regeling moest al twee keer aangepast worden, na dat een deel van de doelgroep er niet voor in aanmerking bleek te komen. Dat er nog een keer 4000 euro wordt uitgedeeld, wordt on waarschijnlijk geacht. Wiebes en Keijzer willen meer maatwerk bieden. Maar hoe, dat is de vraag. De minste discussie in het kabi net gaat over de financiële bijstand voor zelfstandigen, de TOZO-re- geling. Dat die wordt verlengd staat wel vast. De enige mogelijke wijziging is de toepassing van de partnertoets. Nu krijgt een samen wonende zzp'er tot maximaal 1500 euro per maand aangevuld, ook als de partner een salaris verdient. Mogelijk komt hier verandering in. *na drie maanden goed bezorgen Politiek gesteggel over coronasteun «I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8