CORONAVIRUS Vol aan de EXITT Ga naarSmartExit.nu 4 ONDERWIJS Voor de meeste kinderen, ouders en leerkrachten was het gisteren bijna een feestdag: de basisscholen mochten na acht weken weer halve klassen ontvangen. Al was het een beetje onwennig, met looproutes en niet-knuffelregels. KIJK HIER HOEVEEL PROCENTVAN DE INWONERS IN UW GEMEENTE BESMET ZIJN! Update BSMART AAN DE SLAG VEILIG Aantal besmettingen wereldwijd: 4.152.670 Aantal doden wereldwijd: 284.536 Aantal mensen genezen wereldwijd: 1.432.542 Aantal besmettingen in Nederland: 42.788 Aantal doden in Nederland: 5456 KAPPER Burgemeester Jan van Zanen van Utrecht kan ein delijk zijn haren laten wassen en knippen door zijn kapper, veilig vanachter plexiglas. foto angeliek de jonge PEDICURE Zorgzaam met mondkapje op, neemt pedicure Renate Mom weer voeten onder handen in haar praktijk in Westervoort. foto theo kock persfotografie Schooldirecteur Victor van Toer van Het Open Venster in Rot terdam liep om zes uur 's och tends al door de lege gangen van zijn school. Nog even checken of de schoonmaak middelen op de goede plek staan, posters ophangen. ,,Het was fijn om door school te lopen en te con troleren of alles goed staat.'' Tientallen kilometers verderop, in Tilburg, zat de kleine Julian wiebelend aan de ontbijttafel. Hij popelde om na acht weken met zijn rugzak van huis te gaan. Ein delijk mocht het mannetje weer naar zijn basisschool, De Sporckt. Toch verging de kleuter eventjes het lachen bij aankomst: zijn moe der Armanda mocht het school plein niet op. Toen vloeiden toch de tranen. Hoewel vooral blijdschap over heerst op deze eerste schooldag in de coronacrisis, is het ook een heel spannende dag, voor zowel kinde ren als hun ouders en leerkrach ten. Want ook op school is niet al les bij het oude gebleven. Overal desinfecterende gel, tig keer per dag handen wassen, plakstrips op de grond om looproutes aan te ge ven en misschien nog wel het las tigste: de leerlingen - hoe jong ook - mogen hun meesters en juf fen niet knuffelen. Toch lijkt de dag rustig verlo pen. Uit een poll van lerarengroep PO in Actie blijkt dat verreweg de meeste leraren die reageren te vreden zijn over de heropening. Ouders hielden zich over het alge meen goed aan de nieuwe regels. Leraren waren ontzettend blij om de kinderen live te zien. En de kin deren genoten ervan met hun vriendjes te kunnen spelen en aan de juf te vertellen over hun weken thuis. ,,Er is maar een enkeling die zegt dat het niet goed is gegaan. Je ziet zelfs dat leraren de halve klas sen soms ervaren als werkdruk ver lagend'', constateert Jan van de Ven, van beroepsorganisatie Lera- rencollectief. Ook de schoolbesturen zijn te vreden over de eerste echte school dag in weken. ,,Blij, voorzichtig, angstig, hoopvol, allerlei gevoelens gaan door je heen bij het herope nen van de school'', verwoordt be stuurder Meine Stoker van Stich ting Primair en Voortgezet Onder wijs Zuid-Nederland. ,,Maar er heerste vooral een positieve vibe.'' Afwezig Nog niet alle leerlingen die werden verwacht, meldden zich daadwer kelijk op school, zag sectororgani satie PO-Raad ook. Op Het Open Venster in Rotterdam ontbraken tijdens de eerste ronde dertig van de tachtig kinderen. Aan het einde van de dag bleken er 58 van de 240 niet te zijn geweest. ,,We bellen ie dereen na. Er zijn mensen die sa menwonen met een astmatische Voor kapster Danielle van Bockel van kapsalon Betty Boop in Al- mere kan de eerste werkdag niet meer stuk. Gisterochtend belde een vaste klant naar de salon: een man van 86 jaar die zij al bijna vijftien jaar knipt. Hij begon te huilen toen hij haar stem hoorde. ,,Hij vroeg of ik gezond was en hoe het met mijn dochter ging. Hij belde niet om een afspraak te dinsdag 12 mei 2020 GO Ondanks versoepelingen van de coronamaatrege len moeten Duitsers mondkapjes blijven dra gen en afstand houden. Intussen zwelt de roep om open grenzen aan. De meeste grenzen gingen in maart dicht, maar die met Nederland bleef open. Het Zweedse restaurant Bord för En speelt op safe met precies één tafel en één stoel voor gasten. Het eten komt per mand aan een draad uit de keu ken. Mei is al 'volgeboekt'. Het aantal coronapatiën ten in België dat op de ic ligt, daalt dagelijks met zo'n 5 procent. Het zijn er nu 478. Doordat er veel meer wordt getest, komen wel meer besmettingen aan het licht: nu al 53.449. De Russische president Vladimir Poetin heft de periode van niet werken, die in Rusland was opge legd om de verspreiding van corona in te dammen, vandaag op voor alle sec toren van de economie. Voor lokale omstandighe den blijft maatwerk moge lijk, zei Poetin op tv. In Spanje zet de dalende trend in de sterftecijfers door. Met 123 sterfgeval len werd gisteren het laagste aantal geteld in zeven weken tijd. Spanje betreurt nu 26.744 doden en 227.436 besmettingen. Heel voorzichtig verlicht het land de lockdown. Kijk op de site bij /video voor meer uitleg en het laatste nieuws Soms een handje van Ellen van Gaalen Bart Gotink Rotterdam/Tilburg Kappers, rijschoolhouders en nagelstudio's kunnen aan de bak nu ze weer open zijn. Maar niet alle ondernemers en klan ten blijken even enthousiast. Natasja de Groot Almere TEKEN DE OPROEP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4