Je leukste break tussen het nieuws Herstel van het aantal boomkikkers is geen eenmalige bevlieging II 6 Verhuizing naar bedrijventerrein maakt de tongen los Jens Hoogstad, eigenaar van hore cazaken Bottles en Dockside, ziet dat er twee kanten aan de medaille zitten. Schaalvergroting in de su permarktwereld is aan de orde van de dag. En het is maar de vraag wat Albert Heijn en Lidl op termijn doen, als ze niet kunnen uitbrei den. ,,Tuurlijk, dat zie ik ook wel in, maar waar ik me ernstig zorgen om maak, zijn de gevolgen voor de bin nenstad van Sas van Gent. Je haalt de loop eruit. Kijk wat er in Terneu- zen is gebeurd, door net buiten de binnenstad een groot winkelcen trum te maken. Het winkelbestand in de binnenstad heeft daar flink onder geleden." Reuring ga je missen Het idee is op de locaties van Albert Heijn en Lidl onder meer huurwo ningen te bouwen ter vervanging van te slopen huizen in de Sasse Witte Wijk. Je haalt daarmee, aldus Hoogstad, wel 'de reuring' uit de Sasse binnenstad weg. ,,Neem Markt 4 in de Cuyperskerk, met on der meer een versmarkt. Nu zijn mensen die Albert Heijn bezoeken, daar vlakbij. Straks niet meer." Met de overlast van de supermarkten - in de auto af- en aanrijdende bezoe kers en vrachtwagens die lossen - Het is wel te hopen dat er dan ook een soort boodschappenservice voor ouderen komt valt het volgens Hoogstad ook wel mee. ,,En wat denk je dat de verhui zing betekent voor ouderen?" Dat is een punt dat meer mensen gisterochtend aankaartten bij een rondje door Sas van Gent. Een ou dere mevrouw bijAlbert Heijn: ,,Nu kan ik te voet naar de winkel en straks niet meer." Buurvrouwen Annie Dellaert en Monika Crosiers, voor het eerst sinds weken weer sa men aan de wandel, zeggen op zich de verhuizing van de supermarkten toe te juichen. ,,Het zal makkelijker worden om te parkeren en de win kels zullen waarschijnlijk een gro ter assortiment krijgen, maar ja", tekenen ze aan, ,,dan is wel te hopen dat er ook een boodschappenser- vice voor met name de ouderen komt." Robert De Letter, ook aan de wandel, denkt er net zo over. Hij verwacht niet dat de andere win kels die Sas van Gent nog telt, veelal speciaalzaken, er last van zullen hebben. Ben Everse, eigenaar van een siga- renspeciaalzaak aan de Westkade, onderschrijft dat. Hij zegt het niet van mensen te moeten hebben die de supermarkten bezoeken. ,,Onze klanten komen van heinde en verre, tot op honderd kilometer hier vandaan. Die blijven zeker wel komen." Dat verwacht Jan Vinke, eigenaar van multimediabedrijf Recht door Zee en actief lid van de Sasse promotieclub Vitaal Sas, ook. ,,De supermarkten liggen met hun achterkanten tegen het centrum aan. De band is al niet zo groot." Jens Hoogstad, die op Facebook veel bijval krijgt, vult aan niet per se tegen de verhuizing te zijn. ,,We le ven in een vrij land. Wat ik vooral wil bereiken, is dat er goed wordt nagedacht wat dit betekent voor het centrum van Sas van Gent." Daar is nog tijd voor. De Terneuzense ge meenteraad beslist er deze maand over, maar de verhuizing staat pas over een paar jaar gepland. Nieuw in onze app: PZC FUN. Ontdek de leukste puzzels, quizzen en spelletjes! Speel gratis in de PZC app Europese boomkikker. Vrijwilligers van onder meer Het Zeeuwse Landschap zijn eind vo rige week weer een paar avonden op pad geweest, zoals ze jaarlijks begin mei doen. Vanaf tien uur leg den ze hun oren te luister in na tuurgebieden om kwakende boom kikkermannetjes te tellen. Ze had den het druk. Fred Schenk, districtshoofd bij Het Zeeuwse Landschap, heeft nog niet alle gegevens verwerkt, maar hij heeft al wel een idee. ,,Rond de tweeduizend roepende mannetjes zijn er zeker geteld. Dat is mooi, ze ker als je er rekening mee houdt dat er over de grens in België nog zo'n duizend zitten. Dan spreek je over ongeveer de grootste populatie boomkikkers in Nederland." Al zo'n vijf jaar schommelt het aantal getelde boomkikkermanne tjes ten westen van de lijn Groede- Oostburg-Aardenburg rond de tweeduizend, met een uitschieter in 2017 van 2500. De telresultaten zijn mede afhankelijk van de weersomstandigheden, tekent Schenk aan. „Het belangrijkste is dat de populatie zich blijvend heeft hersteld", stelt hij. Overlevingskans In de jaren negentig waren er nog maar een kleine twee honderd boomkik kers in de regio over, verspreid over slechts drie gebieden. Dankzij natuur projecten, onder meer de aanleg van poelen, is het aantal boomkikkergebieden gegroeid tot ruim dertig. Schenk: „Boomkikkers zijn best veeleisende beestjes. Als ze op meer plekken te rechtkunnen, stijgt hun overle vingskans. Het is mooi te zien dat dit werkt." Het zijn best veeleisende beestjes. Als ze op meer plaatsen terecht kunnen, stijgt hun overlevingskans dinsdag 12 mei 2020 Sas is verdeeld over supers ZV M Het idee is op de locaties van Albert Heijn en Lidl onder meer huurwoningen te bouwen ter vervanging van te slopen huizen in de Sasse Witte Wijk. FOTO ANNE HANA Wordt het stadscentrum van Sas van Gent straks zo dood als een pier? Of is de verhuizing van de supermarkten Albert Heijn en Lidl naar het bedrijventerrein Sasse Poort juist een kans? De Sassenaren zijn verdeeld. Harmen van der Werf Sas van Gent -Annie Dellaert en Monika Crosiers Gamevan dewesk FOTO GETTY IMAGES Het is zeker geen eenmalige 'be vlieging' geweest, het herstel van het aantal boomkikkers in West-Zeeuws-Vlaanderen. De boomkikker, een belangrijke graadmeter voor de natuuront wikkeling in het gebied, blijft het goed doen. Harmen van der Werf Oostburg -Fred Schenk, districtshoofd Het Zeeuwse Landschap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 45