CORONAVIRUS Honderden migranten per maand op Kanaal 7 Verpleegkundigen herdenken rolmodel Florence Nightingale 'Ze is voor mij een inspiratiebron' Angst voor tweede golf JOLIEN WISSE Kritiek klinkt er ook. ,,Ze was lang tegenstander van nieuwe medische ontwikkelingen, bij voorbeeld als het ging om de ver spreiding van infectieziektes. Die behoudendheid wordt haar in his torische boeken weleens verwe ten.'' Ook in moeilijke tijden komt ze er niet altijd goed van af. ,,Dan staat ze symbool voor vroeger, iets waar verpleegkundigen zich tegen willen afzetten. Zo werden er tij dens de Witte Woedeprotesten eind jaren 80 (tegen onder meer slechte arbeidsomstandigheden) grafkisten gebruikt met daarop de tekst 'Rust zacht, Florence Nightingale'.'' Wiegmans favoriete anekdote over Nightingale heeft niets met de zorg te maken. ,,Het verhaal gaat dat Florence gek was op die ren, vooral katten. Volgens verha len heeft ze in haar lange leven - ze werd 90 jaar oud - meer dan zestig katten gehad. Die gaf ze de namen van politici, zoals Bismarck.'' De Franse kustwacht onder schepte de afgelopen week al leen al 66 migranten op zee. Af gelopen zondag werden tien mannen op een rubberboot met motorpech tegengehouden. Zaterdag werden zestien mi granten opgepikt, onder wie vijf vrouwen en een kind. De be trokkenen komen uit landen als Afghanistan en Somalië. In de eerste vier maanden van dit jaar zijn tot nu toe 1280 illega len door de Franse autoriteiten van zee gehaald. In heel 2019 werden door de Franse kust wacht 2294 migranten op zee onderschept. Dat zijn er gemid deld 191 per maand. Nu gaat het om een gemiddelde van 320 mensen per maand. In Londen wordt dezelfde trend gesignaleerd. Volgens be rekeningen van de Britse pers zijn de laatste zes weken in Britse wateren 609 migranten opgepikt, afkomstig uit Frank rijk. Dat is evenveel als in twaalf weken daarvoor. De toename heeft voor een deel te maken met de quarantainemaatregelen volgens het ministerie van Bin nenlandse Zaken. Het verkeer via boten en de tunnel is aan banden gelegd, waardoor alleen de route over water overblijft. In Frankrijk wordt vooral op de gunstige weersomstandighe den gewezen. Een week geleden werd op het Kanaal nog een piek bereikt. Toen werden in twee dagen tijd 107 migranten uit zes bootjes ge haald, onder wie zeven kinde ren. De Britse kustwacht pakte toen 49 mensen op, de Franse kustwacht 58. WUHAN China is bang voor een tweede besmet- tingsgolf van het corona virus, nadat in de stad Wu han zes nieuwe besmet tingen zijn vastgesteld, meldt de South China Morning Post. Dit weekend raakten ook al mensen be smet in Shulan, een stad in het noordoosten van het land. De nieuwe besmet tingen komen op een mo ment dat China de econo mie langzaam weer wil aanzwengelen. Op 8 april werd de lockdown van de miljoenenstad opgeheven. et een lantaarn in de hand deed ze 's nachts haar ronde langs de gewonde soldaten. Als ver pleegkundige aan het front van de Krimoorlog was Florence Nightingale letterlijk het licht puntje in de duisternis. 