12 ZEELAND INTERVIEW PETER DE ROOIJ De videomissen bevallen emeritus priester Peter de Rooij (73) best goed. Er kijken meer mensen dan er gewoonlijk in de kerken zitten. ,,Ik hoop dat ze terugkomen." Even voor de helderheid, vanuit de Jacobus de Meerdere-kerk in Fijnaart worden al vanaf 2016 mis sen uitgezonden via Kerk- TV. Dat kanaal werd opgezet omdat binnen de Immanuëlparochie zes van de negen kerken dicht waren ge gaan. Het idee was de kerk bij de mensen thuis te brengen in plaats van andersom. Niemand die toen kon bevroeden dat de internetdiensten zo'n uitkomst zouden bieden in de huidige coronatijd. Parochianen rea geren er goed op, zegt pastor Peter de Rooij die nog overal in de regio als vliegende kiep invalt. ,,Ik kreeg van de week bijvoorbeeld een bedank briefje van een mevrouw over mijn preek. Dat is mooi." ,,Nou ja, het is de bedoeling dat je goed de camera inkijkt. Dat moet je gegeven zijn, ik ben eerder iemand van papier dan van improvisatie en kijk vaak naar beneden. Daar moet ik op letten. Ik oefen mijn preek altijd hardop thuis, lopen de zinnen goed, waar moet de klemtoon liggen, is het niet te lang. Het grote verschil is, dat we nu maar met acht mensen in de kerk zijn: iemand die de camera be dient, een organist of pianist, twee cantors, de koster, een acoliet, een diaken en ikzelf." Zijn er ook inhoudelijke verschil len? ,,De preek bereid ik voor met in de ene hand de bijbel en in de andere hand de krant. Ik probeer aan te ha ken bij de actualiteit en ook in te gaan op corona. De pandemie be heerst ons leven en daar kun je in een preek niet omheen. Ik probeer waar mogelijk te duiden. De bijbelse the ma's liggen wereldwijd per week vast, dus die teksten zijn ook nu het zelfde, maar ik probeer ze toch te lin ken aan de actualiteit." Voorbeeldje? „Bijvoorbeeld het verhaal van Jezus als Goede Herder die zijn schapen al- lemaal kent en de kudde bijeen wil houden. De link naar zorg voor ande ren die nu in ziekenhuizen liggen of thuis lijden onder corona, ligt dan voor de hand. Ook tijdens de voorbe den kun je daar aandacht aan beste den." ,,Er is best wat mogelijk. Bedieningen (zalven van zieken die niet meer be ter worden) doen we natuurlijk als mensen daar om vragen, met inacht neming van de RIVM-regels. Ik was pas bij een mevrouw die nog goed van geest was. Alle kinderen en kleinkinderen waren erbij. In plaats van te zalven met mijn duim, heb ik een wattenstaafje in de olie gedrenkt en daarmee het sacrament toege diend op het voorhoofd en handen. Normaal gesproken leg je vooraf gaand aan de zalving je handen op het hoofd, ook de familie, maar nu is dat beperkt tot erboven houden. Als je daar iets liefs bij zegt, kun je toch dichtbij moeder/oma komen, zonder een knuffel of een hand vasthouden." „Communie uitreiken mag niet vol gens de instructies. Ik ben tijdens een mis, ook een uitvaartmis de enige die een hostie neemt. Dat is best vreemd. Bij een uitvaart wordt Een mis zonder hostie uitdelen is niet helemaal compleet PASPOORT normaal gesproken aan het begin en het eind van de dienst wijwater over de kist gesprenkeld, maar dat mag nu ook niet. De maximaal 25 mensen die bij een uitvaart aanwezig mogen zijn, zitten verspreid in de kerk. Tja, je wordt op deze manier echt met af stand geconfronteerd." Hoe bereidt de kerk zich voor op versoepelingen? ,,Parochiebesturen denken onder meer na over een bankenplan. Waar kunnen mensen gaan zitten, hoe kun je dat aangeven, bijvoorbeeld door op de zitplekken de boekjes weg te leg gen. Er moet een eenrichtingsloop- route ingesteld worden. Gelukkig zijn de meeste kerken behoorlijk groot, dus die ruimte die is er over het algemeen wel. En ja, hard zingen is volgens het onderzoek van Maurice de Hond geloof ik niet gewenst om dat dat verspreiding van het virus be vordert. Dat geldt ook voor de orgel pijpen, die schijnen ook veel lucht te verplaatsen. We wachten maar af waar de bisschoppen mee komen." ,,Ik zie de tijdelijke kerksluiting niet als een bedreiging. Iedereen is bezig op nieuwe manieren contact te on derhouden. We hebben een nieuws brief waarin we gedachten en tips melden. De videomissen worden goed bekeken: live gemiddeld 109 mensen en terugkijkers (via kerk- dienstgemist.nl) zijn er gemiddeld 150, terwijl er in Fijnaart normaal ge sproken gemiddeld 70 mensen in de kerk zitten. We willen daarnaast meer gaan doen met social media, mensen bereiken via YouTube en Twitter; ze bieden een kans om meer mensen te bereiken, ook jongeren. Maar ik hoop natuurlijk wel dat de mensen terugkomen. Vooral het kof fie drinken na de mis, de gewone ge sprekjes met mensen, dat mis ik echt. En ja, een mis zonder hostie uitdelen is toch niet helemaal compleet." dinsdag 12 mei 2020 VL 'Videomissen en social bieden de kerk kansen' media Florence Imandt Fijnaart Wat is het verschil tussen een vi- deomis zonder en een gewone mis met mensen? Kun je als pastor parochianen nog nabij zijn? Hoe gaat dat bij een uitvaart? Peter de Rooij met op de achtergrond een fragment uit een mis op Kerk-TV waarin hij zelf voorgaat. foto PETER VAN TRIJEN/PIX4PROFS -Peter de Rooij Peter de Rooij, geboren 1946, Goes 1964-1968 HTS weg - en water bouwkunde Vlissingen 1968-1992 werkt als ingenieur bij Rijkswaterstaat directie Zeeland 1988 begint in Bovendonk Hoeven met parttime priesteropleiding ■1993 priester gewijd in Middelburg, werkt in parochies regio Walcheren ■1997 pastoor drie parochies Ouden bosch (nu Bernardusparochie) ■2002-2012 deken dekenaat Het Markiezaat ■2006-2016 pastoor Immanuelparo- chie (Zevenbergen en omstreken) ■2017 met emeritaat, gaat nog voor in o.a. Immanuelparochie, Bernarduspa rochie, Zusters van Etten, doet bedie ningen, dient in bisdom Breda vormsel toe en geeft cursussen Overleeft de kerk de coronacrisis wel? Misschien vinden kerkgan gers die tv-missen prima en blijven ze straks allemaal lekker thuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 47