'Wij kon den haar schaduw wel kussen als die over ons heen viel', schreef een oud-patiënt. The lady with the lamp groeide uit tot het boegbeeld van de verpleegkunde. Vandaag is het precies tweehon derdjaar geleden dat Nightingale het levenslicht zag. Wereldwijd wordt daarbij stilgestaan met de Dag van de Verpleging. ,,Het is zonde dat vanwege de coronacrisis alle feestelijkheden niet doorgaan, maar ik kan me geen beter eerbe toon voorstellen", zegt Nannie Wiegman, historica en oprich ter van het kenniscentrum Florence Nightingale Instituut. „Nog nooit is er zo veel aandacht geweest voor het be langrijke werk van verpleegkundigen.'' Nightingale groeide op in een welgesteld Brits gezin. Ze was veelzijdig en slim. Wiegman: „Maar ook bescheiden, iets wat paste bij de rol van de vrouw in de 19de eeuw." Tegen de wens van haar ouders in besloot ze niet te trouwen. Ze wilde verpleegster worden, volgens haar een roeping van God. ,,Het vak bestond nog niet. Je had alleen vrouwen uit een laag milieu, vaak dronken, die tegen betaling op zieken pasten.'' Haar heldenstatus kreeg ze door de Krimoorlog. Op verzoek van de minister van Oorlog werd Nightingale met 38 andere vrou wen met verpleegervaring naar het Turkse Scutari gestuurd. Daar verzorgden ze onder erbarme lijke omstandigheden gewonde soldaten. Al tijdens de oorlog groeide ze uit tot een beroemd heid, door artikelen over haar in het Britse dagblad The Times. ,,Ze stond zelf liever in de schaduw. Na de oorlog kwam ze daarom onder een andere naam weer naar Enge land en trok ze zich terug.'' Ze was veel meer dan The lady with the lamp, vertelt Wiegman. ,,Een pionier op het gebied van data. Florence was geïnteresseerd in wiskunde en zag het belang van statistische berekeningen.'' Zo hield ze voor de oorlog al informa tie bij over de sterftegevallen in hospitalen. Dit om aan te tonen dat betere sanitaire voorzieningen Vandaag is net precies tweehonderd jaar geleden dat het ultieme rolmodel voor verpleegkundigen werd geboren: Florence Nightingale. Haar nalatenschap is ook in de coronacrisis relevant. de sterfte zouden verminderen. Na de oorlog richtte ze in Londen de eerste verpleegstersschool op en bracht ze een handboek uit over ziekenverpleging, volgens Wiegman haar grootste daden. Haar gedachtegoed is de basis voor de moderne verpleegkunde, met principes over hygiëne (han den wassen) en infectiebeheer- sing. Die zijn vandaag de dag nog relevant, ook in de huidige strijd dinsdag 12 mei 2020 De dame met de lamp blijft lichtend voorbeeld Jolien Wisse (35), verpleegkundig specialist bij zie kenhuis Rijnstate in Arnhem: ,,In de zorg gaan we altijd door, ook nu tijdens de coronacrisis. Maar soms moet je even stilstaan bij wat je doet en waarom. Zoals Florence Nightingale dat deed met haar kritische blik. Dat maakt haar voor mij een inspira tiebron. Tijdens mijn studie hoorde ik Vursës included voor het eerst haar naam. Vanuit een in teresse voor ge schiedenis en mijn vak heb ik me in haar leven verdiept. Toen merkte ik hoe belangrijk haar ge dachtegoed was, en hoe relevant dat vandaag de dag nog is. Zo hechtte Flo rence veel waarde aan wetenschappe lijk onderzoek. Ze ijverde voor goede hygiëne, nu belang rijker dan ooit. In het kader van haar ge boortedag hebben mijn collega's en ik het magazine van Rijnstate aan haar gewijd.'' M Een inge kleurde litho toont Florence Nightingale, the lady with the lamp, ter wijl ze haar ronde loopt ten tijde van de Krimoorlog. FOTO WELLCOME LIBRARY LONDON tegen het coronavirus. Voor velen is ze een inspiratiebron, vertelt Wiegman. ,,De ultieme verpleeg kundige." CALAIS Het aantal migranten dat probeert illegaal het Kanaal over te steken neemt flink toe. Zowel Franse als Britse autoriteiten melden een enorme stijging. Arnhem Jamaica Vink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7